نحوه تامین برق مراکز استخراج رمزارزها از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر + دانلود مصوبه جدید وزارت نیرو

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


تامین برق مراکز استخراج رمزارزها مشروط به تدارک و ارائه مجوز معتبر می‌باشد. تامین برق این دسته از متقاضیان، به یکی از چهار روش “تامین برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر”، “تامین برق از طریق سرمایه‌گذاری در بهینه‌سازی”، “تامین برق با نصب و بهره‌برداری از مولدهای حرارتی” و یا “اتصال به شبکه و خرید انرژی از شبکه برق”، صورت خواهد گرفت.

شرایط اختصاصی تامین برق این گروه از متقاضیان از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر به شرح زیر خواهد بود.

تامین برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای مراکز استخراج رمزارز (ماینرها)

مراکز استخراج رمزارز، با هر میزان قدرت، می‌توانند برق مورد نیاز خود را از محل تولید مولدهای تجدیدپذیر تامین نمایند. در این حالت، تخصیص تمام انرژی تولیدی نیروگاه تجدیدپذیر برای استخراج رمزارز بلامانع است. در عین حال، چنان‌چه انرژی مورد نیاز متقاضی بیش از تولید مولد تجدیدپذیر متعلق به (یا طرف قرارداد) متقاضی باشد، انرژی مازاد مورد نیاز توسط شرکت برق تامین می‌شود.  انرژی دریافت شده از شبکه توسط متقاضی، می‌بایست در سایر اوقات با شبکه تهاتر گردد.

تبصره۱: در صورت درخواست متقاضی، شرکت‌های برق مجازند بدون دریافت هزینه‌های عمومی برقراری انشعاب، به مراکز استخراج رمزارزها که برق مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تامین می‌کنند، انشعاب برق پشتیبان واگذار نمایند.

تبصره۲: در مواردی که تامین برق از طریق انعقاد قرارداد با نیروگاه‌ تجدیدپذیر صورت می‌گیرد، مدت قرارداد مضرب صحیحی از سال (میزان مصرف ثابت در طول سال) خواهد بود.

تبصره ۳: پس از کسر مصرف اختصاص‌یافته به استخراج رمزارز و تهاتر میزان انرژی دریافتی از شبکه، چنان‌چه خالص برق ترزیق‌شده به شبکه مثبت باشد، مطابق مقررات حاکم بر خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، توسط ساتبا خریداری و در صورت منفی‌بودن، صورتحساب آن، مطابق نرخ‌های فروش برق به مراکز استخراج رمزارزها، توسط شرکت صادر و بهای آن دریافت می‌گردد.

تبصره۴: چنان‌چه محل نیروگاه تجدیدپذیر مجزا از محل مصرف برق برای استخراج رمزارز باشد، هزینه ترانزیت از نیروگاه تجدیدپذیر به محل مصرف، مطابق مقررات جاری وزارت نیرو از متقاضی دریافت خواهد شد.

دانلود مصوبه جدید مقرارت تامین برق مراکز استخراج رمزارزها (۱۴۰۰)

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.