رویکردها و استراتژی‌های جدید ترینا سولار در تولید پنل خورشیدی

سایه صدرایی نویسنده: سایه صدرایی، کارشناس انرژی‌   سطح مقاله سطح: تخصصی  clock زمان مطالعه: ۷ دقیقه


ترینا سولار (Trina Solar)، کمپانی چینی پیشرو در ساخت پنل‌های فتوولتاییک ۲۱۰ میلی‌متری توان‌بالا، با وبسایت PV Magazine درباره استراتژی توسعه خود گفت‌وگو کرده است. در این مصاحبه، دکتر ژنگ ینگبین، مسئول استراتژی محصول و بازاریابی کمپانی ترینا سولار، راه‌حل‌های تجاری‌ای که ترینا سولار برای محصول‌های جدید‌ خود در نظر گرفته را تشریح کرده است. هم‌چنین، تاد لی، رئیس ترینا سولار آسیا-اقیانوسیه، نظر خود را درباره بازار‌های فتوولتاییک در این منطقه به اشتراک گذاشته است.

مجله PV Magazine: در سال ۲۰۲۱، توسط Bloomberg NEF، به ترینا سولار لقب ۱۰۰ درصد بانک‌پذیر بودن برای ششمین‌بار اعطا شده است. این برای شما به چه معناست؟

دکتر ژنگ ینگبین، مسئول استراتژی محصول و بازاریابی: شاخص قابلیت بانک‌پذیری اعطایی توسط BNEF را می‌توان به بانک‌ها و موسسه‌های مالی در زمان تامین سرمایه برای پروژه‌های خورشیدی نشان داد. به‌طورکلی، این شاخص نشان‌دهنده‌ی قابلیت‌اطمینان محصول و اعتبار شرکت است. برای ارزیابی قابلیت بانک‌پذیری، چندین نکته کلیدی وجود دارد که باید بررسی شوند؛ اولین مورد، وضعیت مالی شرکت است. دومین مورد، قابلیت‌اطمینان آن هست که شامل مشخصات و ضمانت‌نامه‌های محصول برای پنل‌های فتوولتاییک ما هست و سپس سازگاری با اجزای دیگر، سهولت احداث و ارزش‌افزوده برای مشتریان نیز باید بررسی شوند.

درواقع، رده‌بندی ۱۰۰ درصدی به معنای این است که هر فردی که Bloomberg NEF با او مصاحبه کرده، پاسخی ۱۰۰ درصد مثبت به سوال‌ها درباره محصول‌های فتوولتاییک، برند، خدمات مشتریان، و وضعیت مالی تریناسولار داده است.

آیا شاخص‌های دیگری جهت ارزیابی قابلیت اطمینان پنل‌های فتوولتاییک وجود دارد؟

بله، ما هم‌چنین در روند موردارزیابی قراردادن پنل‌های ۲۱۰ میلی‌متری توان‌بالای خود توسط PVEL و مرکز تست انرژی تجدیدپذیر (RETC) هستیم. از نتایج اولیه، امتیازهای بسیار‌خوبی برای بار مکانیکی، سیکل‌های حرارتی، PID، ترک‌ها و غیره مشاهده کرده‌ایم.

چیزی که می‌خواهم روی آن تاکید کنم این است که این ارزیابی‌های محصول، شامل سطوح متعددی هستند. در ابتدا، تیم تحقیق‌و‌توسعه ما، ارزیابی‌های داخلی را در زمان طراحی نمونه اولیه، طبق استانداردهای IEC انجام داده است. سپس ما، پنل‌های خود را برای سازمان‌های تست معتبر مانند TÜV Rheinland جهت ارزیابی‌ وسیع‌تر و دریافت گواهی‌ها از IEC و یا UL ارسال کرده‌ایم. ما این روند را در حدود سه ماه اول ۲۰۲۱ کامل کردیم.

گام سوم، مراجعه به PVEL و RETC، که توسط بازار‌های مالی شناخته‌شده و معتبر هستند، بود. این عمل برای این مهم انجام شد که تست‌های پیشرفته‌ این لابراتوارها را که چند‌مرحله سطح بالاتر از استانداردهای نرمال IEC هستند را بگذرانیم.

مشتریان شما چطور به پنل‌های فتوولتاییک ۲۱۰ میلی‌متری واکنش نشان می‌دهند؟

بسیاری از مشتریان ما پذیرای پنل‌های خورشیدی ۲۱۰ میلی‌متری به عنوان با کیفیت‌ترین محصول ما همراه‌با شروط ضمانت اصلاح‌شده، بوده‌اند. تاکنون، ما بیش از ۱۶ گیگاوات از این محصول را صادر کرده‌ایم. البته برخی از مشتریان هستند که هنوز در حاشیه قرار دارند. آن ها نیاز به زمان دارند تا از منفعت‌های این اندازه‌های جدید پنل‌های خورشیدی آگاه شوند؛ اما من باور دارم که این روند خیلی طول نمی‌کشد.

چیزی که از انتظارهای ما فراتر رفته این است که پنل‌های خورشیدی جدید ۲۱۰ میلی‌متری نه‌تنها در بخش فتوولتاییک مقیاس بزرگ متداول هستند، بلکه در انواع دیگر فتوولتاییک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال، ما این محصول‌ها را برای پروژه‌های فتوولتاییک شناور به سنگاپور، برای استفاده در پروژه‌های اگری‌ولتاییک در مناطق روستایی به هلند و برای چندین پروژه مقیاس کوچک ارسال کرده‌ایم. این امر به‌علت تنوع گسترده پنل‌های خورشیدی ۲۱۰ میلی‌متری ترینا سولار در بازه توانی ۴۱۰ وات تا ۶۷۰ وات است.

چگونه به نگرانی‌ها در رابطه با بار مکانیکی پنل‌های فتوولتاییک فرمت بزرگ‌تر پاسخ می‌دهید؟

درابتدا، می خواهم بگویم که ترینا سولار به محصول‌های خود اطمینان بالا دارد و ما محصول‌های نابالغ یا معیوب را عرضه نمی‌کنیم. درباره این‌که چرا بار مکانیکی پنل‌های ۲۱۰ میلی‌متری مشکلی ندارد، این توضیح را ارائه می‌کنم: ترینا سولار یک‌سری از فناوری‌هایی را برای پنل‌های جدید به‌کار گرفته تا مشخصات مکانیکی آن‌ها را بهبود ببخشد.

برای‌مثال، ما از برش غیرمخرب جهت کاهش ترک‌های پنهان و بهبود بار مکانیکی سلول‌های خورشیدی استفاده می‌کنیم. هم‌چنین، از چهارچوب‌هایی (فریم) تقویت شده برای ساخت پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کنیم تا استحکام مکانیکی بهبود یابد. ما هم‌چنین ضخامت کناره C را از ۱/۴ میلی‌متر به ۱/۶۵ میلی‌متر افزایش داده‌ایم و راه‌حل‌هایی را برای بهبود پیچ‌ومهره‌های نقاط اتصال، ارائه کرده‌ایم. بر‌اساس محاسبات‌ انجام‌شده، ما بار مکانیکی کل را حداقل ۲۷ درصد با تنها ۲۰ درصد افزایش سطح بهبود بخشیده‌ایم.

این چیزی است که می‌خواهم روی آن تاکید کنم: ما ظرفیت بار مکانیکی را با تغییرهای فنی خود بهبود بخشیده‌ایم. فولاد بسیار سنگین‌تر از چوب است، اما کشتی‌هایی که از فولاد ساخته شده‌اند می‌توانند بسیار بیش‌تر از کشتی‌های ساخته شده از چوب بار حمل کنند.

تکنولوژی سلول خورشیدی نسل بعد چه خواهد بود: TOPcon یا HJT؟

ما باور داریم که هر دو تکنولوژی بسیار امیدوار‌کننده هستند و ترینا سولار در تحقیقات فنی روی هر‌دو سرمایه‌گذاری کرده است.


پیشنهاد مطالعه: معرفی فناوری TOPCon؛ گام بعدی در توسعه سلول‎ خورشیدی سیلیکونی (بخش اول)


 چه زمانی هر‌یک از آن‌ها وارد مرحله تولید‌انبوه در مقیاس گیگاوات می‌شوند؟

 من معتقدم که این بستگی به سرمایه‌گذاری و هزینه‌های فرآیند دارد. سطح هزینه عمومی، زمان‌بندی تولید‌انبوه را مشخص می‌کند. زمانی که سطح هزینه شروع به برابری با محصولات فعلی کند یا حتی کم‌تر شود، نقطه پیشرفت به ارمغان خواهد رسید. ترینا به خوبی برای آینده آماده است و تنها منتظر علامت آن می‌باشد.

ترینا سولار چه محصولات و راه‌حل‌های جدیدی را در سال ۲۰۲۲ عرضه می کند؟

خط تولید محصولات ۲۰۲۲ ما شامل پنل‌های ورتکس ۲۱۰، و جدید‌ترین پنل‌های نوع N می‌باشد. ما هم‌چنین به بهینه‌سازی محصولات برای ارائه ارزش بیش‌تر به بازار انرژی خورشیدی جهان ادامه خواهیم داد.

چرا این محصول تا این حد میان کاربران نهایی محبوب است؟

فکر می‌کنم دو دلیل وجود دارد. اول این‌که پنل‌های خورشیدی جدید توان‌بالا، هزینه هم‌تراز شده برق (LCOE) کمتری دارند. دوم این‌که می‌توانند برق بیش‌تری را در سطح مورد استفاده یکسان تولید کنند. ازاین‌رو، چون پنل توان‌بالا  ارزش بیش‌تری برای مشتریان ایجاد می‌کند، در نهایت موفقیت بیش‌تری را برای ما به ارمغان آورده است.

بسیاری از مردم در رابطه با وزن پنل‌های خورشیدی نگران هستند. مشتریان شما چطور فکر می‌کنند؟

زمانی که مشتریان برای اولین بار این محصول‌ها را خریداری کردند، بعضی از آن‌ها ممکن بود نگرانی‌هایی در رابطه با حمل‌ونقل و احداث به‌خاطر سایز بزرگ‌تر و وزن داشته باشند. همان‌طور که دکتر ژنگ ینگبین توضیح داد، ترینا سولار کارهای زیادی را جهت بهبود حمل‌ونقل و فرآیند‌ تولید انجام داده است. بازخوردی که ما دریافت کرده‌ایم، نشان می‌دهد که هیچ فرق بزرگی در مقایسه کل روند با پنل‌های کوچک‌تر، از نظر حمل‌و‌نقل و احداث، وجود ندارد.

پنل‌های توان‌بالا چطور در بازار نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک عمل کرده‌اند؟

بازار نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک، به‌ویژه در بخش‌های بزرگ پشت‌بام‌های تجاری و صنعتی (C&I)، برای ترینا سولار اهمیت بالایی دارد و من معتقد ‌هستم که به‌کار‌گیری پنل‌های توان‌بالا در آن‌جا خیلی خوب است. با درنظرگرفتن چندین کشور در این منطقه که درحال‌رشد سریعی هستند، مانند هند، تایلند و ویتنام که انرژی زیادی برای طی فرآیند صنعتی‌سازی‌ کشورشان نیاز دارند، رشد فروش پنل‌های توان‌بالا در سال ۲۰۲۲ مورد انتظار است.

سه سال پیش، ما متوجه اهمیت نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک که در مقایسه با فتوولتاییک مقیاس بزرگ “ارزش بالاتری” خواهد داشت، شدیم. سپس یک انتقال تجاری از تمرکز به بخش نیروگاه‌های مقیاس بزرگ به تمرکز بر نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک انجام دادیم. اکنون حدود ۷۰ درصد از درآمد‌های ما در منطقه آسیا-اقیانوسیه حاصل از نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس کوچک است.

بازارهای اصلی ترینا در این منطقه کدام هستند؟

در منطقه آسیا-اقیانوسیه، به استثنای چین، هند و سپس استرالیا بزرگ‌ترین بازارهای ما هستند. بعضی از کشورهای دیگر موقعیت خود را در بازار درگذرزمان تغییر می‌دهند. برای مثال، ویتنام یک ستاره درخشان در ۲۰۲۰ بود. طبق گفته منابع ما، نرخ احداث‌های خورشیدی آن‌ها در ۲۰۲۱ بسیار پایین‌تر از سال قبل‌ بوده است. تایلند مثال دیگری است؛ این کشور چندین سال پیش در صدر جدول بود اما اکنون احداث‌های خورشیدی در آن‌جا بسیار عقب‌تر از کشور‌های پیشرو دیگر است. بااین‌حال، با هدف مشترک کاهش انتشارات کربن، انتظار می‌رود این منطقه در سال های آینده احداث‌‌های خورشیدی را افزایش دهد.

انتظار دارید بازارهای این منطقه در ۲۰۲۲ چطور عمل کنند؟

ما انتظار رشد بیش از ۲۰ درصدی در احداث‌های فتوولتاییک را داریم.

کدام کشور‌ها را در بالاترین رتبه‌ها قرار می دهید؟

من با دیدن نرخ رشد کنونی فیلیپین، اندونزی، تایوان و ویتنام فکر می‌کنم آن‌ها چهار بازار امیدوارکننده خواهند بود.

منبع: PV Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.