گزارش به‌روزرسانی بازار انرژی‌های تجدیدپذیر

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


توسعه ظرفیت‌ نیروگاه‌های برق تجدیدپذیر رکورد دیگری را در سال ۲۰۲۱ شکست و تقضا برای سوخت‌های زیستی به سطح پیش‌از دوره همه‌گیری ویروس کرونا بازگشته است. این امر درحالی رخ می‌دهد که چالش‌های لجستیکی و افزایش قیمت‌های هم‌چنان ادامه دارد.

حمله فدراسیون روسیه به اوکراین در ماه‌های آغازین سال ۲۰۲۲ میلادی، موج‌های شوک‌آوری را به بازارهای انرژی و کشاورزی وارد کرد و در نتیجه باعث بحران بی‌سابقه انرژی شد. در بسیاری از کشورها، دولت‌ها در حال تلاش برای محافظت از شهروندان خود در برابر قیمت‌های بالاتر انرژی، کاهش وابستگی به انرژی روسیه و تدوین سیاست‌های برای افزایش شتاب در جهت انتقال به فناوری‌های انرژی پاک هستند.

انرژی‌های تجدیدپذیر پتانسیل بالایی برای کاهش قیمت و وابستگی به سوخت‌های فسیلی در بازه‌های زمانی کوتاه و بلندمدت دارد.

اگرچه برخلاف روند یک‌دهه اخیر، به‌تازگی هزینه احداث نیروگاه‌های برق خورشیدی و بادی افزایش یافته است، قیمت گاز طبیعی، نفت و زغال‌سنگ با سرعت به‌مراتب بالاتری افزایش پیدا کرده و درنتیجه قابلیت‌ رقابت‌پذیری برق تجدیدپذیر بیشتر شده است. بااین‌حال، سرعت جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر به عوامل زیادی وابسته است.

در گزارش به‌روزرسانی بازار انرژی‌های تجدیدپذیر (Renewable Energy Market Update) که در ماه می سال ۲۰۲۲ توسط آژانس بین‌المللی انرژی منتشر شده است، افزایش ظرفیت جهانی انرژی‌های تجدیدپذیر برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ پیش‌بینی شده است. هم‌چنین، عدم‌قطعیت‌های کلیدی و پیامدهای مرتبط‌با سیاست‌‌گذاری کشورها مورد بحث قرار گرفته است که می‌تواند بر پیش‌بینی‌های آتی اثرگذار باشد.

درباره آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)

آژانس بین‌المللی انرژی (International Energy Agency) در سال ۱۹۷۴ برای کمک به هماهنگی پاسخ جمعی به اختلال‌های عمده در تامین نفت، تاسیس شد. در‌حالی‌که نفت یکی از جنبه‌های اصلی آژانس بین‌المللی انرژی هست، این سازمان دامنه فعالیت‌های خود را به‌طور قابل‌توجهی توسعه داده است.

IEA با در نظرگرفتن تمامی منابع و فن‌آوری‌های انرژی، از سیاست‌هایی که قابلیت‌ اطمینان، مقرون‌به‌صرفه بودن و پایداری انرژی را بهبود بخشد، حمایت می‌کند. ازاین‌رو، آژانس بین‌المللی انرژی طیف کاملی از موضوع‌های و مسائل مربوط به عرضه و تقاضای انرژی‌های تجدیدپذیر، نفت، گاز و زغال‌سنگ، بازده انرژی، فن‌آوری‌های انرژی پاک، سیستم‌ها و بازارهای برق، دسترسی به انرژی، مدیریت سمت تقاضا و بسیاری دیگر را مورد رصد و ارزیابی قرار می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی از طریق ارائه تجزیه‌وتحلیل‌های معتبر، آمار و ارقام، توصیه‌های سیاستی و راهکارهای واقعی به کشورهای جهان برای تامین انرژی پایدار و امن برای تمامی انسان‌ها، کمک می‌کند.

 

عنوان فارسی:

به‌روزرسانی بازار انرژی‌های تجدیدپذیر

عنوان انگلیسی:

Renewable Energy Market Update

ناشر:IEA
سال انتشار:۲۰۲۲

تعداد صفحات:

۲۹

حجم فایل کتاب:

۵/۶ مگابایت

لینک دانلود مستقیم:

گزارش سرمایه‌گذاری در گذار انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.