ظرفیت سامانه فتوولتاییک ایستگاه فضایی ناسا افزایش خواهد یافت

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


کمپانی آمریکایی بویینگ – اسپکترولب (Boeing-Spectrolab)، که در حوزه انرژی خورشیدی جهت اکتشاف‌های فضایی فعالیت می‌کند، اعلام کرده است که شش آرایه فتوولتاییک جدید برای ایستگاه بین‌المللی فضایی ناسا (ISS)، خواهد ساخت.

این شش آرایه فتوولتاییک، که در مجموع ابعاد ۱۹ در ۶ متر و توان ۱۲۰ کیلووات را دارند، حدود ۳۰ درصد بیش از ظرفیت فعلی سامانه خورشیدی ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS)، است. ناسا اعلام کرده است که آرایه‌های خورشیدی جدید مجموع ظرفیت برق خورشیدی این ایستگاه فضایی را به ۲۱۵ کیلووات، افزایش می‌دهد. ظرفیت هر آرایه بیش از ۲۰ کیلووات اعلام شده است.

 PV-power-to-NASA

شکل۱: تصویری از یکی از آرایه‌های خورشیدی ساخته‌شده توسط بویینگ برای اضافه‌شدن به ایستگاه فضایی ناسا

به‌گفته گروه بویینگ، این آرایه‌های خورشیدی، علاوه‌بر تامین برق مورد نیاز سیستم‌ها و تجهیزات ایستگاه فضایی ISS، برق بیش‌تری را برای ادامه‌دادن به آزمایش‌ها و تحقیقات گسترده دولتی و خصوصی در فضای بی‌نظیر ریزگرانش (microgravity)، فراهم می‌کند. (توضیح: فضای ریزگرانش یا میکروگرانش شرایطی است که هم‌چون بی‌وزنی و گرانش صفر است اما نیروی گرانش دقیقا صفر نیست و مقدار کوچکی دارد. )

ناسا اعلام‌ کرده است که این آرایه‌های خورشیدی جدید، با استفاده از فضاپیمایی باری SpaceX Dragon به‌صورت جفت-جفت در طی سه مامویت فضایی، از سال جاری به ایستگاه فضایی ISS منتقل می‌شوند. نصب هر آرایه به دو راهپیمایی فضایی نیاز دارد؛ یکی برای آماده‌سازی محل کار و دیگری برای نصب آرایه جدید.

به گفته تونی مولر، رییس بویینگ – اسپکترولب، در ساخت این آرایه‌های فتوولتاییک ازسلول‌های خورشیدی فضایی XTJ Prime استفاده شده است که بسیار کارآمدتر از سایر نمونه‌های قبلی بوده و برای پشتیبانی از تحقیقات پیشرفته که در داخل ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌شود، مناسب خواهند بود.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.