تولید آلومینیوم با انرژی خورشیدی در امارات

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


امارات متحده عربی اعلام کرده است که اولین کشور در جهان است که به لطف وجود پارک انرژی خورشیدی شیخ محمد بن راشد آل مکتوم (Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park) در جنوب شهر دبی، آلومینیوم ۱۰۰ درصد خورشیدی تولید کرده است.

براساس این بیانیه که توسط اداره برق و آب دبی (DEWA) و شرکت گلوبال آلومینیوم (EGA) امارات تنظیم‌شده است، برای تولید ۴۰.۰۰۰ تن آلومینیوم (همراه با درنظرگرفتن امکان افزایش ظرفیت)، از نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک با ظرفیت ۱۰۱۳ مگاوات با تولید سالانه ۵۶۰.۰۰۰ مگاوات ساعت انرژی، استفاده می‌شود.

سعید محمد الطائر، مدیرعامل اداره برق و آب دبی، اظهار داشته است که این موفقیت در جهت تلاش برای کاهش انتشار کربن در راستای استراتژی کاهش کربن دبی (Dubai Carbon Abatement Strategy)، است. در سال ۲۰۱۹، دبی ۲۲ درصد از انتشار کربن خود را کاهش داده است که نشان می‌دهد از هدف تعیین‌شده در استراتژی مذکور که کاهش انتشار کربن به میزان ۱۶ درصد تا سال ۲۰۲۱ بوده است، پیشی گرفته شده است. هم‌چنین براساس این برنامه، دبی قصد دارد تا سال ۲۰۵۰، میزان ۷۵ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی پاک و تجدیدپذیر تامین کند.

شایان ذکر است که براساس برنامه اعلام‌شده، ظرفیت پارک انرژی خورشیدی شیخ محمد بن راشد آل مکتوم تا سال ۲۰۳۰ به ۵ گیگاوات خواهد رسید. این پارک خورشیدی، متشکل از نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک و خورشیدی متمرکزکننده (حرارتی) خواهد بود.

منبع: PV-Magazine 

نظر شما درباره این مطلب مهم است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.