مشترکین پرمصرف خانگی و استفاده از سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک در طرح برق امید

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا از تدوین “دستورالعمل اجرایی نصب مولدهای خورشیدی خانگی کوچک مقیاس” برای تامین بخشی از انرژی الکتریکی مشترکین پرمصرف خانگی در قالب برق امید خبر داد.

به گزارش دفتر ریاست، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، محمد تقی زیاری در راستای فرآیند عملیاتی‌کردن بکارگیری سامانه‌های خورشیدی خانگی کوچک مقیاس در قالب برق امید گفت: به‌منظور تامین بخشی از انرژی الکتریکی مصرفی مشترکین پرمصرف خانگی با هدف انتقال آن‌ها از رده پرمصرف به خوش مصرف، ساتبا با تشکیل کمیته نصب سامانه‌های خورشیدی خانگی مقیاس کوچک، اقدام‌به تدوین “دستورالعمل اجرایی نصب مولدهای خورشیدی خانگی کوچک مقیاس” نموده است.

مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا افزود: این دستورالعمل شامل تفکیک وظایف دستگاه‌های اجرایی و نحوه تعامل آن‌ها جهت تسهیل بکارگیری و اجرای سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس توسط مشترکین پرمصرف خانگی است. وی از پیشنهاد مکانیزم حمایتی اعطای یارانه سود تسهیلات به‌منظور ایجاد انگیزه مشارکت متقاضیان در این طرح خبر داد و گفت: سازمان ساتبا به نمایندگی از وزارت نیرو متعهد به پرداخت سود تسهیلات است.

پیشنهاد مطالعه: اعطای تسهیلات برای طرح هر پشت بام یک نیروگاه خورشیدی

زیاری درخصوص فرآیند اجرایی این طرح توضیح داد: این مراحل شامل شناسایی مشترکین پرمصرف خانگی، فرآیند بررسی درخواست‌های وصول شده، ارزیابی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر (RESCO)، بررسی فنی و اقتصادی تقاضاهای واصله در کارگروه یارانه سود تسهیلات و ابلاغ لیست پذیرش‌شده مصوب، معرفی به بانک عامل جهت اخذ تسهیلات بانکی و فرآیند انجام عملیات اجرایی و نظارت بر اجرای طرح عملیاتی خواهد بود.

وی با بیان این‌که براساس برنامه‌ریزی انجام شده در طرح پایلوت برای سال ۱۳۹۹، احداث ۳۵۰۰ واحد مولد خورشیدی مقیاس کوچک پیش‌بینی شده است، گفت: کل هزینه سرمایه‌گذاری اولیه برای اجرا، حدود ۲۱ میلیارد تومان برآورد شده است که از این میزان ۵/۳ میلیارد تومان در قالب حمایت یارانه سود تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.

زیاری با اشاره به مذاکرات فی‌مابین ساتبا و سازمان برنامه و بودجه، افزود: در سال ۱۴۰۰ نصب ۴۰ هزار سامانه خورشیدی مقیاس کوچک با حجم سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که بخشی از آن از طریق مکانیزم حمایتی اعطای یارانه تسهیلات به متقاضیان ارائه می‌شود.

این گزارش می‌افزاید‌: بر اساس بررسی‌های انجام شده اثربخشی اجرای طرح در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۲ مگاوات کاهش پیک و ۴۰ میلیون کیلووات ساعت تولید انرژی الکتریکی است.

منبع: ساتبا

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.