مصاحبه با مدیر ارشد کمپانی Jolywood، تولید کننده بزرگ پنل خورشیدی

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۵ دقیقه


جولیوود (Jolywood) یکی از محدود تولیدکنندگان پنل خورشیدی در جهان است که به استفاده از فن‌آوری TOPCon توجه ویژه‌ داشته است. با تلاش چندین ساله، کمپانی جولیوود در میان بازیگران فن‌آوری TOPCon در جایگاه برتر قرار گرفته است. در طی نمایشگاه SNEC 2020 شانگهای، مجله معتبر PV Magazine فرصت مصاحبه با آقای لیو ژی فنگ (Liu Zhifeng)، معاون مدیرعامل کمپانی جولیوود را پیدا کرد که در ادامه بخش‌های مهم این مصاحبه آورده شده است.

{نویسنده: فن‌آوری TOPCon که مخفف Tunnel Oxide Passivated Contact است به‌عنوان نسل آتی سلول‌های خورشیدی بعد از فن‌آوری PERC شناخته می‌شود. به‌طور خلاصه، در این فناوری از یک لایه نازک سیلیکون دی‌اکسید (SiO۲ ) و یک لایه پلی‌سیلیکون آلاییده‌شده با فسفر در سمت پشتی‌ سلول خورشیدی استفاده می‌شود تا از برخی اتلافات در آن جلوگیری‌ شده و راندمان سلول افزایش یابد.}

سوال: در ابتدا، لطفا محصولات جدیدی که کمپانی جولیوود در نمایشگاه SNEC 2020 رونمایی کرده است را معرفی نمایید.

پاسخ: در نمایشگاه امسال، جولیوود جدیدترین نسل از سری Niwa ماژول‌های فتوولتاییک خود را رونمایی کرده است. سری Niwa شامل سه مدل Niwa Super، Niwa Pro و Niwa Black است. با به‌کارگیری فن‌آوری TOPCon، حداکثر توان خروجی در سری Niwa به ۶۱۵ وات با حداکثر راندمان ۲۲.۱ درصد رسیده است. شما می‌توانید استقبال جمعیت را از غرفه ما برای بازدید از محصولات رونمایی‌شده، ببینید. علاوه‌براین، یک برنامه رونمایی آنلاین به‌طور همزمان با نمایشگاه نیز در حال انجام است.

سوال: خوب، چه تفاوتی بین این سه مدل از سری Niwa وجود دارد؟

پاسخ: هرکدام از این مدل‌ها جایگاه متفاوتی در بازار دارند. ماژول‌های خورشیدی Niwa Super از ویفرهای با سایز ۱۸۲ میلی‌متر بهره گرفته است و در دو توان خروجی ۵۷۰ و ۶۱۵ وات عرضه می‌شود. با ارائه ماژول‌های خورشیدی Niwa Super ما در پی کاهش هزینه هم‌ترازشده انرژی الکتریکی (LCOE) هستیم و این مدل برای احداث نیروگاه‌ برق خورشیدی مقیاس بزرگ بسیار مناسب است. مدل ۵۷۰ واتی برای نیروگاه برق خورشیدی با سازه ثابت مناسب‌تر است و مدل ۶۱۵ واتی با سازه‌های دارای قابلیت ترکر خورشیدی موجود در بازار، سازگار است. باتوجه به ویژگی‌های طبیعی تکنولوژی TOPCon همچون پایداری بالا، تلفات LID کم و عدم تلفات PID، استفاده از ماژول‌های خورشیدی Niwa Super به‌طور زیادی هزینه مربوط دیگر قسمت‌های نیروگاه خورشیدی را کاهش می‌دهد.

در ماژول‌های خورشیدی Niwa Pro، از ویفرهای خورشیدی با سایز ۱۶۶ میلی‌متر استفاده شده که توان نامی آن ۴۶۰ وات است. بازار هدف این مدل از ماژول‌های فتوولتاییک، بخش نیروگاه‌های برق فتوولتاییک در مقیاس صنعتی و تجاری است که نیاز به ماژول‌های با وزن کم‌تر دارد.

در نهایت، ماژول‌های خورشیدی Niwa Black نیز برای بازار نیروگاه‌های خورشیدی خانگی طراحی شده است. همان‌طور که از نام این مدل مشخص است، ظاهر این ماژول‌های خورشیدی به طور کامل سیاه است که زیباتر جلوه می‌کنند و در بازار کشورهای اروپایی و ژاپن نیز مورد استقبال قرار گرفته است. حداکثر راندمان این مدل، ۲۰.۷ درصد است.

هم‌چنین ما یک رونمایی آنلاین برای آن دسته از مشتریانی که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا امکان حضور در نمایشگاه را نداشته‌اند، برگزار کردیم. برخی از این مشتریان، به‌خصوص در منطقه خاورمیانه، بسیار هیجان‌زده بودند؛ چراکه ماژول‌های خورشیدی TOPCon عملکرد پایداری در استفاده طولانی مدت در مناطق گرمسیر هم‌چون خاورمیانه، از خود نشان داده است. این ویژگی، از برتری‌های بی‌نظیر سری Niwa در مقایسه با بقیه رقبا است.

پیشنهاد مطالعه: نگاهی به تولیدکنندگان پنل خورشیدی حاضر در نمایشگاه SNEC 2020 شانگهای چین

سوال: استراتژی بازاریابی کمپانی جولیوود برای بازارهای خارجی چیست؟

پاسخ: در سال ۲۰۱۹، ما هنوز ظرفیت بالایی در تولید ماژول‌های فتوولتاییک نداشتیم و بخش زیادی از مصرف سلول‌های خورشیدی ما از طریق تولیدکنندگان برتر ماژول‌های خورشیدی چینی بود. اگرچه، فروش سلول‌های خورشیدی در داخل چین صورت می‌گرفت، اما ماژول‌های خورشیدی تولیدشده با سلول‌های خورشیدی ما به بازارهای خارجی هم‌چون برزیل ارسال می‌شد. در همین حین، ما حدود ۳۰۰ مگاوات سفارش ماژول فتوولتاییک از اروپا و خاورمیانه داشته‌ایم و بقیه ظرفیت تولیدی ما در بازار داخلی (کشور چین) عرضه می‌شده است.

باتوجه به وضعیت کنونی فن‌آوری TOPCon، بازارهای هدف ما آن بازارهایی است که تحمل قیمت بالاتر را دارند و هزینه دیگر بخش‌های نیروگاه خورشید نیز بالاتر است. بااین حال، ما در بازارهای نوظهور نیز خوب عمل کردیم. زمانی‌که مشتریان ما در بازارهای توسعه یافته هم‌چون اروپا و چین سعی می‌کنند وارد بازارهای نوظهور شوند، هم‌چنان محصولات ما را به‌دلیل کیفیت و مشخصه‌هایی که دارند، انتخاب می‌کنند.

مصاحبه با جولیوود

شکل۱: آقای لیو ژی فنگ (Liu Zhifeng)، معاون مدیرعامل کمپانی جولیوود

سوال: همه‌گیری ویروس کرونا چگونه بر کسب‌وکارهای جولیوود اثر گذاشت؟

پاسخ: کمپانی ما از ماه فوریه تاحدودی تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا قرار گرفت. احداث بسیاری از پروژه‌های نیروگاه برق خورشیدی فتوولتاییک در اروپا دچار تاخیر شد و شاهد کاهش چشمگیر بازار بودیم. اما، ما هنور حضور کمی در بازار اروپا داریم. بزرگ‌ترین بازار ما خاورمیانه بود که فکر می‌کنم بیماری کووید ۱۹ کم‌ترین اثر را در آن منطقه داشته است. بنابراین، اثر همه‌گیری ویروس کرونا روی کسب‌وکار ما محدود بوده است.

سوال: ماژول‌های خورشیدی متداول در حال جایگزین‌شدن با ماژول‌های دوطرفه (Bifacial) هستند. نظر شما درباره این ترند چیست؟

پاسخ: در حال‌حاضر، این چایگزینی در حال رخ‌دادن با سرعتی فراتر از حد انتظار است. اما یک پارامتر وجود دارد که می‌تواند این جایگزینی را دچار مشکل کند و آن هم، وزن ماژول‌های خورشیدی دو طرفه است. در برخی بازارها، استفاده از ماژول‌های خورشیدی دوطرفه رد شد؛ چراکه وزن آن‌ها از میزان مجاز تعیین‌شده توسط قانون، فراتر بود. بااین‌حال، به‌دلیل تولید توان بالاتر و در پی آن هزینه هم‌ترازشده انرژی (LCOE) کمتر، ماژول‌های دوطرفه به طور قطع یک ترند در بازار انرژی خورشیدی هستند. در مورد جولیوود، سلول‌های خورشیدی TOPCon به‌طور طبیعی برای ماژول‌های خورشیدی دو طرفه هستند و ما از صفحه پشتی شفاف ( Transparent backsheet) به‌جای شیشه برای کاهش وزن آن جهت ارضای شرایط ویژه قانونی استفاده می‌کنیم.

سوال: لطفا برای خوانندگان ما توضیح دهید که چرا کمپانی جولیوود فن‌آوری TOPCon را انتخاب کرده است و مزایای آن چیست؟

پاسخ: از آنجایی‌که پتانسیل سلول‌های خورشیدی PERC در افزایش راندمان محدود است، صنعت سولار به‌سمت فن‌وری‌های جدید در سلول‌های خورشیدی روی آورده است که اغلب آن‌ها برپایه سلول نوع n (N-type cell) هستند. در میان، سه رویکرد اصلی، یعنی فن‌آوری‌های TOPCon، HJT و IBC، بسیاری فن‌آوری IBC را به خاطر قیمت گزاف آن، رد کرده‌اند. خوب، حال دو فن‌آوری دیگر را مقایسه کنیم. تکنولوژی TOPCon با فرآیند فعلی تولید ماژول‌های خورشیدی سازگار است و پتانسیل آن را دارد که به راندمان ۲۸.۷ درصد دست پیدا کند که به حد بیشینه راندمان تئوری سلول‌های خورشیدی سیلکون کریستال به میزان ۲۹.۴۳ درصد، بسیار نزدیک است. به‌طور خلاصه، راندمان سلول‌های خورشیدی TOPCon با میزان سرمایه‌گذاری کمتر، به‌حد زیادی قابل بهبود است.

به‌طور منطقی، چندین مزیت را برای فن‌آوری HJT می‌توان برشمرد و بعضی از تولیدکنندگان ماژول‌های خورشیدی چینی در حال سرمایه‌گذاری روی آن هستند. اما بعد از سال‌ها تلاش، ظرفیت تولید زیادی ایجاد نشده است. اما چرا؟ هزینه آن زیاد است و برای مشتری قابل قبول نیست. در مورد جولیوود، ما در سال ۲۰۱۹، یک گیگاوات فروش ماژول‌های TOPCon را داشته‌ایم که در سال ۲۰۲۰ به دو گیگاوات می‌رسد. این انتخاب مشتری است که نتیجه را رقم می‌زند.

پیشنهاد مطالعه: ساخت ماژول فتوولتاییک ارگانیک بزرگ با راندمان ۹.۵%

سوال: آیا هیچ مشکلی در مسیر توسعه فن‌آوری TOPCon وجود دارد؟

پاسخ: هنوز برخی مشکلات در زنجیره تامین هم‌چون تجهیزات و مواد اولیه وجود دارد. اما جولیوود کار تحقیق‌وتوسعه زیادی را روی تجهیزات انجام داده است و ما هزینه سرمایه‌گذاری روی خط تولید را کاهش داده‌ایم. من معتقدم که در آینده کمپانی‌های بیشتری به ما ملحق شوند.

سوال: ظرفیت تولید سلول و ماژول خورشیدی کمپانی جولیوود چقدر است؟ آیا جولیوود برنامه توسعه‌ای دارد؟

پاسخ: در انتهای سال ۲۰۲۰، ظرفیت خط تولید سلول‌های خورشیدی TOPCon ما ۲.۱ گیگاوات و برای ماژول‌های خورشیدی، ۲ گیگاوات خواهد بود. ما در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی خط جدید ویفرهای ۱۸۲ میلی‌متری هستیم که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کنیم. این افزایش در حد گیگاوات خواهد بود و آن‌هم بیش از یک گیگاوات؛ شاید ۲ یا ۳ گیگاوات باشد.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.