نگاهی به تولیدکنندگان پنل خورشیدی حاضر در نمایشگاه SNEC 2020 شانگهای چین

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۴ دقیقه


صنعت انرژی خورشیدی جهان به‌تازگی شاهد موج جدیدی از ماژول‌های خورشیدی است که با تکیه‌بر تکنولوژی، راندمان و توان خروجی بیش‌تری را ارائه می‌دهند.

با آغاز استفاده از ویفرهای خورشیدی با عرض ۱۵۷.۷۵ میلی‌متر، سایز ویفرهای خورشیدی مورد استفاده در ماژول‌های فتوولتاییک به تدریج به ۱۵۸.۷۵ میلی‌متر، ۱۶۱ میلی‌متر، ۱۸۲ میلی‌متر و ۲۱۰ میلی‌متر افزایش یافته است. به‌تازگی نیز کمپانی Zhonghuan Semiconductor از ویفرهای خورشیدی با ابعاد ۲۱۷ میلی‌متر در ۲۱۷ میلی‌متر رونمایی کرده است.

در بخش سلول‌های خورشیدی نیز تعداد سلول‌های خورشیدی به‌کاررفته در ماژول‌های فتوولتاییک از ۶۰ عدد به ۷۲ عدد و هم‌اکنون به ۷۸ عدد افزایش یافته است.

در این گزارش، به شرکت‌های مطرح تولیدکننده پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک حاضر در نمایشگاه SNEC 2020 شانگهای پرداخته شده است. با بازدید از این نمایشگاه، می‌توان دریافت که هم‌اکنون به دوره پنجم صنعت سولار با معرفی پنل‌های خورشیدی توان بالا (+۵۰۰ وات)، وارد شده‌ایم.

پبشنهاد مطالعه: نگاهی به پشت پرده افزایش توان ماژول‌های فتوولتاییک

در حال‌حاضر، با گذر در نمایشگاه SNEC 2020 به‌وضوح مشخص است که ماژول‌های خورشیدی با توان بیش از ۵۰۰ وات به جریان اصلی در بین تولیدکنندگان بزرگ ماژول‌های خورشیدی همچون جینکو سولار (Jinko Solar)، ترینا سولار (Trina Solar)، جی ای سولار (JA Solar)، رایزن انرژی (Risen Energy)، لانگی سولار (LONGi Solar)، کاندین سولار (Canadian Solar)، و جی سی ال – اس ای (GCL-SI)، تبدیل شده است.

کمپانی جی ای سولار برای اولین بار از پنل‌ خورشیدی ۸۰۰ وات خود رونمایی کرد که در کل نمایشگاه SNEC 2020 شانگهای، از نظر بیش‌ترین توان خروجی، بی‌نظیر است. در رده دوم پرتوان‌ترین پنل خورشیدی ارائه‌شده در نمایشگاه SNEC 2020، پنل خورشیدی ۷۸۰ وات ساخت کمپانی چینی تانگوی (Tongwei) قراردارد. پنل خورشیدی ۶۶۰ وات ترینا سولار نیز در جایگاه سوم این رده‌بندی قرار گرفته است.

پنل خورشیدی توان بالا

شکل۱: پنل‌های خورشیدی ترینا سولار ۶۶۰ وات، تانگوی ۷۸۰ وات و جی ای سولار ۸۰۰ وات در  SNEC 2020 (از راست به چپ)

اخیرا کمپانی مطرح ترینا سولار از پنل خورشیدی فتوولتاییک ۶۶۰ وات خود پس از گذشت تنها سه هفته از معرفی پنل خورشیدی با توان خروجی ۶۰۰ وات، رونمایی کرد. به گفته ترینا سولار، پنل خورشیدی ۶۶۰ وات برپایه نسخه ۶۰۰ واتی ساخته شده است که از طرحی بهینه‌ای برخوردار است. در همین زمان، جینکو سولار، دیگر کمپانی تولیدکننده پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک بزرگ جهان، نسل جدید پنل‌های خورشیدی مدل Tiger Pro خود با توان ۶۱۰ وات و حداکثر راندمان ۲۲.۳ درصد را به نمایش گذاشت.

دیگر تولیدکنندگان پنل خورشیدی نیز در حال به‌کارگیری فناوری جهت توسعه محصولات خود و افزایش توان خروجی پنل‌های خورشیدی به بیش از ۵۰۰ وات هستند. پیشرفت‌های اخیر در زنجیره تامین صنعت سولار موید این موضوع است؛ همین سال گذشته میلادی بود که توان پنل‌های خورشیدی از ۴۰۰ وات فراتر رفت، اما در کمتر از یکسال، این میزان به بیش از ۵۰۰ وات و حتی ۶۰۰ وات رسیده‌است.

پیشنهاد مطالعه: مروری بر پنل‌های خورشیدی بالای ۵۰۰ وات؛ جنگ ستارگان

جدول۱ مشخصات ماژول‌های فتوولتاییک معرفی شده در نمایشگاه SNEC 2020 را نشان می‌دهد. اغلب تولیدکنندگان مطرح پنل‌های خورشیدی توان خروجی محصولات خود را به ۶۰۰ وات و بالاتر رسانده‌اند. هم‌چنین، راندمان این ماژول‌های خورشیدی بین ۲۱.۲ تا ۲۲.۳ درصد است. ویفرهای خورشیدی با عرض ۱۸۲ میلی‌متر و ۲۱۰ میلی‌متر نیز به جریان اصلی در تولید ویفرهای خورشیدی برای پنل‌های توان بالا تبدیل شده است.

در مقایسه با سال ۲۰۱۹، ماژول‌های فتوولتاییک معرفی‌شده در SNEC 2020 تا جایی که امکان‌پذیر است در حال به‌کارگیری فناوری هستند. به‌طوری‌که در بیش‌تر این ماژول‌ها از ترکیبی از فناوری‌های روز استفاده شده است.

جدول۱: مشخصات ماژول‌های فتوولتاییک معرفی شده در نمایشگاه SNEC 2020

Wafer Size

mm

Conversion Efficiency

%

Module Output

W

TechnologyProduct

Company

۱۸۲

۲۲.۳۱۶۱۰

  Tiling ribbon

MBB

Tiger Pro N-type 78-cell bifacial module

Jinko Solar

۲۱۰

۲۰.۵۰

۸۰۰

۱/۳Cut

۱۱MBB

PERC

JumboBlue

JA Solar

۲۱۰

۲۱.۹۰

۷۶۰-۷۸۰

Shingled module

Large wafer

Tongwei

۲۱۰

۲۱.۲۰

۶۶۰

 MBB

 non-destructive cutting

high-density encapsulation

Vertex

Trina Solar

۱۸۲

۲۱.۱

۵۴۰

Gallium doped

wafer

 half-cut

 ۹BB

Hi-MO 5 super-high module

LONGi Solar

۱۸۲

۲۱.۳۰

۵۹۰

  Mono PERC

HiKu6

Canadian Solar

۲۱۰

۲۱.۲

۶۱۵

PERC

   half-cut

 ۱۲BB

TITAN 600W+

Risen

۲۱۰

۲۰.۸

۵۰۵

۱/۳Cut

    non-destructive cutting

    high-density encapsulation

GCL-M12/50GDF

GCL-SI

۲۱۰

۲۱.۳۰

۶۰۵

 PERC

    MBB

۱/۳Cut

Ultra

Suntech

۲۱۰

۲۱.۶

۵۵۰

۱/۳Cutt

۹BB

Bifacial Panda

Yingli Green

۲۱۰

۲۲.۱۰

۶۱۵

Topcon

   ۱۱BB

Niwa® Super615W high-efficiency bifacial

Jolywood

۱۸۲

۲۱.۰

۵۹۰

   Half-cut

   ۱۰BB

BISTAR PRO

Talesun

۲۱۰

۲۱.۷۹

۵۲۰

   ۱۰MBB

  Anti-PID degradation

ZNshine Solar

۱۸۲

۲۱.۷۱

۶۰۰

  Interconnection

 PERC

  MBB

   high-density encapsulation

Mount Tai 6.0

HT Solar Group

پیشنهاد مطالعه: آیا توان خروجی پنل‌های خورشیدی تنها عامل مهم است؟

سامانه‌های خورشیدی BIPV؛ طلوعی دوباره

نکته جالب توجه در نمایشگاه SNEC 2020 رونمایی کمپانی‌های مطرح تولیدکننده پنل خورشیدی هم‌چون لانگی سولار، جینکو سولار، یینگلی گرین و تلسان از ماژول‌های خورشیدی فتوولتاییک یکپارچه با ساختمان (BIPV) است. جینکو سولار اولین دیوار شیشه‌ای BIPV رنگی که دارای پنج رنگ سیاه، آبی، صورتی، قرمز و سبز خود را معرفی کرده است. ظاهر این محصول جدید جینکو سولار با ماژول‌های خورشیدی متداول، متفاوت است. در واقع، جینکو سولار قصد دارد با در نظر گرفتن المان‌های زیبایی‌شناختی به بازار نوظهور ساختمان‌های سبز وارد شود.

ماژول فتوولتاییک یکپارچه با ساخنمان

شکل۲: جینکو سولار اولین دیوار شیشه‌ای BIPV رنگی خود را در نمایشگاه SNEC2020 رونمایی کرد.

لانگی سولار نیز تحقیق و توسعه برای تولید ماژول‌های خورشیدی جهت سامانه‌های BIPV را از سال ۲۰۱۹ آغاز کرده است. این کمپانی در نمایشگاه SNEC 2020 از محصول LONGi Roof خود رونمایی کرده است که برای استفاده در سقف مراکز تجاری و صنعتی کاربرد دارد. با سرمایه‌گذاری کمپانی لانگی سولار، این سری از ماژول‌های خورشیدی BIPV به بخش مهمی از زنجیره تامین این کمپانی بزرگ چینی، تبدیل خواهد شد.

به گفته دفتر ملی آمار چین و آکادمی تحقیقات ساختمان چین، مساحت سطح بیرونی ساختمان‌های حال حاضر در کشور چین، به بیش از ۸۰ میلیارد مترمربع می‌رسد و حدود ۱۰۰ میلیون مترمربع نیز مساحت پشت‌بام در معرض نور مستقیم خورشید است که سالانه به این بازار اضافه می‌شود. بنابراین بازار میلیارد دلاری را می‌توان برای تولیدکنندگان انبوه ماژول‌های خورشیدی یکپارچه با ساختمان (BIPV)، متصور بود. در مواجه با چنین پتانسیل گسترده‌ای، جای تعجب نیست که بازیگران بزرگ صنعت سولار پای خود را به رقابت در این بازار باز کنند.

فتوولتاییک یکپارپه با ساختمان (Building-integrated photovoltaics) موضوع جدیدی نیست و سابقه آن به یک دهه قبل بر می‌گردد. اگرچه این بخش از صنعت سولار تاکنون پیشرفت چشمگیری نداشته است اما با ورود بازیگران اصلی این صنعت می‌توان آینده‌ای جدید را برای آن متصور بود.

منبع: pv-tech

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.