انتشار جدیدترین نسخه نرم‌افزار شبیه‌سازی نیروگاه‌‌های خورشیدی فتوولتاییک PVsyst

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


نرم افزار سوئیسی PVsyst  یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای حال حاضر شبیه‌سازی نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک است که در ایران مورد تایید سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) نیز است. نسخه جدید این نرم‌افزار تحت عنوان PVsyst 7 توسط تیم سازنده آن، در تاریخ ۲۵ می ۲۰۲۰ (۵ خردادماه ۱۳۹۹) منتشر شد. نسخه PVsyst 7 دارای قابلیت‌های جدید، بهبود رابط کاربری و یک سیستم مجوز‌دهی (لایسنس‌دهی) جدید براساس اشتراک سالانه و غیره است.

سری جدید نرم‌افزار PVsyst با یک حساب کاربری حرفه‌ای (PVsyst 7 PROFESSIONAL) در دسترس خواهد‌بود. در این لایسنس، تمامی بخش‌های نرم‌افزار فعال است. کاربرانی که تمایل به استفاده از نرم‌افزار پیش از خرید آن را دارند، می‌توانند از نسخه آزمایشی (TRIAL) برای مدت ۳۰ روز استفاده نمایند. در این حالت، تمامی امکانات نرم‌افزار فعال است، اما تجهیزات به صورت پیش‌فرض تعریف شده است و کاربر قادر به انتخاب دقیق تجهیزات برای شبیه‌سازی نیست. بعد از اتمام این دوره ۳۰ روزه، نرم‌افزار به حالت دمو (DEMO) تغییر می‌کند و قابلیت‎های آن محدود می‌شود.

قیمت نسخه جدید نرم‌افزار PVsyst

قیمت لایسنس حرفه‌ای (PVsyst 7 PROFESSIONAL)، ۶۰۰ فرانک سوئیس (حدود ۶۱۸ دلار آمریکا) در سال است. قیمت لایسنس دانشجویی مشابه نسخه‌های پیشین، ۲۵ فرانک سوئیس (۲۵.۷۴ دلار آمریکا) برای یک سال است. دانشگاه‎ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی برای تهیه این نسخه می‌توانند درخواست خود را ارسال کنند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی و دانلود رایگان نرم‌افزار شبیه‌سازی نیروگاه خورشیدی PVsyst 

قابلیت‌های جدید PVsyst 7 PROFESSIONAL

قابلیت‌های جدیدی که در نسخه ۷ نرم‌افزار PVsyst ارائه شده است، عبارتند از:

 • پشتیبانی از معماری ۶۴ بیتی: این امر موجب افزایش توانایی نرم‌افزار PVsyst در شبیه‌سازی پروژه‎های فتوولتاییک مقیاس بزرگ و تحلیل سایه‌اندازی می‌شود.
 • تابش: بهبود مدل‌های مسیر حرکت خورشیدی که برروی سایه‌اندازی و طراحی سامانه‌های عمودی دوطرفه (vertical Bi-facial systems) موثر است.
 • تعریف ساختار: امکان تعریف بی‌نهایت زیر-آرایه (sub-arrays)
 • سایه‌اندازی‌‌ها: تبدیل سازه‌‌های ثابت به ترکر، ترکرهای جدید با گپ مرکزی برای پنل‌های خورشیدی دو طرفه و چیدمان ترکر برروی ناهمواری‌ها؛
 • خروجی مدار AC: امکان تعریف چندین ترانسفورماتور MV و HV همراه با مشخصه‌های آن‎ها؛
 • نمایشگر زنده نتایج: اضافه شدن قابلیت مشاهده مقادیر و نمودارها در حین زمانی‌که نرم‌افزار در حال اجرای شبیه‌سازی است.
 • محسابه‌های اقتصادی: انجام محاسبه‌های اقتصادی براساس هزینه همتراز شده انرژی (LCOE)، ارزش فعلی خالص (NPV)، تعریف چندین وام با شرایط گوناگون و پیکربندی نرخ استهلاک پیشرفته؛
 • ارزیابی اقتصادی: امکان ارزیابی اقتصادی برای سیستم‌های مستقل از شبکه و پمپ‌های آب خورشیدی؛
 • شبیه‌سازی: نمایش اخطارها در حین شبیه‎‌سازی به‌همراه نتایج؛
 • بومی‌سازی: پشتیبانی از ترجمه کل نرم‌افزار (به غیر از بخش help)، اضافه شدن زبان‌های ترکی و کره‌ای؛
 • انتقال مجوز: سیستم جدید لایسنس تعریف شده برای نسخه ۷ نرم‌افزار PVsyst، قابلیت انتقال مجوز به کامپیوتر دیگر و برگشت آن به کامپیوتر نخستین را دارد.

گفتنی است که تیم سازنده نرم‌افزار PVsyst دیگر نسخه ۶ آن را عرضه نمی‌کند؛ اما کاربران فعلی می‌توانند به‌طور دائم از آن استفاده نمایند. همچنین کاربران می‌توانند بدون حذف نسخه ۶ نرم‌افزار PVsyst، نسخه ۷ آن را بدون مشکل و به‌طور مجزا نصب و استفاده ‌نمایند.

منبع: PVsyst

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.