نیروگاه خورشیدی و ایمنی حریق

kasra_web_1icon نویسنده: کسری فرناق، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۳ دقیقه


مبحث ایمنی از حریق در صنعت خورشیدی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. موضوعی که به دلیل نادر بودن وقایع مربوطه مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده است. در اینجا سعی داریم با عنوان کردن تجربیات انجمن صنعت‌های انرژی خورشیدی آمریکا، در این مبحث مهم وارد شویم. بحث ایمنی حریق در سامانه‌های خورشیدی فتوولتاییک به‌طور کلی به سه دسته زیر قابل تقسیم است:

  • نگرانی از بابت اینکه تجهیزات خورشیدی موجب آتش‌سوزی شوند: این مورد بسیار نادر است اما در صورت وجود اتصالات یا تجهیزات نامناسب احتمال این خطر وجود دارد. این احتمال با رعایت استانداردهای ایمنی، دستورالعمل‌ها و مقررات ایمنی ملی و بین‌المللی و رعایت سلسله مراتب جواز و بازرسی قبل از راه‌اندازی رفع می‌گردد. همچنین بازرسی دوره‌ای توسط متخصصین این حوزه می‌تواند از بروز خطرات احتمالی به‌کاهد. بنابراین پیشنهاد می‌گردد تا صاحبان نیروگاه‌های خورشیدی یا مولدهای انشعابی خانگی با عقد قرارداد تعمیر و نگهداری به بازرسی فنی و ایمنی تجهیزات خود به‌صورت منظم مبادرت ورزند.
  • نگرانی از جهت وجود پتانسیل آتش‌سوزی در یک ساختمان: این موضوع می‌تواند در نحوه نصب و اجرای سامانه و به دنبال آن در توانمندی گروه اطفای حریق برای مهار آتش تاثیر بگذارد. بنابراین رعایت کدهای ایمنی ساختمان، استفاده از تجهیزات استاندارد و آموزش مامورین آتش‌نشانی می‌تواند از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند.
  • و آخرین مورد، ایمنی آتش‌نشانان: موضوع نگران‌کننده، مواجهه با برق جریان مستقیم با ولتاژ بالا است که در سامانه‌های خورشیدی رایج است. مسلم است که وجود سامانه خورشیدی در محل واقعه آتش‌سوزی روش و مسیر مقابله با آتش را تغییر می‌دهد لذا همانند قبل رعایت کدهای ایمنی ساختمان، استفاده از تجهیزات استاندارد و آموزش مامورین آتش‌نشانی می‌تواند از بروز خطرهای جانی جلوگیری کند.

آتش سوزی در نیروگاه خورشیدی

دلایل عمده آتش‌سوزی در ۱۸۰ مورد رخ داده در نیروگاه‌های خورشیدی کشور آلمان از سال ۱۹۹۵تا ۲۰۱۲ (منبع:iea)

برای مطالعه روش‌ها و نکات مربوط به این موضوع می‌توان از کدها، استانداردها، کارگروه‌های توسعه‌دهنده آن‌ها و استانداردهای بین‌المللی حریق بهره برد. در حال حاضر، جای خالی مشارکت در فعالیت‌های آموزشی آتش‌نشانان و آگاه‌سازی عمومی در این زمینه وجود دارد. برای آشنایی با قوانین بین‌المللی وضع‌شده موضوع، می‌توان به منابع موجود در شورای انرژی‌های تجدیدپذیر بین ایالتی آمریکا (IREC) و انجمن بین‌المللی آتش‌نشانان مراجعه کرد. این سازمان‌ها آموزه‌های مربوطه را توسعه و منتشر کرده‌اند.

این آموزه‌ها و کدها شامل نحوه ایجاد مسیر و مناطق دسترسی به محل نصب تجهیزات خورشیدی، تجهیزات الکتریکی قطع سریع از مدار و استانداردهای کنترلی سیستم‌های خورشیدی است که می‌بایست توسط سازنده‌های تجهیزات تامین گردد و این فرصت را ایجاد می‌کند تا محصولاتشان را منطبق بر نیازهای ایمنی بهینه سازند.

اینقوگرافیک آتش سوزی نیروگاه خورشیدی

اینفوگرافیک چگونگی اقدام آتش‌‌نشان‌ها در محل آتش‌سوزی در تاسیسات الکتریکی نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک (منبع: IREC)

منبع : سایت سازمان صنعت انرژی های خورشیدی آمریکا (SEIA)

 نظر شما را درمورد خطر آتش‌سوزی در نیروگاه­‌های خورشیدی چیست؟ در انتهای همین صفحه دیدگاه خود را ثبت نمایید.

نظر شما درباره این مطلب مهم است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.