معرفی شرکت تامین انرژی برق ایرانیان تابان

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


شرکت تامین انرژی برق ایرانیان تابان، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پنل خورشیدی فتوولتاییک در ایران با سرمایه‌گذاری بانک حکمت در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ در استان فارس آغاز به‌ کار کرده است. این کارخانه با ظرفیت تولید ۲۴۰ مگاوات در سال مجهز به خط تولید اتوماتیک است. حدود ۲۰۰ نفر در بخش‌های مختلف این شرکت از جمله کارخانه، دفتر مرکزی و نیروگاه‌های آن مشغول به فعالیت است.

کارخانه پنل خورشیدی ایرانی تابان

نمایی از خط تولید کارخانه تابان

کنترل کیفی پنل‌های خورشیدی تابان

در کارخانه تولید پنل خورشیدی تابان، پنل‌ها در حین تولید و پس از آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که شامل چهار ایستگاه تست است. ایستگاه تست اول، به صورت چشمی برای ارزیابی ظاهری پنل‌ها و فواصل استرینگ‌ها است. دومین ایستگاه تست با دستگاه الکترولومیننس (Electroluminescence) است که ایرادهای مربوط به میکروکرک‌ها، اتصال ریبون‌ها و معیوب بودن سلول‌ها را بررسی می‌کند. تست شبیه‌ساز صاعقه یا Hi-pot برای بررسی عایق بودن اجزای داخلی نسبت به اجزای خارجی صورت می‌گیرد.

ایستگاه تست چهارم شامل شبیه‌سازی نور خورشید است که توسط دستگاه IV-Tester در این کارخانه انجام می‌شود. این تست با استفاده از لامپ زنون با شدت تابش استاندارد ۱۰۰۰ وات بر متر مربع انجام می‌شود تا مشخصات عملکردی پنل خورشیدی بدست آید. در نهایت مجدد تست الکترولومیننس جهت درجه بندی کیفی پنل صورت می‌گیرد.

تصویری از خط تولید کارخانه تابان

طیف محصولات کارخانه پنل خورشیدی ایرانی تابان

تولید انبوه کارخانه پنل خورشیدی ایرانی تابان شامل پنل‌های خورشیدی پلی‌کریستال ۳۲۰ تا ۳۳۰ وات و پنل‌های خورشیدی مونوکریستال ۳۶۵ تا ۳۷۵ وات است. حداکثر راندمان پنل‌های خورشیدی پلی‌کریستال شرکت تابان ۱۷ درصد و حداکثر راندمان مونوکریستال ۱۹/۳ درصد است.

به‌تازگی پنل‌های خورشیدی این کارخانه با تکنولوژی پنج باسبار عرضه می‌شوند همه پنل‌ها ۷۲ سلولی دارای این تکنولوژی هستند. علاوه‌براین، کارخانه تولید پنل‌های خورشید تابان اظهار داشته است که قادر به تولید پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک با سلول‌های هاف کات سل (half cut cell)  و دبل گلس (Dual Glass)، است. این کارخانه در تاریخ  ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸ با حضور دکتر اردکانیان، وزیر نیرو، از پنل‌های دبل گلس خود  با توان خروجی ۲۰۰ تا ۲۲۰ وات رونمایی کرد. اما تا زمان انتشار این مطلب، خبری از تولید انبوه این محصولات منتشر نشده است.

پنل خورشیدی ایرانی تابان

تصویری از پنل خورشیدی تولیدی شده در کارخانه تابان

قیمت پنل خورشیدی تابان

قیمت محصولات کارخانه تابان بسته به نوع تکنولوژی پنل خورشیدی و حجم خرید می‌تواند متفاوت باشد.  علاوه‌براین، با توجه به اینکه کارخانه تابان سلول خورشیدی مورد نیاز تولید پنل خود را وارد می‌کند، قیمت پنل‌های خورشیدی تابان می‌توان تحت تاثیر قیمت ارز و هزینه‌های مربوط به ارسال مواد اولیه باشد. با این حال رنج قیمت پنل‌های خورشیدی پلی‌کریستال تابان در حدود ۳۵۰۰ تا ۳۸۰۰ تومان متغییر باشد.  همچنین محدوده قیمت پنل‌های خورشیدی مونوکریستال تابان در بازه ۳۶۵۰ تا ۴۰۰۰ تومان متغییر است (قیمت‌های ارائه شده مربوط به زمان نگارش مقاله است).

گارانتی پنل خورشیدی ایرانی تابان

کارخانه تولید پنل ایرانی تابان، ۱۰ سال ضمانت تعویض و ۲۵ سال ضمانت افت توان ۲۰% برای مشتریان خود ارائه می‌دهد.

مشوق تولید ملی پنل خورشیدی ایرانی تابان

دستورالعمل حمایت از بومی سازی فناوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در اجرای تبصره ذیل ماده ۶ آیین نامه اجرایی ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ابلاغ شده است. در این دستورالعمل نیروگاه های تجدیدپذیری که از تجهیزات بومی سازی شده استفاده نمایند از ضریب تشویق در نرخ خرید تضمینی برق برخوردار می شوند و متناسب با میزان بومی سازی فناوری، نرخ خرید برق این نیروگاه ها تا ۳۰ درصد نسبت به نرخ پایه افزایش خواهد یافت.

نیروگاه‌های خورشیدی که از پنل‌های خورشیدی ایرانی شرکت تابان استفاده کنند، قیمت خرید تضمینی برق آن تا ۳ درصد افزایش خواهد یافت. بنابراین نرخ پایه این نیروگاه‌ها در عدد ۱.۰۳ ضرب می‌شود. برای مثال نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک با ظرفیت کمتر از ۲۰ کیلووات با نرخ ۱۰۷۱۲ ریال به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق خریداری خواهد شد (نرخ پایه بدون ضریب تشویقی این نیروگاه‌ها ۱۰۴۰۰ ریال است).

ارتباط با شرکت تابان

تعداد محدودی شرکت نمایندگی فروش محصولات شرکت تابان را برعهده دارند. علاقه‌مندان جهت تهیه پنل‌های خورشیدی تولیدی شرکت تابان می‌توانند از طریق شماره تلفن ۸۸۵۳۹۰۸۱ -۰۲۱ با دفتر این شرکت در تهران تماس حاصل نمایند.

جهت دانلود جدیدترین دیتاشیت پنل‌های خورشیدی تابان روی لینک‌های زیر کلیک نمایید.

دیتاشیت پنل خورشیدی مونوکریستال تابان

دیتاشیت پنل خورشیدی پلی کریستال تابان

نظر شما درباره این مطلب مهم است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.