رکوردشکنی انرژی‌های تجدیدپذیر در آمریکا علی‌رغم همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


باوجود همه‌گیری ویروس کرونا و در پی آن انقباض شدید اقتصادی، ایالات متحده آمریکا با افزودن ۳۳/۶ گیگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی و بادی خود، به رکوردی جدید در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ دست یافت.

براساس گزارش جدید بلومبرگ (BloombergNEF)، کشور آمریکا با احداث بیش از ۱۶/۵ گیگاوات نیروگاه خورشیدی در سال ۲۰۲۰، از رکورد قبلی این کشور در سال ۲۰۱۶ فراتر رفته است. هم‌چنین بخش انرژی بادی با احداث ۱۷/۱ گیگاوات نیروگاه بادی در سال ۲۰۲۰، قوی‌ترین سال خود را تجربه کرده است. براساس این گزارش، محبوبیت پروژه‌های هیبریدی “نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس بزرگ + ذخیره‌ساز انرژی” به‌طور قابل‌توجهی در حال افزایش است.

با نگاه به سبد انرژی کشور آمریکا، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر به‌طور چشم‌گیری (حدود ۱۱ درصد) نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرده است. براساس گزارش بلومبرگ، گاز طبیعی بیش‌ترین سهم (۴۱ درصد) در سبد انرژی آمریکا دارد اما رشد آن در بازه زمانی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ نسبت به بازه زمانی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ کاهش داشته است. این در‌حالی است که سهم نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز در طی یک دهه اخیر از ۴۵ درصد به ۱۹ درصد در کشور آمریکا کاهش پیدا کرده است. از جمله دلایل اصلی کاهش سهم نیروگاه‌های زغال‌سنگ در سبد انرژی آمریکا را می‌توان به رقابت برای استفاده از منابع انرژی با کربن‌ پایین‌تر نسبت داد.

پیشنهاد مطالعه: علی‌رغم وعده‌های وزارت نیرو؛ کسب‌وکارهای سامانه‌های خورشیدی خانگی و پشت‌بامی در ورطه نابودی

 U.S. achieved a record year for renewables in 2020

شکل۱: سبد منابع اولیه تولید برق در کشور آمریکا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰

علاوه‌براین، گزارش بلومبرگ حاکی از آن است که به‌دلیل پاندمی ویروس کرونا و توقف بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در سال ۲۰۲۰، انتشار گازهای گل‌خانه‌ای در کشور آمریکا در این سال کاهش چشم‌گیری داشته است. تقاضای انرژی نیز در بخش‌های برق و حمل‌و نقل به‌ترتیب ۳/۸ و ۱۴/۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

این کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای به رییس جمهور جو بایدن که به تازگی به توافقنامه پاریس بازگشسته است، کمک می‌کنند تا تعهدات کشور آمریکا براساس این توافقنامه تا سال ۲۰۲۵ را تحصیل نماید.

 U.S. achieved a record year for renewables in 2020

شکل۲: انتشار گاز گلخانه‌ای در بخش‌های مختلف در کشور آمریکا از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۰

منبع: PV Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.