نگاهی دقیق‌تر به Jumbo؛ بزرگ‌ترین پنل خورشیدی حال حاضر جهان

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


براساس اطلاعات منتشرشده توسط کمپانی چینی جی ای سولار (JA Solar)، سری جدید پنل‌های خورشیدی این کمپانی تحت عنوان Jumbo در بازه توان خروجی ۷۸۵-۸۱۰ وات قراردارند. در حال‌حاضر  این سری از پنل‌های خورشیدی جی ای سولار را می‌توان پرتوان‌ترین پنل‌های خورشیدی جهان دانست.

پنل‌های خورشیدی سری Jumbo کمپانی جی ای سولار برای اولین بار در نمایشگاه SNEC PV Power Expo 2020 در شانگهای چین رونمایی شد و همه نگاه‌ها را به خود جلب کرد. استفاده از ویفرهای خورشیدی ۲۱۰ میلی‌متری، سلول‌های PERC سه برش (triple-cut) و ۱۱ باسبار از جمله ویژگی‌های قابل‌توجه در پنل‌های خورشیدی سری Jumbo است.

مشخصات فیزیکی بزرگ‌ترین پنل خورشیدی جهان

ابعاد این پنل‌های خورشیدی ۲۲۱۹ میلی‌متر در ۱۷۶۵ میلی‌متر و با ضخامت ۴۰ میلی‌متر است. با وزن ۴۳.۵ کیلوگرم این پنل‌ها در وزن بالا نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده‌اند. به گفته جی ای سولار، ۲۷ عدد از این پنل‌های خورشیدی را می‌توان در یک پالت حمل کرد. مقایسه کنید با یک پنل خورشیدی ۵۸۵ واتی که در حال حاضر دارای ابعاد ۲۴۱۱ میلی‌متر در ۱۱۳۴ میلی‌متر و ضخامت ۳۵ میلی‌متر با وزن ۳۱.۱ کیلوگرم است. ۳۱ عدد از این پنل‌های خورشیدی را می‌توان در یک پالت حمل کرد.

پیشنهاد مطالعه: توان بالاترین پنل‌های خورشیدی حال حاضر جهان

بزرگ‌ترین پنل خورشیدی جهان

 

شکل۱: نمایی از بزرگترین پنل خورشیدی جهان با توان ۸۰۰ وات، ساخت کمپانی چینی JA Solar

محصول جدید جی ای سولار در شش نسخه در محدوده توانی ۷۸۵ -۸۱۰ وات و با راندمان ۲۰.۱-۲۰.۸ درصد عرضه خواهد شد که از ۱۲ سال وارانتی محصول و ۲۵ سال گارانتی توان خروجی خطی بهره‌ می‌برند. این پنل‌های خورشیدی قادر هستند در دمای محیط منفی ۴۰ درجه‌سانتی گراد تا مثبت ۸۵ درجه سانتی‌گراد کار کنند و جعبه اتصال آن دارای درجه آی پی ۶۸ است.

مشخصات الکتریکی پنل خورشیدی جی ای سولار

ولتاژ مدار باز پنل خورشیدی سری Jumbo کمپانی جی ای سولار بسته به سایز آن، در بازه ۸۱.۹۰-۸۲.۶۸ ولت و ولتاژ حداکثر توان آن ۶۸.۹-۶۹.۸۴ ولت قرارداشته و حداکثر ولتاژ سیستم نیز ۱۵۰۰ ولت است. گفته می‌شود جریان مدار باز توان بالاترین پنل خورشیدی جهان نیز در محدوده ۱۲.۲۰-۱۲.۵۰ آمپر قراردارد.

سری Jumbo کمپانی جی ای سولار در حال ورود به خط تولید انبوه در کارخانه این کمپانی بزرگ چینی است.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.