توان بالاترین پنل‌های خورشیدی حال حاضر جهان

محمد امین دریافر نویسنده: محمدامین دریافر، پژوهشگر علوم پایه سلول‌های خورشیدی      clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


چهاردهمین کنفرانس و نمایشگاه فتوولتاییک شانگهای (SNEC pv power expo shanghai 2020) که از ۸ تا ۱۰ آگوست سال جاری میلادی برگزار شد، محلی برای به نمایش گذاشتن توان بالاترین پنل‌های خورشیدی در بازار جهانی بود.

جی ای سولار (JA Solar)

کمپانی چینی جی ای سولار توان‌بالاترین و بزرگ‌ترین پنل خورشیدی حال‌حاضر جهان را با توانی معادل ۸۰۰ وات را در SNEC 2020 به نمایش گذاشت که همه نگاه‌ها را به خود جلب کرد.

 این پنل خورشیدی با عنوان Jumbo دارای ابعاد ۲۲۲۰ میلی‌متر در ۱۷۵۷ میلی‌متر است. درحالی‌که به‌کارگیری سلول‌های خورشیدی به‌ دونیم تقسیم‌شده به یک ترند در ساخت پنل‌های خورشیدی توان بالا تبدیل‌شده است، جی ای سولار از سلول‌های خورشیدی با ۳ برش به همراه ۱۱ باسبار روی ویفرهای ۲۱۰ میلی‌متری در ساخت Jumbo بهره‌برده است. لازم به ذکر است که در حال حاضر این سری از پنل‌های خورشیدی جی ای سولار به تولید انبوه نرسیده است.

تانگوی (Tongwei)

تانگوی بزرگ‌ترین تولیدکننده سلول‌های خورشیدی در چین، از پنل‌های خورشیدی سری G12 خود با توان خروجی ۷۶۰-۷۸۰ وات رونمایی کرد. تانگوی نیز هم‌چون جی ای سولار پنل‌ خورشیدی جدید خود را بر پایه ویفرهای ۲۱۰ میلی‌متری و تکنولوژی مولتی باسبار (Multi-Busbar) طراحی و ساخته است.

ابعاد این پنل ها ۲۳۵۷ میلی‌متر در ۱۶۱۲ میلی‌متر است و وزنی برابر ۳۹ کیلوگرم دارد. تانگوی مدعی شده است که با استفاده سری توان بالای پنل‌های خورشیدی خود قادر است هزینه دیگر اجزای سیستم و در نتیجه هزینه هم‌ترازشده انرژی (LCOE) را برای سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک، کاهش دهد. پنل‌های خورشیدی سری G12 تانگوی نیز هنوز به تولید انبوه نرسیده است.

پیشنهاد مطالعه: حرکت به سمت ویفرهای خورشیدی بزرگ‌تر

ترینا سولار (Trina Solar)

ترینا سولار نسخه۶۶۰ واتی از سری پنل‌های خورشیدی Vertex خود را در نمایشگاه SNEC2020 به نمایش گذاشت. به‌گفته ترینا سولار این محصول جدید علاوه‌بر بهره‌مندی از همه ویژگی‌ها و مشخصه‌های پنل‌های خورشیدی ۶۰۰ واتی سری Vertex که در ماه جولای گذشته راهی بازار شده‌اند، از بهینه‌سازی سیسماتیک نیز بهره می‌برد. این پنل خورشیدی نیز بر پایه ویفرهای ۲۱۰ میلی‌متر و تکنولوژی مولتی باسبار، طراحی شده است.

توان بالاترین پنل‌های خورشیدی جهان

شکل۱: سه پنل خورشیدی توان بالای جهان؛ جی ای سولار، تانگوی و ترینا سولار (از چپ به راست)

در تلاش برای افزایش توان پنل‌های خورشیدی

در مجموع ۲۰ تولیدکننده ماژول‌های فتوولتاییک از جدیدترین محصولات خود با توان خروجی بالاتر از ۵۰۰ وات در نمایشگاه SNEC 2020  شانگهای رونمایی کردند که ده مورد از آن‌ها در جدول زیر آورده شده است. این روند حاکی از تلاش کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده پنل‌های خورشیدی در جهان برای افزایش توان خروجی در یک پنل است و این امر به یک ترند در بین این تولیدکنندگان تبدیل شده است.

پیشنهاد مطالعه: آیا توان خروجی پنل‌های خورشیدی تنها عامل مهم است؟

جدول۱: پنل‌های خروجی با توان بیش از ۵۰۰ وات در نمایشگاه SNEC 2020

ردیف

برندتوان خروجی

(W)

ردیفبرند

توان خروجی

(W)

۱

Jolywood۶۱۵۶Talesun

۵۹۰

۲

Risen Solar

۶۱۵۷CSI

۵۹۰

۳

JinkoSolar

۶۱۰۸Eging PV

۵۴۵

۴

Suntech۶۰۵۹Longi۵۴۰

۵

Haitai

۶۰۰۱۰Seraphim

۵۳۰

منبع:PV_Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.