دستگاه تشخیص خطای کارکرد پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


یک استارت‌ آپ اسپانیایی دستگاه جدیدی را اختراع کرده است که به صورت اتوماتیک وقوع خطا در پنل‌های خورشیدی در هر مقیاسی را تشخیص می‌دهد.

این دستگاه جدیدِ تشخیصِ بی‌درنگِ خطای پنل خورشیدی که اسمارت ماژول (Smart Module) نام دارد، توسط استارت‌آپ اسپانیایی Clever Solar Device معرفی شده است. تمرکز این کمپانی تازه تاسیس بر روی بهینه‌سازی مدیریت توان در نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک است.

این دستگاه چگونه عمل می‌کند؟

پلتفرم اسمارت ماژول که دارای یک برد الکترونیک است که به جعبه اتصال (junction box) هر پنل خورشیدی و یک نرم‌افزار مانیتورینگ تحت وب وصل می‌شود.

دستگاهی جدید برای تشخیص خطا در عملکرد پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک

شکل۱: اتصال دستگاه خطایاب پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک به Junction Box

این ماژول منحنی‌های I-V، ظرفیت تولید، راندمان، توان الکتریکی پنل خورشیدی و شرایط جوی را که بر خروجی پنل خورشیدی اثر می‌گذارد را اندازه‌ می‌گیرد. منحنی I-V پنل خورشیدی ماهیت خطاها و مشکل‌های ایجاد شده در تولید توان خروجی را نشان می‌دهد.

دستگاهی جدید برای تشخیص خطا در عملکرد پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک

شکل۲: نمونه‌ای از نمودار ترسیم شده توسط نرم‌افزار دستگاه خطایاب و مقایسه عملکرد پنل در شرایط مختلف

اسمارت ماژول به اپراتور نیروگاه برق خورشیدی این امکان را می‌دهد که به صورت درلحظه و بدون وقفه راندمان هر پنل از نیروگاه خورشیدی را اندازه‌گیری کند. این سیستم خطایاب نیروگاه خورشیدی می‌تواند برای نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی و سامانه‌های منفصل از شبکه در مناطق دور افتاده نیز به‌کارگرفته شود. به لطف این دستگاه تشخیص خودکار ماژول‌های فتوولتاییک دارای ایراد از راه دور آسان شده است.

منبع:Clever Solar

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.