خروج ABB  از بازار اینورتر خورشیدی

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


با واگذاری کامل بخش اینورتر خورشیدی کمپانی ABB به شرکت ایتالیایی FIMER SpA دیگر شاهد تولید اینورتر خورشیدی تحت برند ABB نخواهیم بود.

این انتقال منجر به بهبود تمرکز بیزینس برق‌رسانی ABB برروی بازارهای اصلی توسعه یافته، می‌شود. کسب‌وکار اینورتر خورشیدی در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۹۰ میلیون دلار برای ABB درآمد داشته است. براساس گفته برخی تحلیل‌گران صنعت انرژی خورشیدی، روند نزولی شدید قیمت اینورترهای خورشیدی باعث کاهش حاشیه سود شرکت ‎های تولیدکننده چندملیتی شده است و اقتصاد آن‌ها را تحت فشار قرارداده است.

تاراک مهتا، مدیر کسب و کارهای برق‌رسانی کمپانی ABB اظهار داشته است که با تکمیل این واگذاری گامی دیگر در جهت استراتژی مدیریت سیستماتیک سبد سرمایه‌گذاری شرکت برداشته شده است. وی افزود، این واگذاری این امکان را به شرکت می‌دهد که بر روی بخش‌های دیگر همچون ساختمان‌های هوشمند، ذخیره‌سازی انرژی و شارژ وسایل حمل و نقل الکتریکی از طریق روش‌های هوشمند ولتاژ کم و متوسط، تمرکز بیشتری داشته باشد.

بخش تولید اینورترهای خورشیدی ABB دارای ۸۰۰ کارمند در بیش از ۳۰ کشور جهان است که سایت‌های کارخانه ساخت و تحقیق و توسعه آن در کشورهای ایتالیا، هند و فنلاند قرار دارد. محصولات بخش اینورترهای خورشیدی ABB برای انواع نیروگاه‌های خورشیدی کاربرد دارند.

پیش از این، شرکت FIMER بیشتر در زمینه تولید اینورترهای خورشیدی سانترال برای نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ فعالیت داشته است و با این واگذاری از مزایای خط تولید، تکنولوژی و انتقال دانش برای تولید اینورترهای رشته‌ای (String inverter)  برای بازار رو به توسعه نیروگاه‌های خورشییدی تجاری و رفع نیاز نیروگاه‎ های مقیاس بزرگ به این نوع اینورترها، بهره‌مند می‌شود.

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.