استفاده از چسب دوطرفه برای نصب سازه پنل‌های خورشیدی

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر   سطح مقاله سطح: نیمه تخصصی  clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


شرکت اسپانیایی Alusín Solar، سازه‌‌ای چسبنده را برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی معرفی کرده است که برای نصب هر نوع پنل خورشیدی خواهد بود.  در حال‌حاضر این سازه چسبنده در یک نیروگاه پشت‌بامی با ظرفیت ۹/۸ مگاوات در اسپانیا در حال تست و ارزیابی است.

مزیت اصلی این سازه خورشیدی عدم نیاز به سوراخ‌کاری در سقف است. به گفته آقای خاویر فونت، مدیرکل شرکت Alusín Solar، از آن‌جایی‌که هیچ سوراخی در سقف ایجاد نمی‌شود، ریسک نشت آب و رطوبت از بین می‌رود که بسیار حائز اهمیت است.

این سازه از پروفیل‌ آلومینیومی ساخته شده است که به‌جای آن‌که به سقف پیج شود به‌وسیله یک چسب دوطرفه ویژه به آن می‌چسبد. به نقل از تولیدکننده این سازه خورشیدی، این چسب مقاومت مکانیکی و دوام لازم را برای نگه‌داشتن پروفیل آلومینیومی جهت نصب پنل‌های خورشیدی را دارد و برای نصب هر نوع پنل خورشیدی سازگار است.

Adhesive mounting system for any kind of solar modules

شکل۱: تصویری از مقطع پروفیل آلومیتیومی متصل‌شده به سقف با چسب دوطرفه ساخت شرکت Alusín Solar

نصب این سازه خورشیدی خلاقانه باید با روش‌های دقیق تمیزکاری همراه باشد. تمامی پروفیل‌های آلومینیومی باید با ماده‌ای خاص برپایه الکل تمیز شود تا از نبود هرگونه روغن و یا آلودگی اطمینان حاصل شود. بعد از استفاده از پرایمر (primer) چسب دوطرفه به پروفیل آلومینومی چسبانده می‌شود.


پیشنهاد مطالعه: راهنمای طراحی سازه های آرایه فتوولتاییک


پروفیل‌های آلومینیومی درحالی به مشتری تحویل داده می‌شود که یک طرف آن با استفاده از دستگاه مخصوص و تحت فشار مشخص چسبیده است. زمانی‌که سازه به ساختگاه نیروگاه خورشیدی می‌رسد، سقف باید به‌طور کامل تمیزشده باشد که باتوجه به اهمیت موضوع باید از غلطک‌های تمیزکننده با فشار بالا استفاده کرد. سپس، سمت دیگر پروفایل به سقف چسبانده می‌شود. در نهایت، غلطکی به وزن ۲۵ کیلوگرم از روی آن عبور داده می‌شود تا از چسبیده‌شدن کامل پروفیل اطمینان حاصل گردد. حال می‌توان پنل‌های خورشیدی را با استفاده از روش‌های متداول روی این سازه نصب کرد.

به‌گفته آقای خاویر فونت، در زمان نصب سازه تعدادی ایندیکیتور برای پایش و بررسی وضعیت سیستم و استهلاک آن در طی سال‌ها و چگونگی رفتار آن جایگذاری می‌شود. از دو سال پیش کمپانی Alusín Solar از این چسب در یک پروژه پایلوت استفاده کرده است و پروژه حاضر نقش شتاب‌دهنده جهت توسعه محصول آن‌ها را دارد.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.