گزارش سرمایه‌گذاری در گذار انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


یکی از کارهای اصلی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) شفاف‌کردن این مهم است که کشورهای سراسر جهان باید به‌طور فوری گذار به انرژی‌های پاک را شتاب بخشد. این امر برای جلوگیری از اثرهای خطرناک تغییر اقلیم و ساخت آینده‌ای سالم‌تر همراه با رفاه بیش‌تر و دسترسی همگان به منابع انرژی مقرون‌به‌صرفه، حیاتی است.

هرکشور باید مسیر انرژی متناسب با نیازها و منابع خود برگزیند. بااین‌حال، چالش جهانی تغییرات اقلیمی نیازمند راه‌حل‌هایی در سطح جهانی است و جامعه جهانی باید اطمینان حاصل کند که همه کشورها از پشتیبانی مورد نیاز برای پیش‌برد اهداف انرژی‌ پاک خود برخوردار هستند.

شتاب‌بخشی به گذار انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه نمی‌تواند تنها به‌عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری در کنار دیگر گزینه‌ها در نظر گرفته شود؛ بلکه باید تبدیل به اولویت اصلی برای تمامی دولت‌ها و سرمایه‌گذاران در سراسر جهان شود.

ازاین‌رو، آژانس بین‌المللی انرژی با همکاری بانک جهانی و مجمع جهانی اقتصاد این گزارش ویژه را که شامل حدود ۵۰ مطالعه موردی در مورد برق پاک، بهره‌وری انرژی و الکتریکی‌کردن (Electrification) در اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه از برزیل تا اندونزی و از سنگال تا بنگلادش می‌باشد، تهیه کرده‌ است. این گزارش توصیه‌هایی برای اقدام‌های اولویت‌دار ارائه می‌کند تا شیر سرمایه‌گذاری روی مناطق کم‌تر برخوردار جهان نیز باز شود.

این گزارش از چهار بخش اصلی به شرح زیر تشکیل شده است:

  • مقدمه و ضرورت‌ها
  • چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه (EMDEs)
  • سرمایه‌گذاری در برق پاک، بهره‌وری انرژی و الکتریکی‌کردن
  • سرمایه‌گذاری در گذار سوخت‌ها و بخش‌های بسیار آلاینده

درباره آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)

آژانس بین‌المللی انرژی (International Energy Agency) در سال ۱۹۷۴ برای کمک به هماهنگی پاسخ جمعی به اختلال‌های عمده در تامین نفت، تاسیس شد. در‌حالی‌که نفت یکی از جنبه‌های اصلی آژانس بین‌المللی انرژی هست، این سازمان دامنه فعالیت‌های خود را به‌طور قابل‌توجهی توسعه داده است.

IEA با در نظرگرفتن تمامی منابع و فن‌آوری‌های انرژی، از سیاست‌هایی که قابلیت‌ اطمینان، مقرون‌به‌صرفه بودن و پایداری انرژی را بهبود بخشد، حمایت می‌کند. ازاین‌رو، آژانس بین‌المللی انرژی طیف کاملی از موضوع‌های و مسائل مربوط به عرضه و تقاضای انرژی‌های تجدیدپذیر، نفت، گاز و زغال‌سنگ، بازده انرژی، فن‌آوری‌های انرژی پاک، سیستم‌ها و بازارهای برق، دسترسی به انرژی، مدیریت سمت تقاضا و بسیاری دیگر را مورد رصد و ارزیابی قرار می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی از طریق ارائه تجزیه‌وتحلیل‌های معتبر، آمار و ارقام، توصیه‌های سیاستی و راهکارهای واقعی به کشورهای جهان برای تامین انرژی پایدار و امن برای تمامی انسان‌ها، کمک می‌کند.

 

عنوان فارسی:

گزارش سرمایه‌گذاری در گذار انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه

عنوان انگلیسی:

Financing Clean Energy Transitions in Emerging and Developing Economies

ناشر:IEA
سال انتشار:۲۰۲۱

تعداد صفحات:

۲۳۷

حجم فایل کتاب:

۱۰/۹ مگابایت

لینک دانلود مستقیم:

گزارش سرمایه‌گذاری در گذار انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.