آیا امکان تغییر محل احداث و یا واگذاری نیروگاه خورشیدی خانگی وجود دارد؟

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر   سطح مقاله سطح: نیمه تخصصی  clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


براساس سند “روش اجرایی جابجایی و واگذاری نیروگاه‌های مختص انشعاب” که در تاریخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۹ توسط سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) منتشر شد، امکان واگذاری و یا تغییر محل احداث نیروگاه خورشیدی خانگی (ساختگاه) وجود دارد.

جابجایی محل نیروگاه خورشیدی خانگی (بدون تغییر در مالکیت نیروگاه)

درصورتی‌که مالک نیروگاه به‌ هر دلیلی قصد جابه‌جایی نیروگاه به ساختگاه دیگری را داشته باشد که آن ساختگاه و انشعاب آن متعلق به وی است، مشروط بر آنکه ساختگاه و انشعاب جدید تمامی شرایط مربوط به احداث نیروگاه را از شرکت توزیع مربوطه احراز نماید، فرآیند جابه‌جایی با نظارت شرکت توزیع مربوطه و بدون تغییر در تجهیزات اصلی اولیه نصب‌شده (پنل خورشیدی و اینورتر)، انجام می‌پذیرد.

در صورت عدم تغییر شرکت توزیع، قرارداد نیز با صدور الحاقیه‌ای درخصوص اصلاح محل ساختگاه، شماره انشعاب و سایر موارد مرتبط، ادامه می‌یابد.

در صورت تغییر شرکت توزیع و یا درخواست مالک نیروگاه، قرارداد به شرکت توزیع جدید منتقل می‌گردد و شرکت توزیع مذکور درخصوص اصلاح نام شرکت توزیع، محل ساختگاه، شماره انشعاب و سایر موارد مرتبط الحاقیه‌ای به قرارداد منضم می‌نماید.

لازم‌به‌ذکر است هزینه‌های جانبی انتقال، جابه‌جایی و هم‌چنین اتصال به شبکه مربوط به احداث نیروگاه در ساختگاه جدید برعهده مالک نیروگاه است.

واگذاری نیروگاه خورشیدی خانگی (بدون تغییر در محل نیروگاه)

در مواردی که نیروگاه به‌تبع ملک به شخص دیگری واگذار شود، دراین صورت، لازم است فروشنده ملک در بازه زمانی اعلام‌شده در قرارداد نسبت‌به اعلام و ارائه مستندات واگذاری ملک و تجهیزات نیروگاه به شرکت توزیع اقدام نماید و مالک جدید می‌باید فورا با ارائه بنچاق (سند رسمی انتقال ملک)، و در شهرک‌های صنعتی با ارائه دفترچه انتقال مالکیت، نسبت‌به درخواست صدور الحاقیه به قرارداد با قید نام مالک نیروگاه جدید و شماره حساب (به‌منظور واریز بهای برق خریداری‌شده) به شرکت توزیع اقدام نماید.

گفتنی است که در کلیه موارد و حالت‌های مختلف جابه‌جایی ذکرشده، نرخ پایه خرید تضمینی برق، مدت قرارداد و تاریخ شروع بهره‌برداری در الحاقیه‌ها تغییر نخواهد کرد.

برای دانلود فایل سند “روش اجرایی جابجایی و واگذاری نیروگاه‌های مختص انشعاب”، کلیک نمایید.

منبع: ساتبا

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.