نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک بزرگ‎‌ترین منبع تولید برق در آلمان در اولین ماه تابستان

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر   سطح مقاله سطح: عمومی  clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


براساس نمودار منتشر شده توسط موسسه سیستم‌های انرژی خورشیدی فرانهوفر (Fraunhofer ISE)، در ماه ژوئن سال جاری میلادی (خرداد-تیر)، سامانه‌های خورشیدی فتوولتاییک متصل به شبکه در آلمان با تولید ۷/۹۹ تراوات-ساعت برق رکورد جدیدی را به ثبت رساندند. براین اساس، سهم انرژی خورشیدی در سبد انرژی الکتریکی کشور آلمان به ۲۰/۶ درصد در این ماه رسید که نشان از تامین یک‌پنجم برق شبکه سراسری آلمان توسط انرژی پاک و تجدیدپذیر خورشیدی است.

با ثبت این رکورد، نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک در صدر منابع تامین‌کننده برق در کشور آلمان در اولین ماه تابستان قرار گرفته‌اند. در جایگاه دوم، نیروگاه‌های زغال‌سنگ با اختلاف بسیار اندک قرار گرفته است.

PV was the largest electricity source in Germany in June

شکل۱: نمودار تولید برق توسط نیروگاه‎‌های خورشیدی فتوولتاییک در آلمان از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱


 

پیشنهاد مطالعه: الزام نصب سامانه‎‌های خورشیدی فتوولتاییک در ساختمان‌های جدید برلین از سال ۲۰۲۳


البته در ماه می سال گذشته میلادی، سهم انرژی خورشیدی در سبد برق کشور آلمان به ۲۰/۸ درصد رسید، اما این رکورد در شرایطی بود که به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تقاضای برق به‌طور قابل‌توجهی در این کشور کاهش پیدا کرده بود.

علاوه‌براین، نیروگاه بادی با تولید ۴/۴۸ تراوات-ساعت انرژی الکتریکی در ماه ژوئن، ۱۱/۶ درصد از سبد برق آلمان را به‌ خود اختصاص داده است.

براساس نمودار منتشر شده توسط موسسه سیستم‌های انرژی خورشیدی فرانهوفر (Fraunofr ISE) رکورد قبلی تولید برق خورشیدی در ماه ژوئن ۲۰۲۰ سال گذشته به میزان ۷/۳ تراوات-ساعت به ثبت رسیده است.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.