رشد احداث نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک در کشور چین علی‌رغم شیوع ویروس کرونا

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


اداره ملی انرژی کشور چین اعلام کرد که این کشور ۱۸.۷ گیگاوات نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک در ۹ ماه گذشته از سال ۲۰۲۰ میلادی، احداث کرده است. از این میزان، ۱۰/۰۴ گیگاوات مربوط به نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ و ۸/۶۶ گیگاوات مربوط‌به سامانه‌های خورشیدی فتوولتاییک پراکنده و کوچک مقیاس است.

علی رغم شیوع ویروس کرونا از اواخر سال ۲۰۱۹ در کشور چین، ظرفیت جدید احداث شده در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰، نسبت‌به مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ شاهد رشد ۲/۷ گیگاواتی بوده است. هرچند این میزان نسبت به ۹ ماه ابتدایی در سال ۲۰۱۸، حدود ۱۵/۸ گیگاوات کاهش یافته است. شکل ۱، ظرفیت احداث نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک در ۹ ماه ابتدایی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ در کشور چین را نشان می‌دهد.

رشد احداث نیروگاه خورشیدی در کشور چین علی‌رغم شیوع ویروس کرونا

شکل۱: ظرفیت احداث نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک در ۹ ماه ابتدایی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ در کشور چین

منطقه شمالی کشور چین به‌تنهایی میزان ۸ گیگاوات از مجموع ۱۸/۷ گیگاوات نصب‌شده در ۹ ماه گذشته از سال ۲۰۲۰ را به‌ خود اختصاص داده است. ناحیه شرقی با ۳/۵ گیگاوات، ناحیه مرکزی با ۲/۰۴ گیگاوات، ناحیه شمال غربی با ۱/۹۳ گیگاوات و در نهایت ناحیه جنوب شرقی با ۱/۲۷ گیگاوات در رده‌های بعدی احداث نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک در کشور چین در بازه زمانی یادشده، قرار داشته‌اند. در شکل ۲، نقشه پتانسیل تولید برق خورشیدی فتوولتاییک در مناطق مختلف کشور چین نشان داده شده است.

پیشنهاد مطالعه: رکورد جدید کشور آلمان در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

پتاسیل انرژی خورشیدی در مناطق مختلف کشور چین

شکل۲: نقشه پتانسیل تولید برق خورشیدی فتوولتاییک در کشور چین (منبع: solargis)

با در نظر گفتن ظرفیت جدید احداث‌شده تا پایان ماه سپتامبر ۲۰۲۰، در مجموع، حدود ۲۲۳ گیگاوات نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک در کشور چین به بهره‌برداری رسیده است. این میزان نشانگر رشد ۹/۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ است.

گفتنی است که در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش‌از ۱۳/۹ گیگاوات نیروگاه بادی در کشور چین به‌بهره‌برداری رسیده است که در مجموع به ظرفیتی مشابه با نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک، یعنی حدود ۲۲۳ گیگاوات، رسیده است.

منبع: Taiyang news

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.