معرفی Vertex S، جدیدترین سری پنل‌ خورشیدی ترینا سولار ویژه نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۴ دقیقه


ترینا سولار (Trina Solar) که همواره به‌عنوان یک کمپانی پیشگام در نوآوری و فن‌آوری ساخت پنل خورشیدی فتوولتاییک در صنعت فتوولتاییک جهان شناخته می‌شود، در روز ۱۳ آبان ۱۳۹۹ در طی یک رویداد آنلاین از سری جدید پنل‌های خورشیدی خود با نام Vertex S رونمایی کرد. در واقع ترینا سولار با هدف تسلط بر بازار نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی خانگی (کمتر از ۱۰ کیلووات) و تجاری (بین ۱۰ کیلووات تا ۵ مگاوات) سری جدید خود را معرفی کرده است. براساس پیش‌بینی‌های موسسه HIS Markit، سامانه‌های خورشیدی فتوولتاییک خانگی و تجاری در سال‌های پیش‌رو با رشد قابل‌توجهی روبه‌روخواهند شد.

پنل خورشیدی خانگی ترینا سولار سری ورتکس اس

شکل۱: رشد احداث نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک خانگی (صورتی) و تجاری (سبز) (منبع: IHS Markit)

حداکثر توان پنل خورشیدی سری Vertex S ترینا سولار ۴۰۵ وات با راندمان ۲۱/۱ درصد خواهد بود. افت توان این پنل خورشیدی در سال اول ۲ درصد و از سال دوم تا بیست‌وپنجم به‌طور سالانه ۰/۵۵ درصد اعلام ‌شده است. ضمن توجه به زیبایی ظاهری، این پنل خورشیدی با ابعاد ۱۷۵۴*۱۰۹۶ میلی‌متر و وزن ۲۱ کیلوگرم برای به‌کارگیری در سامانه‌های فتوولتاییک پشت‌بامی خانگی و تجاری بسیار مناسب خواهد بود.

پنل خورشیدی خانگی ترینا سولار سری ورتکس اس

شکل۲: نمودار افت توان در پنل خورشیدی سری Vertex S ترینا سولار

پنل خورشیدی خانگی ترینا سولار سری ورتکس اس

شکل۳: ابعاد و وزن پنل خورشیدی سری Vertex S ترینا سولار در مقایسه با دیگر پنل‌های خورشیدی

در پنل فتوولتاییک جدید کمپانی ترینا سولار، از ویفرهای بزرگ ۲۱۰ میلی‌متر که به سه قسمت تقسیم (cut 1/3)‌ شده‌اند همراه با فن‌آوری مولتی‌باسبار، استفاده شده است. این امر باعث افزایش توان نامی پنل خورشیدی به میزان ۶۰ وات نسبت‌به نمونه‌های با ابعاد مشابه شده است که در نتیجه توان تولیدی سامانه خورشیدی فتوولتاییک پشت‌بامی (در واحد سطح) با استفاده از پنل‌های جدید ترینا سولار، بین ۱۰ تا ۲۳ درصد افزایش خواهد یافت. تناسب بین توان خروجی، ابعاد و وزن از ویژگی‌های مهم سری Vertex S ترینا سولار است.

پنل خورشیدی خانگی ترینا سولار سری ورتکس اس

شکل۴: ۶۰ وات توان خروجی بیشتر در پنل خورشیدی جدید ترینا سولار در مقایسه پنل خورشیدی با ابعاد مشابه

جریان اتصال کوتاه این پنل خورشیدی در شرایط تست استاندارد (STC)، برابر با ۱۲/۳۴ آمپر و ولتاژ مدار باز آن ۴۱/۴ ولت است که با مشخصه‌های فنی بسیاری از اینورترهای استرینگ بازار به‌طور بهینه‌ای سازگار است. به‌گفته ترینا سولار، ضریب دمایی توان پنل خورشیدی سری Vertex S ، حدود ۰/۳۴ – درصد به ازای هر درجه سانتی‌گراد افزایش دما است.

پنل خورشیدی خانگی ترینا سولار سری ورتکس اس

شکل۵: جریان اتصال کوتاه و ولتاژ مدار باز پنل خورشیدی سری Vertex S ترینا سولار

کمپانی ترینا سولار با معرفی طیف گسترده‌ای از پنل‌های خورشیدی سری Vertex با توان خروجی ۴۰۵ تا ۶۶۰ وات، در تلاش است تا محصول متناسب برای پروژه‌های گوناگون نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک از چند کیلووات تا چند گیگاوات، به مشتریان خود عرضه کند.ترینا سولار

شکل۶: خانواده پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک سری Vertex  کمپانی ترینا سولار

 

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.