رکورد ۲ میلیون سامانه خورشیدی فتوولتاییک در کشور آلمان

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


به‌گفته انجمن صنایع خورشیدی آلمان (BSW) در پایان ماه اکتبر سال جاری میلادی حدود ۲ میلیون سامانه خورشیدی فتوولتاییک در سراسر کشور آلمان در حال کار بوده‌ است. سامانه‌های خورشیدی احداث‌شده قادر به تولید ۵۰ میلیارد کیلووات‌ساعت انرژی الکتریکی در سال هستند. به‌صورت تئوری، این میزان انرژی می‌توان برق مصرفی ۱۷ میلیون خانوار (متوسط) را تامین کند. به‌اذعان انجمن صنایع خورشیدی آلمان، این یک نقطه عطف در تغییر و تحول انرژی در کشور آلمان خواهد بود.

بااین‌حال انجمن صنایع خورشیدی آلمان بیان داشته است که این توسعه در آینده قطعی نخواهد بود؛ چراکه قانون انرژی تجدیدپذیر کشور آلمان (EEF) در سال ۲۰۲۱ اصلاح خواهد شد. این انجمن هشدار داده است که این امر می‌تواند تقاضا برای احداث نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی به نصف کاهش دهد.

پیشنهاد مطالعه: رکورد جدید کشور آلمان در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

با ادامه یافتن روند توقف فعالیت نیروگاه‌های برق هسته‌ای و زغا‌ل‌سنگ و به‌طور هم‌زمان جهش تقاضای برق، به‌زودی کشور آلمان با شکاف بین میزان تولید و مصرف برق مواجه خواهد شد. از اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی نیز شبکه برق اروپا قادر به کاهش این شکاف برق نخواهد بود و پس از آن افزایش دوره استفاده از نیروگاه‌های برق زغال‌سنگ اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. ازاین‌رو، به‌گفته انجمن صنایع خورشیدی آلمان، این کشور با گسترش بسیار سریع‌تر نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک نیاز دارد.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.