تأثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار انرژی‌های تجدیدپذیر جهان

نویسنده: یزدان الواری، پژوهشگر حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


شیوع گسترده ویروس کرونا در نیمه اول سال ۲۰۲۰، باعث ایجاد مشکلاتی بازار انرژی‌های تجدیدپذیر در سراسر جهان شده است. در ادامه پیامدهای شیوع ویروس کرونا در صتعت انرژی‌های تجدیدپذیر برخی از کشورها بررسی شده است.

هندوستان

بر اساس گزارش جدید وود مکنزی (Wood Mackenzie)، توسعه بیش از ۳ گیگاوات از ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی در کشور هندوستان به دلیل اختلالاتی که در اثر شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است، به تأخیر خواهد افتاد. متأسفانه، استان‌هایی از هندوستان که بیش‌ترین پتانسیل انرژی خورشیدی و انرژی بادی در آن‌ها وجود دارد با بیش‌ترین میزان آلودگی به بیماری کرونا در بین استان‌های هندوستان روبرو شده است.

اتحادیه اروپا

جیسون تاندرمن، معاون ارشد امور توسعه تجارت در شرکت خدمات مشاوره تجاری لول‌تن انرژی (LevelTen Energy) اظهار داشته است که احتمال می‌رود که شیوع ویروس کرونا تأثیر محدودی در بازار انرژی اروپا برای توافق‌های خرید برق داشته باشد. ارزش خالص پیشنهادهای بلندمدت PPA به طرز چشمگیری افت پیدا نکرده است و این نکته کورسوی امیدی برای فعالان انرژی‌های تجدیدپذیر در این شرایط سخت به همراه داشته است.

استرالیا

تحقیقات انجام‌شده توسط Green Energy Markets نشان می‌دهد که بازار نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی در کشور استرالیا در طول سه ماه اول سال ۲۰۲۰ از گزند حفظ ‌شده‌اند. بر اساس اطلاعات مربوط به صدور مجوزهای نصب فناوری‌های مقیاس کوچک، بیش از ۳۰۰،۰۰۰ نصب پنل خورشیدی بر روی سقف پشت‌بام در سه ماهه اول سال میلادی ثبت شده است، که از این مقدار تا پیش از شیوع بیماری کرونا در مجموع نزدیک به ۲۵۰ مگاوات ظرفیت نصب شده است.

یونان

هفته گذشته یونان آخرین دور از مناقصه‌های انرژی تجدیدپذیر خود را در آتن برگزار کرد و در این مناقصه کمترین تعرفه‌ای که تاکنون به یک پروژه انرژی تجدیدپذیر در این کشور تعلق گرفته است را ثبت نمود. این در حالی است که نگرانی‌های زیادی درباره‌ی اثرات شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد ضعیف یونان وجود دارد. به طوری که شرکت‌ها برای کمک در این شرایط سخت پا پیش گذاشته‌اند. به عنوان مثال شرکت دولتی برق عمومی یونان (PPC) برای خرید تجهیزات پزشکی ۵ میلیون یورو بودجه اختصاص داده است، همچنین شرکت هلنیک پترولیوم (Hellenic Petroleum) مبلغ میلیون یورو برای حمایت از کشور یونان در مقابله با شیوع بیماری کرونا به دولت یونان اهدا کرده است.

در خبرهای آتی، تاثیر پاندمی ویروس کرونا بر صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر به‌خصوص انرژی خورشیدی به اطلاع شما همراهان گرامی خواهد رسید.

– منبع: pv-magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.