مگاپارک انرژی تجدیدپذیر جهان در مرز هند و پاکستان احداث می‌شود

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


نارندرا مودی نخست وزیر هند خبر از احداث بزرگ‌ترین پارک انرژی‌های تجدیدپذیر جهان داد. ظرفیت نامی تولید برق این ابر پروژه انرژی تجدیدپذیر، ۳۰ گیگاوات اعلام شده است.

پروژه بزرگ انرژی تجدیدپذیر کشور هند در منطقه کوتچ از ایالت گجرات غربی این کشور و در نزدیکی مرز کشور هند و پاکستان و در مساحتی به میزان ۷۲۶۰۰ هکتار (برابر با مساحت کشور سنگاپور)، احداث خواهد شد. هم‌چنین یک واحد آب‌شیرین‌کن با ظرفیت تولید ۱۰۰ میلیون لیتر آب شیرین در روز در کنار این پروژه افتتاح خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: رکورد ۲ میلیون سامانه خورشیدی فتوولتاییک در کشور آلمان

مگاپارک انرژی تجدیدپذیر هیبریدی هند شامل نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک و نیروگاه بادی خواهد بود. به‌گفته نخست وزیر هند، امنیت انرژی و امنیت آب در قرن ۲۱ بسیار حیاتی است و دو پروژه پارک انرژی‌ تجدیدپذیر و واحد آب شیرین‌کن که در منطقه کوتچ آغاز شده است گامی رو به‌جلو برای دستیابی به این اهداف است.

 به‌گفته نارندا مودی با احداث این مگاپروژه علاوه‌بر به‌کارگیری زمین‌های خشک و بلااستفاده، به‌دلیل نزدیکی به مرز کشورهای هند و پاکستان، به امنیت این منطقه مرزی کمک می‌شود.

این پروژه بخشی از اهداف بلندپروازانه کشور هند در راستای دستیابی به ۱۷۵ گیگاوات نیروگاه برق تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۲ و ۴۵۰ گیگاوات تا سال ۲۰۳۰، به‌حساب می‌آید.

منبع: science alert

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.