سخنان مهم رییس ساتبا در آیین تکریم و معارفه؛ تداوم خرید تضمینی برق و بررسی راهکارهای جدید

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۳ دقیقه


مراسم آیین تکریم و معارفه دکتر محمد ساتکین معاون وزیر و رئیس جدید سازمان ساتبا امروز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو، اعضای شورای راهبری و سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی، معاونین و مدیران سازمان ساتبا در محل سالن شهید مطهری این سازمان برگزار شد. در این مراسم دکتر محمد ساتکین به عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان ساتبا معرفی و از زحمات دکتر صادق‌زاده معاون سابق وزیر نیرو قدردانی شد.

دکتر ساتکین ضمن خیر مقدم به حضار جلسه، از توجه ویژه آقای دکتر اردکانیان به مجموعه ساتبا تشکر نمودند و ابراز امیدواری کردند که با کمک همکاران سازمان، دستاوردهای قابل توجهی در تحقق اهداف ساتبا داشته باشند. ایشان همچنین از آقای دکتر صادق‌زاده که منشاء اثرات خوبی به ویژه در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری از محل تحریک بازار و افزایش سهم مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌های مردمی بوده‌اند، سپاسگزاری و از ایشان به عنوان تئوریسین و توسعه‌دهنده تفکر استفاده از بخش خصوصی یاد کردند.

دکتر صادق زاده رییس ساتبا

عکس ۱: دکتر سید محمد صادق زاده رییس سابق سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ساتبا

تداوم روش خرید تضمینی برق تجدیدپذیر و بررسی راهکارهای جدید

دکتر ساتکین، معاون وزیر نیرو و رئیس جدید ساتبا، یکی از برنامه‌های خود را، ادامه روند توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق روش‌ فعلی، یعنی خرید تضمینی برق و عقد قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر دانستند. ایشان افزودند: “انشاءالله با خرد جمعی‌ای که از طریق شورای راهبری و سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی عاید خواهد شد، سعی خواهیم کرد محدود به این روش نمانیم و به نتایج بزرگ‌تر فکر کنیم“.  وی در تبیین نقش این شورا، آن را دارای نقش حمایت و کمک به ساتبا دانستند و به مواردی از هم‌افزایی ایجادشده اشاره نمودند.

دکتر محمد ساتکین رییس ساتبا

عکس۲: دکتر ساتکین رییس جدید سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ساتبا

چابک‌سازی ساتبا و فعال‌سازی بخش بهره‌وری انرژی

رییس جدید ساتبا، با اشاره به اینکه در ساتبای آینده، چابک‌سازی و شایسته‌سالاری حرف اول را خواهد زد افزود: تنوع زیادی که در چهارچوب پروژه‌های جدید این سازمان وجود دارد به ویژه بخش بهره‌وری انرژی در کنار خرید تضمینی برق تجدیدپذیر باعث ایجاد صدها مگاوات ظرفیت جدید در کشور باشد. وی با تاکید بر موضوع بهره‌وری انرژی برق، فعال‌سازی همه ارکان و ظرفیت‌های سازمان، از جمله تحقیق، توسعه و پژوهش را از اولویت‌های دیگر این سازمان برشمرد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما به دنبال این هستیم که با روش‌های جدید مردم را درگیر پروژه‌ها کنیم، نه اینکه صرفاً برق آن‌ها را بخریم. به‌علاوه، منابعی مانند گواهی ظرفیت و مالیات بر ارزش افزوده، چشم‌انداز ویژه‌ای را برای حوزه‌های ماموریتی ساتبا ایجاد خواهد کرد.

رصد و پیگیری مشکلات توسط تیم فنی ساتبا

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا در پایان، با تاکید بر اهمیت پویش #هرهفته الف_ب_ایران افزود: برای تحقق اهداف این پویش به‌ویژه در بخش سازوکارها در حوزه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و همچنین سایر پروژه‌های صنعت آب و برق در کشور، جمعی از تیم فنی ساتبا با رصد و پیگیری مشکلات و مسائل اجرایی آن‌ها به‌صورت روزانه در تلاشند تا تعهدات ساتبا در این طرح به‌موقع انجام شود.

وزیر نیرو: توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی درست‌ترین کارهاست

در پایان این مراسم دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو، با تشکر و قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های دکتر صادق‌زاده به‌عنوان موسس سازمان ساتبا عنوان کرد: مسئولیتِ موسس بودن بعد از پایان مدیریت مساله مهمی است چرا که اگر زیربنای فعالیت تعریف‌شده درست باشد، دوره‌های بعد دوران شکوفایی و دیدن نتایج است.

وزیر نیرو ایران رضا اردکانیان

عکس ۳: دکتر رضا اردکانیان، وزیر نیرو در  آیین تکریم و معارفه دکتر محمد ساتکین معاون وزیر و رئیس سازمان ساتبا

در ادامه وزیر نیرو با توجه به ماموریت‌ها و وظایف قانونی ساتبا در وضعیت کنونی آن را به‌عنوان محور اصلی و نماینده شایان صنعت برق برشمرد و افزود: با درست فکر کردن، درست عمل کردن و قرار گرفتن افراد درست در این راه، خواهیم دیدتوجه اساسی به موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی یکی از درست‌ترین کارها خواهد بود.

دکتر اردکانیان ادامه داد: اگر فکر اولویت دادن به آنچه که تجدیدپذیر است و همچنین فکر بهره‌وری صحیح انرژی توسعه و نشر پیدا کند، بخش‌های دیگر وزارت نیرو نیز از آن بهره‌مند خواهند بود و اساسا ایجاد شورای راهبردی و سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برای تبیین و توسعه این نوع ساختار فکری بوده است.

وی در پایان با اشاره به برنامه‌های تفضیلی دکتر ساتکین با اتکا به ظرفیت و پتانسیل موجود در این مجموعه اظهار کرد: انشاالله تا پایان دوره دولت دوازدهم بخش قابل توجهی از برنامه‌های پیشنهادی عملیاتی گردد و بتوانیم در امسال که سال جهش تولید است سهم و نقش ساتبا را پررنگ‌تر از گذشته ببینیم.

منبع:ساتبا

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.