رکورد جدید جینکو سولار در راندمان سلول خورشیدی مونوکریستال

محمد امین دریافر نویسنده: محمدامین دریافر، پژوهشگر علوم پایه سلول‌های خورشیدی      clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


کمپانی مطرح جینکو سولار (Jinko Solar) اعلام کرده است که به‌تازگی توانسته است به رکورد راندمان ۲۴/۹ درصد برای سلول خورشیدی مونوکریستال نوع n و با فناوری TOPCon دست پیدا کند.

این نتیجه که توسط موسسه تحقیقاتی انرژی خورشیدی (ISFH) در آلمان نیز تاییدشده است، رکورد قبلی این کمپانی که ۲۴/۷۹ درصد در ماه جولای ۲۰۲۰ بود را بهبود بخشیده است.

این سلول خورشیدی روی یک بستر CZ mono-Si باکیفیت و کم نقص ساخته شده است. به گفته کمپانی چینی جینکو سولار، دیفیوژن پیشرفته همراه با آلاینده بسیار فعال، غیرفعال‌سازی سطح بسیار باکیفیت، فناوری‌های جینکوسولار در اتصالات غیرفعال بسیار رسانا، و هم‌چنین یک سری فناوری‌های نوآورانه و بهبود در کیفیت مواد، در فرآینده تولید این سلول خورشیدی فتوولتاییک استفاده شده است.

پیشنهاد مطالعه: ساخت سلول خورشیدی تمام پروسکایت دولایه‌ با راندمان ۲۳/۱ درصد

در ژانویه ۲۰۲۰ میلادی، زمانی‌که این سلول هنوز راندمان ۲۴/۲ درصدی داشت، جینکوسولار اعلام کرد که این سلول براساس طراحی خود تحت عنوان HOT ساخته شده است که از فناوری TOPCon نیز برخوردار است. سلول خورشیدی یادشده دارای یک بستر سیلیکون تک بلور به مساحت ۲۶۷.۷۲ سانتی‌متر مربع است که از طریق فرآیند چکرالسکی (Czochralski) رشد پیدا کرده است.

جینکوسولار جزییات بیش‌تری از فناوری این سلول خورشیدی فتوولتاییک را فاش نکرده است. هم‌چنین اطلاعاتی در مورد زمان استفاده از این سلول خورشیدی برای تولید تجاری پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک، منتشر نشده است.

منبع: PV-Magazine 

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.