رونمایی کمپانی لانگی از سری جدید پنل‌های خورشیدی؛ ورود به باشگاه ۵۰۰ واتی‌

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۳ دقیقه


کمپانی چینی تولیدکننده ویفر و پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک لانگی از پنل خورشیدی توان بالای خود تحت عنوان Hi-MO5 رونمایی کرد و جمع تولیدکنندگان پنل خورشیدی توان بالا پیوست.

شرکت لانگی، با هدف استانداردکردن ویفرهای خورشیدی سری M10 در صنعت سولار، از این سری ویفرها که داری مساحت ۱۸۲ میلی‌متر مربع هستند، برای تولید محصول جدید خود استفاده کرده است.

سری جدید Hi-MO5 در نوع ۷۲ سلولی دوطرفه (Bifacial) با توان ۵۴۰ وات و در نوع ۶۶ سلولی دوطرفه با توان ۴۹۵ وات، عرضه می‌شود. کمپانی لانگی گفته است که ظرفیت خط تولید پنل‌های خورشیدی Hi-MO5 را در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ میلادی به ۱۲ گیگاوات می‌رساند.

لانگی مدعی است که در ساخت این پنل خورشیدی از روش نوآورانه خود تحت عنوان “لحیم‌کاری هوشمند” به‌منظور ارتباط مطمئن بین سلول‌های پنل خورشیدی استفاده کرده است.  این امر منجر به افزایش راندمان پنل خورشیدی به میزان ۳/. درصد و کاهش تنش کششی به میزان ۲۰ درصد در سلول‌های خورشیدی شده است.

یکی دیگر از نوآوری‌های جدید کمپانی لانگی، استفاده از گالیم در سلول‌های خورشیدی به‌کاررفته در پنل فتوولتاییک Hi-MO5 است. این امر منجربه کاهش تلفات LID و تولید انرژی طولانی‌مدت‌تر شده است.

جریان الکتریکی اتصال کوتاه پنل خورشیدی Hi-MO5 (مدل ۷۲ سلولی)، حدود ۱۳ آمپر است که در محدوده اینورترهای خورشیدی پیشرفته است. ولتاژ مدار باز این پنل خورشیدی ۴۹.۵ ولت اعلام شده است. همچنین، این پنل‌های خورشیدی با طول ۲.۲۵ متر و وزن ۳۲.۳ کیلوگرم با انواع سازه‌های ترکر خورشیدی، سازگار است. استفاده از پنل‌های خورشیدی دوطرفه به‌همراه سازه‌های ترکردار در مناطق با عرض جغرافیایی کم می‌تواند هزینه هم‌ترازشده انرژی (LCOE) را بسیار کاهش دهد.

پنل خورشیدی لانگی HI-MO5

شکل۱: مشخصات پنل خورشیدی لانگی Hi-MO5 

پنل خورشیدی لانگی Hi-MO5 می‌تواند برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ گزینه‌ای ایده‌آل به‌حساب آید. استفاده از این پنل می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های مربوط به سازه نصب، کابل‌ها، زمین، کارگر و غیره شود که در نهایت قادر است هزینه هم‌تراز شده انرژی نیروگاه  خورشیدی (LCOE) را تا حدود ۳ درصد کاهش دهد.

دانلود فایل مشخصات فنی پنل خورشیدی لانگی Hi-MO5

منبع: LONGi 

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.