افتتاح ۳۳ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان فارس؛ هر خانه، یک نیروگاه خورشیدی

نویسنده: یزدان الواری، پژوهشگر حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر     clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان ساتبا، در این مراسم که در محل نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی لارستان با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، نماینده مردم شریف لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی، فرماندار لارستان و مسئولان حوزه برق استان فارس برگزار شد، با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز پنج‌شنبه مورخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹ به‌صورت همزمان ۶ پروژه نیروگاهی تجدیدپذیر استان فارس با اعتبار ۲ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال افتتاح گردید.

به نقل از این گزارش، در ابتدای این مراسم آقای دکتر محمد ساتکین گزارشی از وضعیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در کشور، پتانسیل و آخرین اطلاعات پروژه‌های تجدیدپذیر احداث شده در استان فارس و هم‌چنین اطلاعات مرتبط با ۶ نیروگاه خورشیدی که امروز در فارس به بهره‌برداری رسیدند، ارائه و مزایای احداث این نیروگاه‌ها را برشمردند.

افتتاح-نیروگاه-خورشیدی-فارس

عکس۱: دکتر محمد ساتکین در آیین افتتاح نیروگاه‌های استان فارس

رییس جمهور روحانی: هر خانه، یک نیروگاه خورشیدی

در ادامه، ریاست محترم جمهوری با تاکید بر این نکته که با احداث و راه‌اندازی این نیروگاه‌ها ظرفیت مناسبی برای تولید برق ایجاد خواهد شد، اشاره کردند که بسیار جای خرسندی است که از نیروگاه‌های کیلوواتی به نیروگاه‌های مگاواتی رسیده‌ایم و ابراز امیدواری کردند که با توسعه فن‌آوری‌ها در حوزه انرژی خورشیدی شاهد آن باشیم که تمامی مردم ما با احداث واحدهای خورشیدی در پشت بام منازل شان، بتوانند از این فرصت تولید برق بهره‌مند گردند.

هر-خانه-یک-نیروگاه-خورشیدی

عکس ۲: سخنرانی رییس جمهور در آیین افتتاح نیروگاه‌های استان فارس

افتتاح ۳۳ مگاوات نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک در استان فارس

نیروگاه‌های خورشیدی افتتاح‌ شده‌ی استان فارس مشتمل بر سه واحد نیروگاهی ۱۰ مگاواتی در مناطق کورده لارستان، دارندگان شیراز، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد و یک نیروگاه ۲ مگاواتی در تُرکان شیراز و هم‌چنین دو نیروگاه ۵۰۰ کیلوواتی با مجموع ظرفیت ۳۳ مگاوات است. بنابر این گزارش، احداث نیروگاه‌های مذکور در دوره ساخت و بهره‌برداری برای ۶۲ نفر اشتغال مستقیم و برای ۲۹۵ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است. همچنین این پروژه‌های نیروگاهی قابلیت تولید سالیانه بیش از ۵۴ میلیون و ۱۰۹ هزار کیلووات‌ساعت برق را دارا هستند.

نیروگاه-خورشیدی-استان-فارس 10 مگاواتی

عکس۳: نیروگاه‌ خورشیدی فتتولتاییک مقیاس بزرگ استان فارس

این گزارش حاکی است، تاکنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان فارس برابر رقم ۸۴,۱ مگاوات است که مشتمل بر ۱۰ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت تجمعی ۶۸.۱ مگاوات، یک نیروگاه زیست‌توده به ظرفیت ۱.۰۶۵ مگاوات، یک نیروگاه بادی به ظرفیت ۰.۶۶ مگاوات و ۲ نیروگاه برق-آبی به ظرفیت ۱۲.۲۵ مگاوات و همچنین تعداد ۳۳۱ سامانه مقیاس کوچک خورشیدی (پشت بامی) به ظرفیت تجمعی ۲۰۲۱ کیلووات می‌باشند.

منبع: ساتبا

نظر شما درباره این مطلب مهم است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.