ابر پروژه HyDeal Ambition؛ گام بلند اروپا در تولید هیدروژن سبز از انرژی خورشیدی

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


کنسرسیومی متشکل از ۳۰ شرکت اروپایی پروژه‌‌ای تحت عنوان HyDeal Ambition را در کشور اسپانیا راه‌اندازی کرده‌اند که قصد دارد هیدروژن را با قیمت تمام‌شده ۱.۵ یورو بر کیلوگرم (شامل هزینه‌های انتقال و ذخیره‌سازی) با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، تا سال ۲۰۳۰ تولید نماید.

براساس بیانیه مشترک این شرکت‌ها، باتوجه به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، به‌منظور دستیابی به ظرفیت ۹۵ گیگاوات نیروگاه خورشیدی و ۶۷ گیگاوات الکترولایزر تا سال ۲۰۳۰، بعد از انجام دو سال تحقیقات و آماده‌سازی اولیه، این پروژه از سال ۲۰۲۲ افتتاح خواهد شد.

این پروژه قادر است سالانه ۳.۶ میلیون تن هیدروژن برای کاربردهای گوناگون صنعتی، حمل‌ونقل و انرژی، تولید کند که از طریق شبکه انتقال و ذخیره‌سازی گاز، توزیع می‌شود. به‌طور تخمینی این میزان هیدروژن معادل مصرف دو ماه نفت کشور اسپانیا است.

به‌گفته یکی از شرکت‌های اصلی انتقال‌دهنده و اپراتور گاز در کشور اسپانیا، هدف پروژه HyDeal Ambition تولید هیدروژن سبز با قیمتی رقابتی ۱.۵ یورو بر کیلوگرم است.

پیشنهاد مطالعه: هیدروژن سبز؛ گام بعدی در توسعه انرژی خورشیدی

در حال‌حاضر این پروژه در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، و اولین گام واقعی در اجرایی‌شدن آن احداث حدود ۱۰ گیگاوات نیروگاه خورشیدی تا یکسال آینده خواهد بود.

شرکت‌های که در این کسنرسیوم عضو هستند به شرح زیر است:

  • Solar developers: DH2/Dhamma Energy (Spain), Falck Renewables (Italy), Qair (France).
  • Electrolysis OEMs and Engineering, Procurement and Construction suppliers: McPhy Energy (France), VINCI Construction (France), Envision Digital.
  • Gas transmission operators: Enagás (Spain), OGE (Germany), SNAM (Italy), GRTgaz (France), Teréga (France).
  • Energy and industrial groups: Gazel Energie subsidiary of EPH (France), Naturgy (Spain), HDF Energie (France).
  • Infrastructure funds: Cube, Marguerite, Meridiam.
  • Consultants and advisors: European Investment Bank, Corporate Value Associates (CVA), Clifford Chance, Cranmore Partners, Finergreen, Envision Digital, Energy Web.

به‌تازگی رقابتی چشم‌گیر در زمینه تولید هیدروژن سبز آغاز شده است به‌طوری‌که دولت اسپانیا اعلام کرده‌ ۱.۵ میلیارد یورو برای توسعه هیدروژن سبز تا سال ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاری خواهد کرد که این امر باعث‌شده است شرکت‌های متعددی برنامه‌های خود را در این زمینه اعلام کنند.

منبع: PV- Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.