شست‌ و شوی پنل‌های خورشیدی نیروگاه‌های خانگی بدون نیاز به آب

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


شرکت هندی اسکی‌لنسر سولار (Skilancer Solar) ربات تمیزکننده پنل‌های خورشیدی بدون نیاز به آب خود را برای نیروگاه‌های خورشیدی خانگی رونمایی کرده است.

این ربات اتوماتیک از فناوری هوش مصنوعی بهره می‌برد و قادر است که تمیز‌کاری پنل‌های خورشیدی را به‌طور روزانه و یا براساس نیاز پنل به تمیزکاری، بدون دخالت انسان، انجام دهد.

ربات تمیزکننده پنل خورشیدی شرکت اسکی‌لنسر با استفاده از یک پنل خورشیدی کوچک که روی آن نصب شده است، شارژ می‌شود و نیاز به منبع انرژی دیگری برای کارکردن ندارد.

ربات تمیزکننده پنل‌های خورشیدی

شکل۱: ربات شست و شوی پنل

آقای Manish Das مدیر کسب‌وکار شرکت اسکی‌لنسر سولار اذعان داشته است که ” با توسعه سریع انرژی خورشیدی در کشور هند، مردم استقبال زیادی برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی داشته‌اند. اما مردم  آگاهی کمی نسبت به تمیزکاری پنل‌های خورشیدی دارند که این امر روی راندمان آن‌ها اثر می‌گذارد.”

پیشنهاد مطالعه: تعیین زمان شست ‌و شوی پنل خورشیدی با دقت ۹۵%

وی افزود ” باتوجه به قرنطینه پیش آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا، باعث شد تا شرکت تصمیم به اتوماتیک کردن فرآیندهای دستی تعمیرونگهداری نیروگاه‌های خورشیدی کند.  از این‌رو خط تولید ربات تمیزکننده پنل‌های نیروگاه‌های خورشیدی را برای نیروگاه‌های پشت‌بامی توسعه خواهیم داد”

گفتنی است که این استارت آپ، پیش از این ربات‌های تمیزکننده پنل‌های خورشیدی را برای نیروگاه‌های مقیاس  بزرگ تولید و عرضه کرده است. اسکی‌لنسر سولار امیدوار است تا بازار فروش خود را به ۸.۵ گیگاوات نیروگاه خورشیدی، تا انتهای سال ۲۰۲۰، افزایش دهد.

منبع: pv-magazine 

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.