مصاحبه با مدیرعامل کمپانی تلسان سولار؛ تولیدکننده بزرگ پنل خورشیدی در چین

محمد حامد رضایی خورشیدی نویسنده: محمدحامد رضایی، پژوهشگر حوزه انرژی خورشیدی      clock زمان مطالعه: ۶ دقیقه


تلسان سولار (Talesun Solar) به‌عنوان یکی از ده تولید‌کننده برتر پنل خورشیدی در جهان و یک تامین‌کننده با تجربه قراردادهای EPC در حوزه نیروگاه‌های فتوولتاییک، کسب‌وکار خود را به‌صورت جهانی، از طریق افزایش پایدار ظرفیت تولید و انجام بازاریابی هدفمند گسترش داده است.

پیش از بزرگ‌ترین نمایشگاه و کنفرانس صنعت خورشیدی فتوولتاییک در ایالت متحده آمریکا (SPI, 2020)، وینسنت شائ نویسنده مجله PV Magazine این فرصت را داشته تا با آقای ویلیام شنگ (William Sheng)، مدیرعامل تلسان سولار مصاحبه‎­ای داشته باشد و دیدگاه وی را نسبت‌به بازار فتوولتاییک، تولید پنل خورشیدی به‌وسیله تکنیک­‌های مخلتف و دیگر موضوعات داغ این حوزه، جویا شود. در ادامه به این مصاحبه جذاب پرداخته شده است.

تلسان

شکل۱: آقای ویلیام شنگ (William Sheng)، مدیرعامل تلسان سولار

پرسش: از شما بابت قبول دعوت به این مصاحبه سپاسگزاریم. اول از همه، لطفا در رابطه با محصول‌ها و راهکارهای جدیدی که برای ارائه به این نمایشگاه آورده‌اید، توضیح مختصری ذهید.

ویلیام شنگ: ما می‌خواهیم آخرین نسل از پنل‌­های خورشیدی سری بای‌ استار پرو (Bistar Pro) خود را در این نمایشگاه معرفی کنیم. این پنل‌ها با سلول­‌های خورشیدی به‌دونیم تقسیم‌شده (Half-Cut Cell) و با فن‌آوری مولتی‌ باسبار (Multi-Busbar) ساخته‌شده است که حداکثر توان خروجی آن در شرایط تست استاندارد به ۵۹۰ وات می­‌رسد. نوع ۷۲ سلولی، با ویفر ۱۸۲ میلی‌متری این محصول بیش از ۵۵۰ وات توان خواهد داشت و این پنل از نظر اقتصادی بسیار رقابتی خواهد بود.

تست­ عملی ما نشان داده است که استفاده از پنل بای استار پرو، سرمایه­‌گذاری اولیه را بیش از ۴/۴ درصد و هزینه هم‌تراز‌شده انرژی را تقریبا ۳ درصد در مقایسه با پنل­‌های خورشیدی متداول کاهش می‌­دهد. در کنار این، ما می‌خواهیم پنل‌­های دوطرفه سری بای پرو (Bipro) با ویفر­های ۱۶۶ میلی‌متری خود را نیز در این نمایشگاه معرفی کنیم.

حداکثر توان خروجی سری بای پرو به ۴۵۵ وات می‌­رسد و راندمان آن حدود ۲۰/۳۶ درصد است. این محصول نه‌تنها برای نیروگاه‌­های خورشیدی فتوولتاییک بزرگ مقیاس مناسب است، بلکه با نیازهای سامانه‌های خورشیدی مقیاس متوسط (صنعتی و تجاری) نیز به‌دلیل داشتن کم‌ترین هزینه هم‌تراز‌شده انرژی (LCOE)، مطابقت دارد. برای بازار نیروگاه‌­های خانگی پشت‌بامی هم یک پنل به‌طور کامل مشکی ۶۰ سلولی نمایش خواهیم داد که ظاهر بسیار زیبایی دارد.

پرسش: نظر شما درباره­ بازار فتوولتاییک آمریکا چیست؟ به‌خصوص در دوره‌ای که قیمت نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک از برق فسیلی کمترشده است، چه برنامه‌­ای برای بازاریابی در این کشور دارید؟

پاسخ: بازار فتوولتاییک آمریکا برای تلسان بسیار پراهمیت است. من فکر می‌­کنم این بازار در سال ۲۰۲۰ به‌وسیله پاندمی کوید-۱۹ بسیار تحت تاثیر قرار گرفت. اکثر فعالیت‌ها، شامل پروژه­‌های جدید مجبور به تعویق شدند. به‌هرحال، اتفاق خوب این بود که سرمایه­‌گذاران و توسعه‌­دهندگان محلی زمان بیش‌تری برای آماده‌شدن خود داشتند تا با محصول‌ها و راهکارهای بهتر و ارزان‌تر، پروژه­‌های خود را به سرانجام برسانند.

ما به عملکرد بازار آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ خوش‌بین هستیم و معتقدیم که بازار خورشیدی آمریکا در سال ۲۰۲۱ به حالت قبل بازخواهد گشت؛ چراکه مهلت استفاده از مالیات برای سرمایه‌­گذاری به پایان خواهد رسید و پروژه‌­های عقب‌افتاده اجرا خواهند شد. ما فکر می­‌کنیم به احتمال زیاد در این سال ظرفیت نامی نصب‌شده در آمریکا به ۱۶ گیگاوات خواهد رسید و این به آمریکا کمک خواهد کرد تا در جایگاه دومین بازار بزرگ فتوولتاییک، باقی بماند.

 تلسان سابقه طولانی در حضور در بازار آمریکا دارد. بعد از سال‌ها همکاری با شریک‌های محلی، ما در سال ۲۰۱۶ دفتر خود را در این کشور افتتاح و نسبت‌به فروش مستقیم در این بازار اقدام کردیم. ما در مراحل ابتدایی اقدامات زیادی برای آمادگی انجام دادیم. اولین پروژه محلی ما در سال ۲۰۱۷ به ظرفیت ۹۷ مگاوات در کالیفرنیا اجرا شد. علی‌رغم تاثیرهای بد اختلاف‌های تجاری بین چین و ایالت متحده آمریکا، تلسان در حال برنامه‌ریزی برای افزایش دوبرابری کارمندان دفتر آمریکا جهت انجام پروژه‌­های محلی بیش‌تر به کمک محصول‌های تولید‌شده کارخانه تایلند خود، در سال آینده است.

پرسش: غیر از بازار آمریکا، کدام بازارها برای تلسان مهم هستند؟

پاسخ: قاعده کسب‌وکار ما، جذب مشتری در سراسر دنیا با طیف گسترده­ای از محصول‌ها و راه‌حل‌­های EPC، براساس مشخصات لازم در آن منطقه است. درحال‌حاضر، پنل‌­های ما در بازار اروپا، آمریکا، آمریکای لاتین و بازار نوظهور لهستان بسیار شناخته شده است. پیش‌بینی می­کنیم مجموع صادرات ما به لهستان بیش از ۲۰۰ مگاوات خواهد بود که تقریبا ۲۰ درصد از سهم بازار فتوولتاییک این کشور است.

درهمین‌حال، کسب‌وکار EPC ما در بازارهای جنوب شرقی آسیا، اروپا و مکزیک نیز رشد خوبی داشته است. در دسامبر گذشته یک توافق‌نامه با شرکت A2A، بزرگ‌ترین شرکت تامین‌کننده توان و نیروگاه گازی در ایتالیا، امضا شد که به‌موجب آن، این شرکت ۱ گیگاوات تجهیزات نیروگاه خورشیدی از ما خریداری خواهد کرد.

پرسش: اطلاع دارم که تلسان خارج از مرزهای چین نیز محصول تولید می­کند، لطفا مجموع ظرفیت تولید خود را توضیح دهید.

پاسخ: تلسان قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۰ تولید پنل خورشیدی را به ۱۰ گیگاوات و تولید سلول خورشیدی را به ۸ گیگاوات برساند. شرکت با سرعت در حال ساخت کارخانه تولید پنل هوشمند در استان شاندونگ است. این کارخانه زیرساخت لازم برای تولید سری بای استار پرو ۱۸۲ را دارد و ظرفیت تولید آن ۵ گیگاوات در سال خواهد بود. راه‌اندازی و تولید انبوه ۳ گیگاوات از این خط تولید، در ماه‌های آخر سال ۲۰۲۰ انجام می‌شود.

درهمین‌حال، ۲ گیگاوات به ظرفیت تولید کارخانه تایلند اضافه می‌شود که به‌طور کامل با ویفرهای ۱۸۲ میلی‌متری سازگار خواهد بود. ما هم‌چنین برنامه‌های توسعه جدید را در نظر خواهیم داشت تا بازاریابی و فروش را ارتقا دهد.

پرسش: پاندمی ویروس کوید-۱۹ چه تاثیری در کسب و کار شما داشت؟ به‌ویژه در بازارهای مهم برون‌مرزی.

پاسخ: اقدام‌های مقابله‌­ای موثر دولت چین باعث شد تا پس از جشنواره بهار چین، شیوع این بیماری کنترل شود. ما شاهد بهبود سریع تولیدات، زنجیره تامین و حمل‌ونقل در ماه مارس بودیم و خیلی زود توانستیم به وضعیت نرمال تولید در کارخانه چین برسیم.

کارخانه تایلند ما نیز تولیدات و صادرات به بازار آمریکا را در طول این مدت انجام داد. ما به نوعی در بازارهای اروپا و آمریکای لاتین دچار مشکلاتی شدیم؛ اما پس از یک‌سری مکاتبات با مشتریان خود در این بازارها توانستیم اثرهای منفی را به حداقل برسانیم.

تیم فروش ما برای سفارش‌گیری در طول این مدت از مزایای اینترنت بهره گرفتند. ما توانستیم از طریق اینترنت، توافق‌نامه توسعه ۳۰ مگاوات پروژه نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس کوچک را با گروه انرژی ال.وای.اس کشور سنگاپور امضا کنیم. در رابطه با بازار هند، شیوع این ویروس تاثیر منفی زیادی داشت و باید بگویم که در آنجا کسب‌وکار ما کوچک خواهد شد.

پرسش: پنل­‌های خورشیدی دوطرفه (BiFacial) روزبه‌روز شناخته‌تر می‌شوند. تلسان در این موضوع چه اقداماتی انجام داده است؟ میزان صادرات پنل­‌های فتوولتاییک دوطرفه شما چقدر است؟

پاسخ: پنل­‌های خورشیدی دوطرفه ما به دو بازار چین و آمریکا ارسال می­‌شود و تقریبا ۴۰ درصد از کل صادرات ما را شامل می‌­شود. به‌دلیل موقتی‌بودن تعرفه حمایتی دولت آمریکا از واردات پنل­‌های خورشیدی دوطرفه، خیلی از سازندگان پنل فقط در مرحله صبر و تماشا هستند. ولی با چشم‌انداز بلندمدت، حرکت بازار به‌سمت پنل‌­های خورشیدی دوطرفه است.

پرسش: فن‌آوری‌های TOPCon و HJT دو کاندید ساخت ویفر در نسل آینده هستند؛ تلسان این دو فن‌آوری‌ یا هر فن‌آوری دیگر را چگونه ارزیابی می­‌کند؟

پاسخ: در ماه‌های گذشته شاهد کوچک‌ترشدن فاصله قیمتی بین فن‌آوری‌های TOPCon و HJT بودیم. برای مثال قیمت TOPCon، در ماه سپتامبر امسال در مقایسه با ژانویه با افت شدیدی روبه‌رو شد و به ۰/۳۸ یوان به ازای هر وات رسید، درحالی‌که در طول این مدت هزینه HJT تقریبا ۰/۲۴ یوان به ازای هر وات بود. این به این معنی است که تکنولوژی TOPCon افت قیمت شدیدی را تجربه کرده و به قیمت HJT نزدیک شده است. ولی درحال‌حاضر شاهد ظرفیت پایین‌تر خط تولید پنل با تکنولوژی TOPCon، در مقایسه با تکنولوژی HJT هستیم. همانند سازندگان درجه یک پنل خورشیدی، تلسان نیز روی هر دو تکنولوژی TOPCon و HJT سرمایه‌گذاری کرده است. ما برنامه توسعه ظرفیت خط‌‌‌های تولید ویفر و سلول ۱ گیگاواتی HJT و TOPCon خود را تنظیم کرده­‌ایم.

پرسش: در رابطه با موضوع اندازه ویفر چگونه فکر می­‌کنید، ۱۶۶، ۱۸۲ یا ۲۱۰ میلی‌متر؟ تاثیر آن‌ها بر سلول­‌ها و پنل­‌های خورشیدی فتوولتاییک چیست؟

پاسخ: بحث ۱۶۶، ۱۸۲ و ۲۲۲ میلی‌متر از سال گذشته شروع شد و منجربه تولید انبوه این محصول‌ها شد. من فکر می­‌کنم از آنجاکه بحث‌های زیادی مثل این در تاریخ فتولتاییک بوده، این روند عادی است. به‌هرحال، ویفرهای ۱۶۶، ۱۸۲ و ۲۱۰ میلی‌متری یک رابط بین پنل­‌های امروزی و نسل­‌های آینده هستند و محصول نهایی نخواهند بود. هزینه سرمایه­‌گذاری و هزینه هم‌تراز‌شده انرژی نیروگاه‌­های خورشیدی به‌طور مستقیم به پنل­‌های خورشیدی وابسته­ است، پنل‌­هایی که مشخصات آن­‌ها به پارامترهای مختلفی نظیر نوع ویفر، طراحی الکتریکی، ساختار و غیره بستگی دارد.

ما جدا از اندازه ۱۸۲ و ۲۱۰ براین باوریم که تلسان می‌تواند بهترین پنل فتوولتاییک را بسته‌به نیاز مشتریان طراحی و تولید کند. در واقع کارخانه استان شاندونگ تلسان (در کشور چین) درحال تولید پنل‌های فتوولتاییک با ویفر ۲۱۰ میلی‌متری است و خط تولید ما با ویفرهای ۱۶۶ و ۱۸۲ میلی‌متری نیز سازگار است. کارخانه تایلند نیز پنل‌های خورشیدی­ با ویفر ۱۸۲ میلی‌متر تولید می­کند که این خط تولید نیز با ویفر ۱۶۶ میلی‌متر سازگار است.

پرسش: افزایش هزینه‌­های تولید، سازندگان پنل خورشیدی را تحت فشار قرار داده است؛ عملکرد تلسان در این شرایط چگونه است؟

پاسخ: از ماه جولای گذشته شاهد افزایش شدید قیمت در بالادست زنجیره تامین یعنی تولید سیلیکون بودیم که این موضوع در ادامه باعث افزایش قیمت در پایین‌دست و محصول نهایی شد. درحال‌حاضر تعدادی از اجزای اصلی پنل­‌های خورشیدی نظیر شیشه روی پنل‌ خورشیدی، لایه ای.وی.آی (EVA film)، ورق سمت پشت پنل خورشیدی و قاب آن، هم‌چنان قیمت بالایی دارند.

تلسان به‌واسطه ارتباط بلندمدت خود، همکاری بسیار نزدیکی با تامین‌کنندگان دارد و آن‌­ها همیشه با بهترین قیمت ما را حمایت کرده‌اند تا بر نوسان‌های هزینه در کوتاه مدت غلبه کنیم. در کنار این، تلسان در حال احداث خط تولید قاب (فریم) است که این موضوع ما را در مقابل نوسان‌های قیمت آلومینیوم، ایزوله می‌­کند.

منبع: pv-magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.