گزارش چشم‌انداز جهانی انرژی ۲۰۲۱

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


گزارش “چشم‌انداز جهانی انرژی (World Energy Outlook)” یکی از معتبرترین منابع تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی وضعیت جهانی انرژی است.  این گزارش برجسته توسط آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) از سال ۱۹۹۸ به‌طور سالانه منتشر می‌شود.

به‌طورمعمول گزارش چشم‌انداز جهانی انرژی ۲۰۲۱  (WEO2021) در آبان ماه منتشر می‌شود؛ اما امسال به‌دلیل برگزاری کنفرانس بسیار مهم COP26 در گلاسکو درباره تغییرات آب‌وهوایی در اواسط آبان‌ ماه ۱۴۰۰، این گزارش کمی زودتر منتشر شده است تا راهنمایی قابل‎‌اتکا برای تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران حاضر در کنفرانس باشد.

بخش انرژی مسئول تقریبا سه‌چهارم گازهای گلخانه‌ای هست که دمای متوسط جهانی را از دوران قبل از انقلاب صنعتی حدود ۱/۱ درجه سانتی‌گراد افزایش داده است و اثرهای قابل‌توجهی بر شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی داشته است. ازاین‌رو، بخش انرژی باید در قلب راه‌حل‌های مربوط به تغییر اقلیم باشد.

در سال ۲۰۲۰ میلادی، اگرچه هم‌چنان اقتصاد جهانی تحت‌فشار ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بود، منابع تجدیدپذیر انرژی، به‌ویژه بادی و خورشیدی به رشد سریع خود ادامه دادند و خودرهای برقی نیز به رکورد فروش جدیدی دست یافتند.

اقتصاد انرژی جهان بیش‌تر شاهد الکتریکی‌شدن، افزایش بهره‌وری انرژی، یکپارچه‌شدن منابع و استفاده از منابع پاک خواهد بود. در بسیاری از بازارها، انرژی خورشیدی فتوولتاییک و بادی به‌عنوان ارزان‌ترین منبع تولید برق به‌حساب می‌آید. فناوری‌های انرژی پاک، تبدیل به حوزه جدیدی برای سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی و عرصه‌ای پویا برای همکاری‌ها و رقابت‌های بین‌المللی شده است. اما هم‌چنان راه بسیاری برای رفتن هست!

گزارش “چشم‌انداز جهانی انرژی ۲۰۲۱” مشتمل بر شش فصل به شرح زیر است:

  • بررسی اجمالی
  • وضعیت اقدام‌ها
  • فاصله تا دستیابی به هدف ۱/۵ درجه سانتی‌گراد
  • بررسی چندین آینده: تقاضا و الکتریسیته
  • بررسی چندین آینده: سوخت‌ها
  • گذار امن

درباره آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)

آژانس بین‌المللی انرژی (International Energy Agency) در سال ۱۹۷۴ برای کمک به هماهنگی پاسخ جمعی به اختلال‌های عمده در تامین نفت، تاسیس شد. در‌حالی‌که نفت یکی از جنبه‌های اصلی آژانس بین‌المللی انرژی هست، این سازمان دامنه فعالیت‌های خود را به‌طور قابل‌توجهی توسعه داده است.

IEA با در نظرگرفتن تمامی منابع و فن‌آوری‌های انرژی، از سیاست‌هایی که قابلیت‌ اطمینان، مقرون‌به‌صرفه بودن و پایداری انرژی را بهبود بخشد، حمایت می‌کند. ازاین‌رو، آژانس بین‌المللی انرژی طیف کاملی از موضوع‌های و مسائل مربوط به عرضه و تقاضای انرژی‌های تجدیدپذیر، نفت، گاز و زغال‌سنگ، بازده انرژی، فن‌آوری‌های انرژی پاک، سیستم‌ها و بازارهای برق، دسترسی به انرژی، مدیریت سمت تقاضا و بسیاری دیگر را مورد رصد و ارزیابی قرار می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی از طریق ارائه تجزیه‌وتحلیل‌های معتبر، آمار و ارقام، توصیه‌های سیاستی و راهکارهای واقعی به کشورهای جهان برای تامین انرژی پایدار و امن برای تمامی انسان‌ها، کمک می‌کند.

 

عنوان فارسی:

گزارش چشم‌انداز جهانی انرژی ۲۰۲۱

عنوان انگلیسی:

World Energy Outlook (WEO2021)

ناشر:IEA
سال انتشار:۲۰۲۱

تعداد صفحات:

۳۸۶

حجم فایل کتاب:

۱۵/۳ مگابایت

لینک دانلود مستقیم:

گزارش سرمایه‌گذاری در گذار انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.