گزارش چشم‌انداز انرژی خورشیدی ۲۰۲۲ (خاورمیانه و شمال آفریقا)

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


پس از یک سال قرنطینه و شرایط غیرقابل پیش‌بینی به‌دلیل همه‌گیری کووید-۱۹، سال ۲۰۲۱ محدودیت‌ها را برای بازگشت به مسیر توسعه پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر پشت سر گذاشت.

اگرچه سال ۲۰۲۱ شاهد نوساناتی در قیمت‌های جهانی برق خورشیدی، هزینه‌های مواد اولیه و چالش‌های مربوط به زنجیره تامین بود، بازار انرژی خورشیدی جهان انتظار بهبودی را در سال ۲۰۲۲ دارد و انتظار می‌رود ظرفیت نصب شده خورشیدی جهانی تا سال ۲۰۲۵ تقریباً ۱۰۰۰ گیگاوات افزایش یابد.

علاوه‌براین، پروژه‌های ترکیبی از انرژی خورشیدی و ذخیره‌سازی نیز تا پنج سال آینده به‌طور متوسط ​​۳۰ درصد رشد خواهند کرد. طبق گزارش‌های گذار انرژی خاورمیانه، در نیمه اول سال ۲۰۲۱ در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) هیچ قراردادی برای نیروگاه‌های برق فسیلی (نفتی یا گازی) منعقد نشده است.

بااین‌حال، در همان دوره، قرارداد پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر به ارزش حدود ۲/۸ میلیارد دلار در منطقه منعقد شد. در نتیجه، پیشرفت تصاعدی در انرژی‌های تجدیدپذیر پیش‌بینی می‌شود و براین‌اساس اجرای پروژه‌های خورشیدی در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت. به‌طور مشابه، پروژه‌های ذخیره‌سازی انرژی و هم‌چنین طرح‌های هیدروژن سبز به تدریج در حال افزایش بوده و طرح‌های آزمایشی هم‌اکنون در حال اجراست.

در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA)، کشورها در دستیابی به اهداف انرژی‌های تجدیدپذیر خود پیشرفت زیادی داشته‌اند. در گزارش حاضر تحت عنوان “چشم‌انداز خورشیدی” که توسط انجمن صنایع خورشیدی خاورمیانه (MESIA) منتشر شده است، علاوه‌بر بررسی روندها و موضوع‌های داغ فناوری در صنعت انرژی خورشیدی جهان، مروری بر بازار انرژی خورشیدی فتوولتاییک در کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا صورت گرفته است. نسخه نهم گزارش سالانه چشم‌انداز خورشیدی توسط بیش از ۳۰ متخصص تهیه شده است.

ازجمله سرفصل‌های این گزارش عبارتند از:

 1. مقدمه
 2. سرمایه‌گذاری جهانی در انرژی‌های تجدیدپذیر
 3. توسعه ماژول‌های فتوولتاییک
 4. روندهای انرژی خورشیدی
 5. فناوری‌های مدیریت انرژی (هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء)
 6. موضوع‌های داغ
 7. هیدروژن سبز
 8. ذخیره‌سازی انرژی
 9. پروژه های خورشیدی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۳
 10. نکات برجسته در بازارهای پبشگام فتوولتاییک خورشیدی در منطقه منا
 11. جمع‌بندی

درباره انجمن صنایع خورشیدی خاورمیانه (MESIA)

انجمن صنایع خورشیدی خاورمیانه (Middle East Solar Industry Association) یک انجمن غیرانتفاعی در حوزه انرژی خورشیدی است که تمامی بخش‌های این صنعت را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا موسوم به منا، پوشش می‌دهد. این انجمن هدف‌های مختلفی را در پیش دارد که از آن جمله می‌توان به تهیه گزارش در مورد روندهای بازار، جدیدترین فناوری‌ها، استانداردها و بهترین شیوه‌ها برای کمک به توسعه سیاست‌هایی جهت تقویت صنعت خورشیدی در منطقه اشاره کرد.

این انجمن فعالیت‌های خود را از سال ۲۰۰۹ در ابوظبی آغاز کرده و در حال‌حاضر دارای بیش از ۷۰ عضو از شرکت‌های محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در کل زنجیره ارزش انرژی خورشیدی است.

 

عنوان فارسی:

گزارش چشم‌انداز انرژی خورشیدی ۲۰۲۲

عنوان انگلیسی:

Solar Outlook Report (2022)

ناشر:MESIA
سال انتشار:۲۰۲۲

تعداد صفحات:

۵۸

حجم فایل کتاب:

۴/۴ مگابایت

لینک دانلود مستقیم:

گزارش چشم انداز انرژی خورشیدی 2022

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.