گزارش وضعیت جهانی تجدیدپذیرها ۲۰۲۱

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


علی‌رغم اثرهای همه‌گیری کووید ۱۹، انرژی‌های تجدیدپذیر رکورد جدیدی در سال ۲۰۲۰ به ثبت‌ رساندند. برای سومین سال پیاپی، سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش یافت. بسیاری از کشورهای جهان در حال تغییر جهت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر به‌منظور الکتریکی‌کردن مصرف‌کنندهای نهایی انرژی (مانند تغییر موتورهای احتراق داخلی به برقی) هستند.

در همین حال ، موانع قبلی پیشرفت در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در طی سال ۲۰۲۰ هم‌چنان ادامه داشت؛ روند کند افزایش سهم انرژی‌های تجدید پذیر در سبد کل مصرف نهایی انرژی (TFEC)، نوآوری‌های ناکافی در برخی از بخش‌ها، نیاز به توسعه زیرساخت‌ها، عدم مقرون‌به‌صرفه بودن در برخی از بازارها، عدم وجود سیاست‌های کافی و اجرانشدن قوانین و ادامه‌یافتن برخی حمایت‌ها از سوخت های فسیلی، از جمله این موانع به‌شمار می‌آیند.

گزارش وضعیت جهانی تجدیدپذیرها (Renewables Global Status Report) که از سال ۲۰۰۵ به‌طور سالانه توسط REN21 منتشر می‌شود نگاهی به بازارها، سرمایه‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری‌های حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در سراسر جهان دارد. امروزه این گزارش به‌عنوان مرجعی جهت بررسی بازارها و سیاست‌گذاری‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر شناخته می‌شود. جدیدترین نسخه این گزارش در اواخر خردادماه ۱۴۰۰ (June 2021) منتشر شده است.

درباره REN21

شبکه سیاست انرژی‌های تجدیدپذیر برای قرن ۲۱ (RENEWABLE ENERGY POLICY NETWORK FOR THE 21st CENTURY) که به‌اختصار REN21 نامیده می‌شود تنها اجتماع جهانی از فعالان انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله دانشمندان، دانشگاهیان، دولتی‌ها، انجمن‌های غیردولتی و صنعت، است. در واقع،REN21 حقایق، نمودارها و تحلیل‌های دقیقی از تحولات جهانی در فناوری، سیاست‌ها و بازار انرژی‌های تجدیدپذیر برای تصمیم‌گیران فراهم می‌کند. هدف REN21، تشویق و توانمندسازی تصمیم‌گیران برای تغییر به سمت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است.

فصل‌های گزارش وضعیت جهانی تجدیدپذیرها ۲۰۲۱
فصل اول: نمای کلی جهانیفصل پنجم: جریان‌های سرمایه‌گذاری
فصل دوم: چشم‌انداز سیاست‌هافصل ششم: یکپارچه‌سازی سیستم‌های انرژی و توانمند‌سازی فناوری‌ها
فصل سوم: روندهای بازار و صنعتفصل هفتم: بهره‌وری انرژی، انرژی‌های تجدیدپذیر و کربن‌زدایی
فصل چهارم: تولیدپراکنده انرژی‌های تجدیدپذیر برای دسترسی به انرژیفصل هشتم: تقاضای کسب‌وکارها برای انرژی‌های تجدیدپذیر

 

عنوان فارسی:

گزارش وضعیت جهانی تجدیدپذیرها

عنوان انگلیسی:

 Renewables Global Status Report 2021 (GSR2021)

ناشر:REN21
سال انتشار:۲۰۲۱

تعداد صفحات:

۳۷۱

حجم فایل کتاب:

۱۲.۸ مگابایت

لینک دانلود مستقیم:

دانلود کتاب انرژی خورشیدی رایگان

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.