ساتبا در تلاش برای تامین منابع مالی جدید برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۳ دقیقه


دکتر ساتکین، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، با حضور در نشست خبری صبح امروز جمعه ۲۶ دی‌ماه ۹۹ که با حضور جمعی از اصحاب رسانه در حاشیه بیستمین نمایشگاه صنعت آب و برق برگزار شد، به سؤالات آنها پاسخ داد.

به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، در ابتدای این نشست رئیس سازمان ساتبا با اشاره به آخرین دستاوردها و آخرین سیاست گذاری‌های سازمان ساتبا در خصوص توسعه تجدیدپذیرها افزود: در روزهای اخیر شاهد هستیم که توسعه مناسب و تمرکز بر توسعه تجدیدپذیرها در کنار پیک‌‌سایی می‌توانست مشکلات آلودگی هوا را کاهش دهد.

ردیف درآمدی جدید برای ساتبا در لایحه بودجه ۱۴۰۰

رئیس سازمان ساتبا از ریل‌گذاری منابع مالی جدید برای سال‌های آینده خبر داد و اظهار داشت: به دنبال این هستیم که با جذب عوارض صنایع پرمصرف مانند فولاد و آهن بتوانیم تعهدات بیشتری را در زمینه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر محقق سازیم.

وی ضمن امیدواری از تحقق روش‌های تامین مالی جدید ادامه داد: با پیگیری‌های صورت‌گرفته از سوی ساتبا، حمایت وزارت نیرو و دفتر امور انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور برای فعال‌سازی منابع مالی تکلیف قانونی تبصره ۲ ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، انشا‌الله ردیف درآمدی مربوطه با تصویب و تأیید دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ درج خواهد گردید.

وی با اشاره به عدم اجرای درست این ماده قانونی از زمان تصویب قانون اصلاح الگوی مصرف تاکنون، تصریح کرد: بر اساس ساز و کارهای قانونی پیش‌بینی شده در این قانون می‌بایست منابع مالی مورد نیاز برای خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر از طریق فروش آن به شبکه برق، ارزش سوخت صرفه‌جویی شده و عدم تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی تامین گردند.

پتانسیل قابل‌توجه کشور ایران در انرژی خورشیدی و بادی

معاون وزیر نیرو با اشاره به پتانسیل احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور از ۱۲۰ هزارمگاوات پتانسیل تجدیدپذیر در حوزه‌های خورشیدی و بادی خبر داد و گفت: مناطقی که ما در اختیار داریم در دنیا بی نظیر است به‌طوریکه بهترین منطقه بادخیر جهان در مرز ایران و افغانستان با ضریب تولید بیش از ۴۰ درصد وجود دارد.

معاون وزیر نیرو در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص تولید اختصاصی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در فصل تابستان گفت: بار پایه در کشور به دلیل تامین پایداری همواره بر مبنای نیروگاه‌های فسیلی استوار است و ماهیت منابع تجدیدپذیر به گونه‌ای است که در تمام فصول سال می‌توان از آن برای تولید برق تجدیدپذیر استفاده کرد. اما در فصل تابستان با توجه به افزایش تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای پیک‌سایی و جبران تاثیرات بارهای سرمایشی مورد توجه خواهند بود.

وی در خصوص موانع موجود بر سر راه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، عدم استفاده مناسب از ظرفیت‌های قوانین بالادستی را یکی از موانع مهم قلمداد کرد و تصریح کرد: ظرفیت‌های مناسبی در قانون اصلاح الگوی مصرف، ماده ۱۲ رفع موانع تولید و همچنین ماده ۱۹ قانون هوای پاک وجود دارد که توانسته‌ایم با تعامل و هم‌اندیشی با سازمان برنامه و بودجه، پیشنهادِ ایجادِ ردیف‌های بودجه‌ای لازم برای تحقق این مهم را فراهم آوریم.

دکتر ساتکین با اشاره به این موضوع که سرمایه‌گذاری در تجدیدپذیرها صد در صد با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود، افزود ساتبا اولین مجموعه‌ای در کشور است که برق را با مکانیزم تشویقی با قیمت واقعی خریداری می‌کند.

رئیس سازمان ساتبا در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در زمینه صادرات برق، گفت: صادرات برق تجدیدپذیر می‌تواند فرصتی برای توسعه این نیروگاه‌ها، اشتغال نیروی انسانی متخصص و تقویت توان تولید ملی باشد. از آنجاکه متولی صادرات برق در کشور شرکت توانیر می‌باشد از طریق هماهنگی با شرکت مذکور ضمن تاکید بر مصوبه ابلاغی وزیر نیرو در این خصوص این فرآیند در حال پیگیری و انجام است.

اولویت داشتن پرداخت صورت حساب نیروگاه‌های خورشیدی خانگی

معاون وزیر نیرو با اشاره به اولویت داشتن توسعه نیروگاه های خانگی خورشیدی ادامه داد: در حال حاضر تمامی شرکت‌های توزیع نیروی برق در سراسر کشور از طریق توافق‌نامه با سازمان ساتبا نسبت به انعقاد قرارداد با مشترکین اقدام می‌کنند و ساتبا پراداخت صورت حساب‌های مختص مشترکین را در اولویت خود قرار داده است و در این زمینه مانعی وجود ندارد. وی افزود: در صورت تامین منابع مالی، تعرفه این نوع از نیروگاه نیز افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه پناتسیل‌سنجی احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌صورت دقیق برای هر استان انجام شده است و محل نصب نیروگاه، ضریب ظرفیت تولید و سایر جزئیات در آن مشخص شده است، افزود: این اطلاعات به‌صورت کتابچه در سایت سازمان برای دانلود و بهره‌برداری موجود است.

دکتر ساتکین در پایان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص روند خرید تضمینی برق در سال ۱۴۰۰، افزود: این روال همچون گذشته ادامه خواهد داشت.

منبع: ساتبا

نظر شما درباره این مطلب مهم است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.