اینورترهای خورشیدی در مقابل حملات سایبری

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


یک گروه محقق آمریکایی، درحال توسعه اینورترهای خورشیدی هستند تا از نیروگاه‌های فتوولتاییک در مقابل حملات سایبری محافظت کنند. همچنین این گروه قصد دارد تا استانداردهای امنیت سایبری را تدوین کند. پروفسور آلن مانتوث (Prof. Alan Mantooth) سرپرست این گروه تحقیقاتی گفته است که هک اینورترهای خورشیدی می­تواند منجربه ایجاد ناپایداری در شبکه برق، خاموشی اینورتر و اختلال در عملکرد آن­ گردد.

اینورترها یکی از اصلی‌ترین بخش‌های نیروگاه خورشیدی هستند که به شبکه برق متصل هستند و با عملکرد هوشمند خود، به پایداری شبکه کمک می‌کنند؛ بنابراین در صورتی که هکرها بتوانند در این شبکه نفوذ کنند، اینورترها به هدف اصلی آن­ها به‌عنوان قلب سیستم‌های فتوولتاییک، تبدیل خواهندشد.

پروفسور آلن مانتوث بیان داشته است که اینورترهای خورشیدی باتوجه به نوع طراحی نیروگاه‌های فتوولتاییک، با یک کنترل‌کننده مرکزی و یک کنترل‌کننده محلی در مزرعه خورشیدی ارتباط برقرار می‌کنند. حال در صورتی‌که اینورتر، مورد حمله سایبری قرارگیرد، این امکان برای سرویس متهاجم فراهم خواهد بود تا آن را خاموش کند؛ باعث ایجاد اختلال در شبکه برق شود یا اقدامات پیش‌بینی نشده دیگری را انجام‌دهد. همچنین، درصورت حمله سایبری به نیروگاه­های خورشیدی مجهز به سیستم ذخیره‌ساز انرژی، امکان تخریب و اختلال در سیستم کنترل سطح شارژ باتری­ها وجود دارد و این امر می­تواند باعث آتش‌سوزی و عملیات خرابکارانه گردد. پروفسور مانتوث افزود که از دسترس خارج نمودن کنترل نیروگاه و یا بدست گرفته شدن آن توسط دیگراشخاص می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکردهای مهم و تامین برق گردد.

نیروگاه‌های خورشیدی که از اینورترهای رشته‌ای (استرینگ) استفاده می‌کنند الزاما از نیروگاه‌های دارای اینورترهای مرکزی ( سانترال)، آسیب‌پذیرتر نیستند. برای مثال، یک اینورتر مرکزی با پروتکل­های امنیت اطلاعات ضعیف، نسبت‌به ده اینورتر رشته‌ای با پروتکل امنیت اطلاعات قوی، آسیب‌پذیرتر است.

پژوهشگران دفتر فناوری انرژی خورشیدی دپارتمان انرژی آمریکا (Solar Energy Technologies Office) در کنار توسعه نسل بعدی اینورترهای خورشیدی، در حال امکان‌سنجی ارتقاء اینورترهای فعلی مورد استفاده با صرف هزینه‌ای مناسب، هستند. پروژه تحقیقاتی امنیت سایبری سیستم‌های فتوولتاییک توانسته است به‌تازگی مشوق ۳.۶ میلیون دلاری را از دفتر فناوری انرژی خورشیدی دپارتمان انرژی آمریکا دریافت‌نماید.

منبع: pv-magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.