گزارش سرمایه‌گذاری انرژی جهان ۲۰۲۰

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


شوک اقتصادی ناشی از همه‌گیری بیماری Covid-19 به‌طور گسترده‌ و قابل ملاحظه‌ای روی سرمایه‌گذاری در بخش انرژی جهان اثر گذاشته است. براساس جدیدترین اطلاعات دردسترس، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در گزارش خود تحت عنوان سرمایه‌گذاری انرژی جهان ۲۰۲۰ (World Energy Investment 2020) چشم‌انداز منحصربه‌فرد و جامعی از چگونگی تغییر جریان سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی ناشی از بحران ایجاد شده را ارائه داده است.

صنعت انرژی که از بحران ویروس کرونا خارج می‌شود با آن‌چه که پیش از این بود تفاوت چشم‌گیری خواهد داشت. آسیب‌ها و پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان بر شرکت‌ها و صنایع، بسته‌به این‌که در کدام حوزه سوخت‌های فسیلی یا فن‌آوری‌های کم-کربن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و یا در چه کشوری قراردارند، متفاوت خواهد بود.

گزارش سرمایه‌گذاری انرژی جهان ۲۰۲۰ (WEI 2020) مناطق مختلف جهان را از لحاظ میزان در معرض خطر بودن و مقاومت در مقابل بحران همه‌گیری کووید ۱۹، ارزیابی می‌کند. تجزیه و تحلیل صورت گرفته، بینش اساسی در مورد ریسک‌های جدید در زمینه امنیت و پایداری انرژی و آن‌چه‌که برای کاهش آن باید انجام شود، در اختیار دولت‌ها، سرمایه‌گذاران و سایر ذی‌نفعان حوزه انرژی قرار می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: گزارش وضعیت جهانی تجدیدپذیرها ۲۰۲۰

درباره آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)

آژانس بین‌المللی انرژی (International Energy Agency) در سال ۱۹۷۴ برای کمک به هماهنگی پاسخ جمعی به اختلال‌های عمده در تامین نفت، تاسیس شد. در‌حالی‌که نفت یکی از جنبه‌های اصلی آژانس بین‌المللی انرژی هست، این سازمان دامنه فعالیت‌های خود را به‌طور قابل‌توجهی توسعه داده است.

IEA با در نظرگرفتن تمامی منابع و فن‌آوری‌های انرژی، از سیاست‌هایی که قابلیت‌ اطمینان، مقرون‌به‌صرفه بودن و پایداری انرژی را بهبود بخشد، حمایت می‌کند. ازاین‌رو، آژانس بین‌المللی انرژی طیف کاملی از موضوع‌های و مسائل مربوط به عرضه و تقاضای انرژی‌های تجدیدپذیر، نفت، گاز و زغال‌سنگ، بازده انرژی، فن‌آوری‌های انرژی پاک، سیستم‌ها و بازارهای برق، دسترسی به انرژی، مدیریت سمت تقاضا و بسیاری دیگر را مورد رصد و ارزیابی قرار می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی از طریق ارائه تجزیه‌وتحلیل‌های معتبر، آمار و ارقام، توصیه‌های سیاستی و راهکارهای واقعی به کشورهای جهان برای تامین انرژی پایدار و امن برای تمامی انسان‌ها، کمک می‌کند.

 

عنوان فارسی:

گزارش سرمایه‌گذاری انرژی جهان ۲۰۲۰

عنوان انگلیسی:

World Energy Investment 2020

ناشر:IEA
سال انتشار:۲۰۲۰

تعداد صفحات:

۲۰۷

حجم فایل کتاب:

۴.۶ مگابایت

لینک دانلود مستقیم:

گزارش سرمایه‌گذاری انرژی جهان 2020

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.