معرفی سه مدل جدید از پنل های خورشیدی هاف کات سل (half cut cell) شارپ

شرکت ژاپنی شارپ از سه ماژول مونوکریستال هاف کات سل (Half Cut Cell) خود که حدود ۲-۳ درصد عملکرد بهتری نسبت به ماژول‌های فتوولتاییک استاندارد فول سل (پنل‌های خورشیدی رایج) دارند رونمایی کرد. به گفته کمپانی شارپ، راندمان این ماژول‌های فتوولتاییک که توان ۳۳۰ تا ۳۹۵ وات را ارائه می‌دهند، بیش از ۱۹.۵ درصد است.

شرکت شارپ الکترونیک ژاپن سری جدید ماژول‌های فتوولتاییک مونوکریستال PERC را بر اساس فناوری هاف کات سل رونمایی کرده است. این محدوده شامل سه ماژول پنج باسباری  – NU-JC330، NU-BA385 و NU-JB395 – است که این شرکت ادعا می‌کند در مقایسه با پنل های خورشیدی با سلول های کامل (Full Cell) می‌توانند تا ۳٪ افزایش عملکرد داشته باشد.

پنل خورشیدی مناسب ساختمان و مراکز تجاری

شارپ افزود، کوچک‌ترین ماژول که دارای توان ۳۳۰ وات است از ۱۲۰ سلول خورشیدی تشکیل شده است و ۱۹.۵٪ راندمان و فقط ۱۹.۵ کیلوگرم وزن دارد. با این مشخصات بکارگیری این پنل خورشیدی برای کاربردهای تجاری و صنعتی مناسب است. این سازنده اذعان کرده است دو پنل دیگر، ۱۴۴ سلولی با توان خروجی ۳۸۵ وات و ۳۹۵ وات برای پروژه‌های بزرگ پشت‌بام یا روی زمین توصیه می‌شوند. گفته می‌شود که این محصولات ۲۳ کیلوگرم وزن داشته و و راندمان ۱۹.۶% را دارند. این ماژول های فتوولتاییک دارای کابل های ۱۴۰۰ میلی متری هستند که می توانند برای کابل کشی به روش leapfrog مناسب باشند و درنتیجه برای پروژه‌های بزرگ صنعتی و نیروگاه‌ها ایده آل هستند.

مزایای پنل خورشیدی هاف کات سل شارپ

شارپ مدعی است هر سه ماژول عرضه شده – که مطابق با استانداردهای IEC61215 و IEC61730 هستند – برای بکارگیری در پروژه‌هایی با شرایط سایه‌اندازی زیاد بر روی ماژول های خورشیدی مناسب هستند. این کمپانی اعلام کرده است با کمک فناوری هاف کات سل درجه حرارت ماژول خورشیدی در مقایسه با فناوری سلولی استاندارد کاهش می یابد و همچنین خطر بروز نقاط داغ (Hot Spot) کمتر می شود.

منبع: pv-magazine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.