نگاهی به رشد تقاضای پنل خورشیدی در سال ۲۰۲۱

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۳ دقیقه


با شروع سال ۲۰۲۱، همچنان جهان درگیر مهار بیماری کووید ۱۹ است. با این‌حال انتظار می‌رود تقاضا برای پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک در بازارهای جهانی افزایش پیدا کند. به گفته PV InfoLink، پیش‌بینی می‌شود که این تقاضا در سال ۲۰۲۱ با ۱۰ درصد رشد نسبت به سال قبل به ۱۵۳/۸ گیگاوات برسد.

این رشد قوی تقاضای پنل خورشیدی را می‌توان به پروژه‌های موکول شده به سال جاری به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و یا افزایش قیمت شیشه و در نتیجه افزایش قیمت پنل خورشیدی نسبت داد. به‌دلیل ادامه‌یافتن کمبود شیشه مورد استفاده در پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک در سه‌ماهه آخر سال ۲۰۲۰، قیمت پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک در بازار جهانی افزایش پیدا کرد. این افزایش قیمت باعث‌ شد که تولیدکنندگان پنل‌های خورشیدی مجبور به مذاکره مجدد در قراردهایی که با قیمت پایین منعقد شده‌اند، شوند یا وصول آن‌ها را به سال جاری موکول کنند تا قیمت شیشه تعدیل شود.

دیگر عوامل رشد چشمگیر تقاضای پنل خورشیدی در سال ۲۰۲۱ را می‌توان به بازارهای سنتی فتوولتاییک جهان نسبت داد؛ چین، آمریکا، اروپا و هند بیش از ۷۰ درصد بازار فتوولتاییک را در اختیار دارند. سال ۲۰۲۱ آغاز برنامه پنج‌ساله چهاردهم کشور چین است که براساس آن پروژه‌های بدون یارانه (unsubsidized projects) پیشران اصلی بازار انرژی خورشیدی در این کشور خواهند بود. پیش‌بنی می‌شود که بازار فتوولتاییک چین تقاضای ۵۲ گیگاوات پنل خورشیدی را به خود اختصاص دهد.

باتوجه به پروژه‌های نیروگاه خورشیدی مقیاس کوچک و تجاری معوق به سال ۲۰۲۱، بازار انرژی خورشیدی آمریکا به آرامی رشد خواهد کرد. با روی کار آمدن رییس جمهور جو بایدن و تمدید اعتبار مالیات سرمایه‌گذاری خورشیدی (Solar ITC)، چشم‌انداز بلندت مدت برای بازار انرژی خورشیدی آمریکا امیدوارکننده است و پیش‌بینی می‌شود تقاضای پنل خورشیدی در سال ۲۰۲۱ به حدود ۲۴ گیگاوت در این کشور برسد.


پیشنهاد مطالعه: رکوردشکنی انرژی‌های تجدیدپذیر در آمریکا علی‌رغم همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰


درحالی‌که موج‌های جدید شیوع کووید ۱۹ در اروپا در سراسر اروپا بیداد می‌کند، به‌نظر می‌رسد به‌دلیل حمایت دولت‌های قاره سبز از انرژی خورشیدی، تقاضای پنل خورشیدی در بازار اروپا در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کند. پیش‌بینی می‌شود که بازار پنل خورشیدی در اروپا به ۲۷ گیگاوات در سال جاری میلادی برسد.

انتظار می‌رود که بحران پاندمی ویروس کرونا در کشور هند بهبود یابد و تعارضات این کشور با چین نیز رو به کاهش رود. براساس مناقصات نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس بزرگ در کشور هند، PV InfoLink پیش‌بنی می‌کند تقاضای پنل خورشیدی در این کشور به ۹ گیگاوات برسد.

Global PV installations to surpass 150 GW in 2021

شکل۱: مقایسه تقاضای پنل خورشیدی در مناطق محتلف جهان در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

بازارهای انرژی خورشیدی نوظهور ازجمله خاورمیانه و آمریکای لاتین نیز نیز قابل‌توجه هستند. بازار انرژی خورشیدی در کشور امارات متحده عربی که پروژه‌های مقیاس بزرگ خورشیدی در سال جاری میلادی افتتاح خواهند شد، با رشد تقاضای پنل خورشیدی مواجه خواهد شد. این افزایش تقاضا در کشورهای برزیل و شیلی نیز قابل انتظار است.

منبع: PV Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.