مصاحبه با مدیرعامل شرکت تولیدکننده اینورتر خورشیدی Ginlong Solis

سیمین سلطانی نویسنده: سیمین سلطانی قلعه، کارشناس مهندسی مکانیک       clock زمان مطالعه: ۵ دقیقه


شرکت جینلانگ سولیس (Ginlong Solis)، به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان اینورتر، که رشد سریعی را داشته است، در ابتدای سال گذشته میلادی وارد بورس شد و در فهرست بورس اوراق بهادار شنژن (SZSE) قرار گرفت. با حمایت بازار سرمایه، این شرکت به رشد سریع خود ادامه داد. طبق گفته Wood Mackenzie، شرکت جینلانگ سولیس، در سال ۲۰۱۹، بین ۱۰ تولیدکننده برتر اینورتر از نظر صادرات‌ جهانی کالا، قرار گرفت.

{نویسنده: Wood Mackenzie، یک شرکت جهانی تحقیق ‌و مشاوره معتبر در زمینه انرژی، فلز‌ها و معادن، مواد شیمیایی و انرژی تجدیدپذیر است.}

جینلانگ سولیس (Ginlong Solis) چگونه استراتژی بازار خود را توسعه داده است؟ چه محصول‌ها و راه‌حل‌های جدیدی را در نمایشگاه SNEC 2020 شانگهای ارائه کرده است؟ و چگونه با اثرهای همه‌گیری ویروس کرونا، برخورد می‌کند؟ این موضوع‌ها، در مصاحبه زیر، با آقای وانگ ییمینگ (Wang Yiming)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت جینلانگ سولیس، مطرح شده است.

اینورتر خورشیدی سولیس

شکل ۱– وانگ ییمینگ، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Ginlong Solis

پرسش: از پذیرش دعوت این مصاحبه سپاس‌گزارم. اولین سوال من این است که جینلانگ سولیس، این بار، چه محصول‌ها یا راه‌کارهای را جدیدی به نمایشگاه آورده است؟

پاسخ: ما درحال تبلیغ و رونمایی از جدیدترین اینورتر ۱۵۰۰ ولت با توان ۲۵۵ کیلووات برای نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ (utility-scale) هستیم، و این محصول آماده عرضه به بازار جهانی است.

علاوه‌براین، ما محصول‌های جدید دیگری، از جمله اینورترهای رشته‌ای تک فاز ولتاژ بالا و اینورترهای رشته‌ای سه فاز ولتاژ بالا را برای سیستم‌های ذخیره‌سازی معرفی خواهیم کرد؛ ترکیبی که شاهد رشد سریع آن‌ها در بسیاری از بازارهای خارج از کشور چین هستیم.

پرسش: بنابراین توزیع بازار اینورتر خورشیدی سولیس، چگونه است؟ چه مقدار از تجارت، از بازارهای خارج از کشور حاصل می‌شود؟

پاسخ: جینلانگ سولیس، توزیع بازار به‌طور کامل متعادلی در سراسر جهان دارد. حدود۶۰٪ از کل درآمد ما، در سال ۲۰۱۹، از بازارهای خارج از کشور و ۴۰٪ دیگر از بازار داخلی چین بوده است.

با نگاهی به نواحی مورد هدف ما، اینورترهای خورشیدی سولیس بیشتر بازارهای اصلی فتوولتاییک (PV) را تحت پوشش خود قرار داده است؛ این امر، ما را پایدار و ایمن نگه می‌دارد و تحت اثر تلاطم هیچ بازار واحدی، قرار نمی‌گیریم. این، طرح جهانی و استراتژی بلند مدت ماست.

پرسش: کدام کشورها بازارهای اصلی اینورترهای خورشیدی سولیس هستند؟

پاسخ: من نمی‌خواهم به مورد خاصی اشاره کنم، چراکه فکر می‌کنم، کشورهایی با سرزمین‌های وسیع و جمعیت زیاد، بیش‌ترین هدف کمپانی جینلونگ سولیس هستند. برخلاف دوره سیاست‌محور قبلی، که تمرکز ما روی کشورهایی با سیاست‌های حمایتی و تشویقی در زمینه فتوولتاییک بود، در زمان برابری قیمت هم‌ترازشده برق خورشیدی با برق فسیلی (Grid-parity)، بیش‌تر به میزان بازار و مقدار مصرف اهمیت می‌دهیم. طبیعی است که، کشورهای بزرگ، مصرف برق قابل‌توجه‌تری دارند.

پیشنهاد مطالعه: مصاحبه با مدیر کل شرکت Suntech، تولیدکننده بزرگ پنل‌های خورشیدی

پرسش: اثر همه‌گیری ویروس کرونا بر کمپانی سولیس چگونه بوده است؟

پاسخ: درمورد شیوع بیماری، دو اپیزود آشکار وجود داشت. در اپیزود اول، این بیماری به‌طور اساسی چین را درگیر کرد و ما با مشکلات تولید، زنجیره تأمین و حمل‌ونقل روبرو بودیم. اقدام‌های متقابل زیادی را امتحان کردیم و یکی از اولین تولیدکنندگانی شدیم که به روند تولید عادی خود بازگشت. از اواخر ماه مارس و در اپیزود دوم، با شیوع همه‌گیری در جهان، بازارهای خارج از کشور با شرایط بدی روبرو شدند و صادقانه بگویم که تجارت خارجی ما، با مشکل مواجه شد. اما پس از یک سری مکاتبات با مشتریان، خیلی زود، فروش عادی خود را از اواخر ماه ژوئن آغاز کردیم. درآمد نیم‌سال اول ما، ۷۷٪ و سود خالص ما ۲۸۲٪، نسبت به نیم‌سال اول سال ۲۰۱۹، افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که همه‌گیری این ویروس اثر کمی بر ما داشته است.

پرسش: از زمان ظهور اینورتر رشته‌ای (استرینگ)، بین دو مسیر فنی رقابت شده است؛ بحث، بین این دو نوع را چگونه می‌بینید؟

پاسخ: آمار موسسه‌های تحقیقاتی بزرگ، مانند IHS و Wood Mackenzie، افزایش مداوم سهم اینورترهای خورشیدی رشته‌ای (استرینگ) را در بازار، و سهم کنونی آن را حدود۶۰٪ از کل، نشان می‌دهد. من فکر می‌کنم دو دلیل عمده، برای این تغییر وجود دارد. یکی از آن‌ها افزایش سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییک (PV) مقیاس کوچک نه‌ تنها در چین، بلکه در بسیاری از بازارهای جهانی است، که از اینورترهای خورشیدی رشته‌ای بیش‌تری استفاده می‌کنند. مورد دوم، بیش‌تر و بیش‌ترشدن تعداد نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ است که اینورترهای رشته‌ای را پذیرفته‌‌اند. این موضوع به دلیل کاهش مداوم هزینه‌ها است که معایب اینورترهای خورشیدی رشته‌ای را جبران می‌کند. هم‌چنین، با پیشرفت‌ فنی، توان اینورتر خورشیدی رشته‌ای افزایش یافته است. به‌عنوان مثال، جینلانگ سولیس اینورتر رشته‌ای با توان ۲۵۵ کیلووات را که پیش از این تنها در اینورترهای خورشیدی مرکزی (سنترال) دیده می‌شد را ارائه می‌کند. اینورتر خورشیدی رشته‌ای ۲۵۵ کیلووات ما، ولتاژ بالاتری را نیز ارائه می‌کند.

پرسش: فناوری فتوولتاییک به‌همراه ذخیره‌سازی تبدیل به یک ترند در صنعت سولار شده است و بسیاری از فعالان در زمینه اینورتر خورشیدی به این حوزه جدید پیوسته‌اند. برنامه جینلانگ سولیس برای اینورترهای همراه با ذخیره‌سازی چیست؟

پاسخ: جینلانگ سولیس، سه خط تولید اینورتر ذخیره‌سازی دارد. سیستم یکپارچه فتوولتاییک و ذخیره‌سازی است خط تولید اول است که عملکرد اینورتر خورشیدی و کنترل قدرت را ترکیب کرده است. خط تولید دوم و سوم به تولید اینورترهای متناسب با بازار هدف خانگی (همراه با ذخیره‌سازی باتری) و یا نیروگاهی می‌پردازند. ما برای بازار آینده اینورترهای ذخیره‌سازی آماده هستیم.

پرسش: بسیار خوب، به نظر می‌رسد جینلانگ سولیس پیش از این محصول‌ها و راه‌کارهای زیادی را برای ذخیره‌سازی آماده کرده است. برای بازاریابی و فروش چطور؟

پاسخ: جینلانگ سولیس، در چند سال گذشته، رشد سریعی را تجربه کرده است. ما، سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش تولید سالانه را ثبت کردیم. به موازات توسعه این بازار، من معتقدم، که نه‌تنها هم برای محصول‌ها و راه‌کارهای ما بلکه برای تیم فروش و بازاریابی ما نیز توسعه سریعی وجود خواهد داشت. جینلانگ سولیس دارای سه بازار عمده اروپا، ایالات متحده و استرالیا است. ما، نیروی فروش محلی و شعبه‌هایی در این سه بازار دایر کرده‌ایم.

پیشنهاد مطالعه: مصاحبه با مدیر ارشد کمپانی Jolywood، تولید کننده بزرگ پنل خورشیدی

پرسش: این دیدگاه وجود دارد که اینورترها هنوز، پتانسیل قابل‌توجهی برای کاهش هزینه‌های سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییک (PV) دارند. نظر شما چیست؟

پاسخ: من فکر می‌کنم، سه جنبه برای اینورترها در جهت کمک به کاهش هزینه سیستم خورشیدی وجود دارد. اولین مورد، مربوط به کاهش هزینه‌ مربوط به خود اینورتر است که البته فکر می‌کنم این کاهش محدود خواهد بود. مورد دوم، قابلیت‌هایی است که توسط اینورتر به یک سیستم خورشیدی فتوولتاییک اضافه می‌شود، هست. از آن‌جایی‌که اینورتر به‌عنوان تنها واحد مدیریت توان سیستم خورشیدی فتوولتاییک است، کمک می‌کند تا سیستم به مقادیر بالاتری در تولید انرژی دست پیدا کند. در نهایت، جنبه سوم که بالابردن راندمان سیستم، توسط اینورترها است که در نتیجه منجر به کاهش هزینه هم‌ترازشده انرژی LCOE در نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک می‌شود.

پرسش: ظرفیت تولید فعلی اینورتر خورشیدی در کمپانی جینلانگ سولیس چقدر است و آیا برنامه‌ای برای توسعه دارید؟

پاسخ: جینلانگ سولیس، در اصل (قبل از عرضه اولیه سهام)، ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰.۰۰۰ واحد را داشت و با بودجه‌ی حاصل از عرضه اولیه، ۱۲۰.۰۰۰ واحد دیگر را هدف قرار داد. اما ما، در بهره‌برداری از ظرفیت، از نرخ بالایی برخوردار بودیم و به همین دلیل بودجه بیشتری را از بخش خصوصی تامین کردیم تا به‌عنوان ظرفیت جدید خود، به ۴۰۰،۰۰۰ واحد برسیم. همان‌طور که بازاریابی و فروش افزایش می‌یابد، ما نیز بر این اساس برنامه‌ریزی خواهیم کرد که ظرفیت جدید را گسترش دهیم.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.