مصاحبه با مدیر کل شرکت Suntech، تولیدکننده بزرگ پنل‌های خورشیدی

سیمین سلطانی نویسنده: سیمین سلطانی قلعه، کارشناس مهندسی مکانیک       clock زمان مطالعه: ۵ دقیقه


سانتک برگشت. این شرکت، که یک غول در صنعت انرژی خورشیدی بود، پس از سقوط مالی در سال ۲۰۱۳، برای بازسازی پایه‌های خود و بازیابی جایگاه مستحکم در صنعت جهانی فتوولتاییک (PV) سخت کار کرده است. در طی نمایشگاه SNEC 2020 شانگهای، مجله معتبر PV Magazine، فرصت مصاحبه با آقای تانگ ژون (Tang Jun)، مدیر کل کمپانی پنل خورشیدی سانتک را پیدا کرد، تا برنامه‌های آینده و چگونگی اثر همه‌گیری ویروس کرونا بر فعالیت‌های این شرکت را، جویا شود. رشد قدرتمند جهانی و ادامه تولید ماژول‌های مولتی‌کریستال، دو سنگ بنای تجارت، در این کمپانی هستند.

پرسش: کمپانی پنل خورشیدی سانتک از چه محصول‌ها و راه‌حل‌های جدیدی در نمایشگاه ۲۰۲۰ SNEC، رونمایی کرده است؟

پاسخ: سانتک، نسل جدید ماژول‌های خورشیدی فتوولتاییک، با توان بسیار بالا را، با نام “Ultra” رونمایی کرده است. این سری جدید، شامل ماژول‌های متنوع با ویفرهای بزرگ، ازجمله ۱۶۶، ۱۸۲ و ۲۱۰ میلی‌متر است و حداکثر توان، از ۶۰۰ وات فراتر رفته، به ۶۰۵ وات رسیده است. ما هم‌چنین، ماژول‌های هتروجانکشن (Heterojunction) را معرفی کرده‌ایم. راندمان ماژول‌های خورشیدی هتروجانکشن (HJT) ما، می‌تواند به ۲۱/۵ درصد و بازده ماژول‌های با توان بالا، به ۲۱/۳ درصد برسد.

پرسش: محدوده جغرافیایی مورد هدف سانتک کجاست؟

پاسخ: سانتک، همیشه بر بازارهای خارج از کشور، تمرکز کرده است و ما درحال‌حاضر در بیش از ۱۰۰ کشور جهان، به فروش ماژول‌های فتوولتاییک می‌پردازیم. برند سانتک، در مهم‌ترین بازارهای ما، که شامل اتحادیه اروپا، ژاپن، هند و استرالیاست، شناخته‌شده است.

از نظر سهم بازار، ۸۰٪ از محصولات ما در سال ۲۰۱۹، به کشورهای دیگر صادر شده است. با این‌حال، سانتک اکنون دوره تحت نظر بودن را پشت‌سر گذاشته‌ و وارد لیست سفید سرمایه‌گذاران اصلی شده‌ است که سهم بازار داخلی آن، به‌شکل قابل‌توجهی افزایش یافته است. ما هم‌چنین، شرکت در مناقصه‌ پروژه‌های فتوولتاییک بزرگ داخلی را نیز آغاز کرده‌ایم.

پرسش: بازار ایالات متحده، برای پنل‎های خورشیدی سانتک چقدر اهمیت دارد؟

سیاست فعلی ایالات متحده، اثر زیادی بر تجارت کمپانی سانتک، در این کشور داشته است و این بدین‌معناست که ما کار سختی داشته‌ایم. با وجود این، قصد داریم یک شعبه جدید در ایالات متحده تاسیس کنیم و ایده‌های جدیدی را برای حضور در بازار مهم فتوولتاییک در این کشور، آزمایش کنیم.

پیشنهاد مطالعه: مصاحبه با مدیر ارشد کمپانی Jolywood، تولید کننده بزرگ پنل خورشیدی

پرسش: سال گذشته، کمپانی سانتک وارد بازار خورشیدی قزاقستان شد. چه توصیه‌ای برای شرکت‌هایی که قصد ورود به چنین بازارهای نوظهوری را دارند، دارید؟

هنگام ورود به بازارهای نوظهور، متوجه شده‌ایم که برخی شرکت‌ها، خواهان موفقیت سریع و درآمد کم‌زحمت هستند، بنابراین، بر منافع آنی تمرکز می‌کنند. من، از فعالان صنعت می‌خواهم، که هنگام ورود به بازارهای جدید، به‌طور کامل به قوانین و ویژگی‌های بازار محلی احترام بگذارند و با همکاری و رقابت سالم، از توسعه سالم بازار محافظت کنند.

پرسش: وضعیت کنونی ماژول‌های مولتی‌کریستال (multi-crystalline) سانتک چگونه است؟ نظر شما در مورد بازارهای آینده ماژول‌های فتوولتاییک مونو و مولتی چیست؟

پاسخ: کمپانی سانتک، هنوز در حال فروش و صادرات ماژول‌های فتوولتاییک مولتی‌کریستال است. اگرچه نسبت فعلی محصولات مونوکریستال، در حال افزایش است و ممکن است محصولات مولتی‌کریستال، در سال جاری کمتر از ۲۰٪ باشند. بااین‌حال، ما معتقدیم که ماژول‌های فتوولتاییک مولتی‌کریستال از بین نمی‌روند. به‌عنوان یک عضو اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انرژی خورشیدی فتوولتاییک، هزینه آن است، و ماژول‌های خورشیدی مولتی‌کریستال هنوز هم از نظر هزینه، به‌صرفه هستند. علاوه‌براین، میزان مصرف انرژی در تولید ماژول مولتی‌کریستال، هنوز یک مزیت آشکار است.

سهم کل بازار ماژول مولتی‌کریستال، در دو سال گذشته، کاهش یافته است، زیرا محبوبیت محصولات مونوکریستال افزایش یافته، که اغلب به‌دلیل حمایت زنجیره صنعت و راهنمایی‌های دولت چین است. با این‌وجود، غیرقابل انکار است که مزیت مصرف انرژی پایین در تولید، منجر به حفاظت از محیط‌زیست می‌شود. تا زمانی که تحقیق‌وتوسعه در زمینه سلول‌های خورشیدی مولتی‌کریستال و حمایت از آن صورت گیرد، اختلاف بین راندمان ماژول‌های مونو و مولتی کاهش پیدا می‌کند. به‌علاوه، محصولات مولتی‌کریستال، همچنان، در برخی مناطق و محیط‌های خاص، بازار دارند. در شرکت سانتک، ما هنوز ظرفیت تولید مولتی‌کریستال را داریم. درحالی‌که این نسبت، در آینده کاهش می‌یابد، اما به‌طور کامل از بین نمی‌رود.

پرسش: ظرفیت فعلی تولید ماژول فتوولتاییک سانتک چقدر است؟ آیا برنامه‌ای برای توسعه دارید؟

درحال‌حاضر، سانتک ظرفیت تولید سالانه ۶ گیگاوات ماژول فتوولتاییک را دارد و در نظر داریم تا پایان ماه جاری، به ۵/۳ گیگاوات ظرفیت جدید در چانگژو (Changzhou) برسیم. ما برنامه‌های جدیدی برای سال آینده داریم، اما هنوز، از آن‌ها رونمایی نشده است.

خط تولید فعلی با ویفرهای سیلیکونی با اندازه بیش از ۱۸۰ میلی‌متر، سازگار است. در آینده، بخشی به فرآیند خط تولید، اضافه می‌شود تا به‌طور کامل با ویفرهای سیلیکونی اندازه ۲۱۰ میلی‌متر مطابقت داشته باشند.

 در مورد ظرفیت، ظرفیت تولید نامی، در واقع قدیمی‌ترین شاخص است. در تولید واقعی، می‌توان آن را براساس میزان سفارش تنظیم کرد. فلسفه سانتک این است که ظرفیت تولید خود را گام‌به‌گام توسعه دهد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی شرکت تولید اینورتر خورشیدی گرووات

پرسش: همه‌گیری ویروس کرونا، چگونه بر عملکرد سانتک اثر گذاشته است؟

به‌طور کلی، همه‌گیری ویروس کرونا بسیار ما را تحت تأثیر قرار داده است. در اواخر ماه فوریه، پس از جشنواره بهار، کمپانی سانتک یک سری افراد را استخدام و فعالیت‌هایی را تعریف کرد. اما همه آن تصمیم‌ها مانند ازسرگیری کار، تحت اثر همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفتند و به تعویق افتادند. جنبه دیگر، مدیریت و اجرای طرح‌ها بود که در مقیاس بسیار بزرگی تحت تأثیر قرار گرفت. پس از کنترل شیوع داخلی، در بازارهای خارج از کشور به‌خصوص در هند و اتحادیه اروپا، ابتلا به ویروس کرونا افزایش پیدا کرد، که اجرای طرح‌ها بسیار تحت تأثیر قرار گرفت. با تلاش همه کارمندان‌ سانتک، ما هم‌چنان به رشد فروش، در اتحادیه اروپا دست می‌یابیم. بااین‌حال، هنوز مشکلاتی در برخی از بازارهای خارج از کشور وجود دارد.

پرسش: درحال‌حاضر روی چه مواردی از تحقیق‌وتوسعه متمرکز شده‌اید؟

ما یک تیم تحقیق‌وتوسعه داریم که روی محصول‌های جدید، از جمله بهبود طراحی برای روند فعلی ماژول‌های خورشیدی فتوولتاییک با توان بالا کار می‌کند. ما هم‌چنین بر روی ماژول‌های هتروجانکشن (HJT) نوع N خود، به‌دلیل تفاوت در فرآیند بسته‌بندی در مقایسه با ماژول‌های سنتی، تمرکز کرده‌ایم. علاوه‌براین، درحال‌حاضر کارهای زیادی در مورد ماژول‌های cast-mono انجام می‌دهیم. هم‌چنین، تاکنون، به مطالعه برخی دیگر از فناوری‌های پیش‌ رو، مانند همپوشانی (overlapping)، پرداخته‌ایم. بااین‌وجود، کمپانی سانتک از نظر کیفیت، پایداری و قابلیت اطمینان محصول، مقررات سختی دارد؛ بنابراین، این شرکت در استفاده از فناوری‌های جدید محافظه‌کار است. ما محصولات را در مقیاس وسیع، برای فناوری‌های نابالغ، تبلیغ نمی‌کنیم.

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.