رونمایی از سری جدید پنل‌های خورشیدی جینکو سولار

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر   سطح مقاله سطح: نیمه‎ تخصصی  clock زمان مطالعه: ۳ دقیقه


کمپانی بزرگ جینکوسولار (JinkoSolar) از سری جدید پنل‌های خورشیدی مونوکریستال نوع n خود تحت‌عنوان Tiger Neo رونمایی کرد. این سری پنل‌های خورشیدی جینکو سولار از فناوری اتصال خنثی‌شده اکسید تونلی (TOPCon) نوع n بهره می‌برد تا عملکرد پنل خورشیدی را در تولید توان، چگالی انرژی و قابلیت اطمینان، ارتقا دهد. حداکثر توان خروجی سری Tiger Neo جینکو سولار ۶۲۰ وات با راندمان ۲۲/۳ درصد و حداقل توان ۴۸۰ وات با راندمان ۲۲/۲ درصد اعلام شده است. هم‌چنین این سری جدید در دو نوع پنل خورشیدی یک‌طرفه (mono facial) و دوطرفه (Bifacial) به بازار عرضه خواهد شد که وزن پنل در مدل یک‌طرفه ۳۱/۲ کیلوگرم و در مدل دوطرفه ۳۴ کیلوگرم اعلام شده است.

استفاده کمپانی چینی جینکو سولار از فناوری TOPCon نوع n باعث افزایش راندمان درحدود ۵ تا ۶ درصد و افزایش تولید انرژی در حدود ۳ تا ۴ درصد نسبت به پنل‌های خورشیدی با فناوری متداول mono PERC شده است.

جینکو سولار از ویفرهای خورشیدی ۱۸۲ میلی‌متری در ساخت محصول جدید خود استفاده کرده است و با به‌کارگیری فناوری‌های مولتی‌ باسبار (Multi-Busbar) و سلول‌های خورشیدی به دونیم تقسیم‌شده (Half-cut cell) باعث کاهش اتلاف‌های ناشی از مقاوت داخلی سلول خورشیدی شده است.

پنل‌های خورشیدی سری Neo Tiger جینکو سولار به‌صورت دوطرفه با ضریب بای‌فشیال ۸۵ درصد عرضه خواهد شد که می‌تواند در طی طول عمر پنل بین ۵ تا ۱۵ درصد انرژی بیش‌تری نسبت به پنل‌های خورشیدی یک‌طرفه تولید کند. ضریب بای‌فشیال (Bifacial Factor) بیش‌تر، باعث افزایش ظرفیت تولید توان و راندمان می‌شود.


پیشنهاد مطالعه: رونمایی از محصولات جدید شرکت‌های بزرگ خورشیدی جهان در نمایشگاه SNEC 2021


کمپانی جینکوسولار برای این محصول جدید خود ۳۰ سال ضمانت توان خروجی خطی ارائه می‌دهد. هم‌چنین، به‌دلیل استفاده از سلول‌های خورشیدی نوع n، ریسک‌های ناشی از اتلاف‌های LID و LeTID نیز کاهش یافته است. جینکو سولار مدعی شده است که کاهش توان خروجی ماژول خورشیدی در پنج سال اول آن کمتر از ۱ درصد خواهد بود و توان خروجی تضمین‌شده پس از ۳۰ سال کم‌تر از ۸۷/۴ درصد خروجی توان اسمی آن نمی‌شود.

ضریب دمایی سری Tiger Neo جینکو سولار حدود -۰/۳۰ درصد به‌ازای هر درجه سانتی‌گراد است که انتظار می‌رود در مقایسه پنل‌های خورشیدی نوع p با میزان افت متداول -۰/۳۵ درصد به‌ازای هر درجه سانتی‌گراد، عملکرد بهتری در مناطق با دمای بالا از خود نشان دهد. هم‌چنین این سری جدید پنل خورشیدی جینکو سولار در شدت تابش اندک نیز عملکرد مناسبی خواهد داشت که درنتیجه در زمان بیش‌تری از طول روز امکان تولید انرژی را به‌ نیروگاه خورشیدی خواهد داد.

کمپانی جینکو سولار مدعی است که پنل‌های خورشیدی سری Tiger Neo با بهره‌مندی از قابلیت‌های ذکر شده، قادر هستند در مقایسه با پنل‌های خورشیدی دوطرفه نوع p متداول در بازار، حدود ۳ درصد انرژی بیش‌تری در طول سال تولید کنند.

پنل‌های خورشیدی سری Tiger Neo جینکو سولار بیش‌تر با هدف در اختیارگرفتن بازار نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ و متوسط (صنعتی) به بازار عرضه خواهند شد.

ویدیوی رسمی معرفی سری Tiger Neo جینکو سولار:

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.