الزام نصب سامانه‎‌های خورشیدی فتوولتاییک در ساختمان‌های جدید برلین از سال ۲۰۲۳

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر   سطح مقاله سطح: نیمه تخصصی  clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


مجلس نمایندگان برلین به‌تازگی قانون جدیدی موسوم به Berlin Solar Act را تصویب کرده است که از سال ۲۰۲۳ نصب سامانه‌های خورشیدی فتوولتاییک روی ساختمان‌های جدید در پایتخت آلمان اجباری می‌شود.

مقررات این قانون روی کلیه ساختمان‌های جدید و هم‌چنین ساختمان‌هایی فعلی که بازسازی‌های عمده روی سقف‌ آن‌ها صورت می‌گیرد (با مساحت دردسترس بیش از ۵۰ مترمربع) اعمال می‌شود.

الزامات

براساس این قانون، سامانه‌های خورشیدی پشت‌بامی باید حداقل ۳۰ درصد از مساحت سقف را پوشش دهد. علاوه‌براین حداقل الزامات دیگری برای ساختمان‌های مسکونی تعریف شده است:

” برای ساختمان‌های مسکونی با دو آپارتمان، سیستم‌های فتوولتاییک با ظرفیت ۲ کیلووات باید نصب شود؛ سیستم‌های خورشیدی با ظرفیت ۳ کیلووات برای ساختمان‌های مسکونی با سه تا پنج آپارتمان و سیستم‌های ۶ کیلوواتی برای ساختمان‌های با شش تا ده آپارتمان باید نصب گردد.”


پیشنهاد مطالعه: ۳ راهکار جدید کسب درآمد از طریق نیروگاه‌های خورشیدی در ایران


حمایت‌ها

حمایت از اجرایی‌شدن این مقررات در قالب کمک‌های سرمایه‌گذاری و اعطای وام توسط بانک Investitionsbank Berlin صورت خواهد گرفت ( بانک مذکور یک بانک دولتی در شهر ایالتی برلین بوده که وظیفه اصلی آن توسعه و حمایت از کسب‌‌وکارها و صنایع کوچک و متوسط است).

جریمه‌ها

براساس مقرارت نصب سامانه‌های خورشیدی روی ساختمان‌های جدید برلین از سال ۲۰۲۳، هرکس از این الزمات سرپیچی کند باید تا ۵۰۰۰ یورو برای ساختمان‌های مسکونی با یک یا دو آپارتمان پرداخت نماید. برای ساختمان‌های با چندین خانوار این جریمه به حداکثر ۲۵.۰۰۰ یورو افزایش می‌یابد. هم‌چنین در صورتی‌که ساختمان غیر مسکونی باشد حداکثر جریمه ۵۰.۰۰۰ یورو در نظر گرفته شده است.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.