کتابچه مرجع استانداردهای بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


کتابچه مرجع استانداردهای بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر توسط دفتر استاندارد و مقررات فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) در دی‌ماه ۱۳۹۸ منتشر شد. در پیش‌گفتار این کتابچه آمده است:

“امروزه به سبب تنوع‌بخشی به منابع انرژی، توسعه پایدار و ایجاد امنیت انرژی و مشکلات زیست‌محیطی ناشی از مصارف انرژی فسیلی، شاهد افزایش چشمگر فعالیت‌ها در امور تحقیق، توسعه و عرضه سیستم‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی هستیم. باتوجه به رسالت سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق به پیش‌برد موارد فوق، توسعه استانداردهای بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پراکندگی و عدم‌دسترسی به برخی عناوین استانداردهای تدوین‌شده در حوزه‌های بهره‌وری انرژی و انرژی تجدیدپذیر، و هم‌چنین نبود اطلاعات جامع درخصوص وضعیت این استانداردها، موجب سردرگمی نقش‌آفرینان و علاقه‌مندان به این حوزه گردیده است. دفتر تدوین استاندارد و مقررات فنی با تدوین کتابچه جامع استانداردهای حوزه بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر، گامی هدفمند جهت رفع نواقص و بهبود وضعیت استانداردها، برداشته است.

از ویژگی‌های این کتابچه می‌توان به تفکیک حوزه‌های بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر در فصول مختلف اشاره نمود که هر حوزه نیز در بخش‌های مجزا شامل، استانداردهای تدوین‌شده، استانداردهای در حال بازنگری و هم‌چنین سایر استانداردهایی که براساس نظر خبرگان در آن حوزه اولویت‌بندی می‌شوند، است.

این کتابچه می‌تواند به‌عنوان منبع جامع استانداردهای موجود در حوزه بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور قلمداد گردد.”

 

موضوع استاندارد:کتابچه مرجع استانداردهای بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر
شماره استاندارد:
سال تصویب:۱۳۹۸
رشته:
دانلود مستقیم:دانلود کتاب انرژی خورشیدی رایگان

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.