توسعه تکنولوژی و کاهش هزینه تولید برق نیروگاه‎‌های خورشیدی فتوولتاییک

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۳ دقیقه


به‌دلیل توسعه فن‌آوری، هزینه تولید برق از نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ هم‌چنان در حال کاهش در جهان هست و توانسته‌ است در رقابت با سوخت‌های فسیلی باقی بماند.

براساس جدیدترین تحلیل ارائه‌شده توسط شرکت مشاور مالی و مدیریت دارایی Lazard، نشان‌داده شده است که بهبود بازده و کاهش قیمت اجزای سیستم خورشیدی فتوولتاییک منجر به کاهش دراماتیک هزینه هم‌ترازشده انرژی (LCOE) در نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک شده است.

نمودارهای ارائه‌شده از طرف شرکت معتبر Lazard، نشان می‌دهد که هزینه هم‌ترازشده انرژی برای نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک (بدون سوبسید) از میزان ۳۲۳-۳۹۴ دلار بر مگاوات‌ساعت در سال ۲۰۰۹ به میزان ۳۱-۴۲ دلار بر مگاوات‌ساعت در سال ۲۰۲۰ رسیده است. در سال ۲۰۱۹، هزینه تولید برق از نیروگاه‌ خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ ۹ درصد کاهش یافت. اگرچه، با به بلوغ رسیدن فن‌آوری سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییک، نرخ کاهش هزینه تولید برق این سیستم‌ها، کم می‌شود.

کاهش قیمت نیروگاه خورشیدی شکل۱: هزینه هم‌ترازشده انرژی نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک (بدون سوبسید) از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰

پیشنهاد مطالعه: رکورد جدید کشور آلمان در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

به‌گفته Lazard، درحال‌حاضر، درصورتی که  سوبسیدهای دولت آمریکا اعمال شود، قیمت برق نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک با قیمت نیروگاه‌های زغال‌سنگ، هسته‌ای و سیکل ترکیبی گاز در این کشور قابل رقابت خواهد بود. با درنظرگرفتن سوبسیدها، متوسط هزینه هم‌ترازشده انرژی نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک مقیاس بزرگ ۳۱ دلار بر مگاوات‌ساعت خواهد بود در حالی‌که متوسط هزینه هم‌ترازشده انرژی برای نیروگاه‌های زغال‌سنگ، هسته‌ای و سیکل ترکیبی گاز به‌ترتیب ۴۱، ۲۹ و ۲۸ دلار بر مگاوات‌ساعت است.

کاهش قیمت نیروگاه خورشیدی

شکل۲: مقایسه هزینه هم‌ترازشده انرژی انواع نیروگاه‌های برق در سال ۲۰۲۰ در کشور آمریکا (بدون سوبسید)

به‌نقل از این گزارش، پارامترهای کلیدی برای ادامه‌یافتن کاهش هزینه فن‌آوری‌های انرژی تجدیدپذیر، امکان توسعه این فن‌آوری‌ها به‌منظور کاهش هزینه‌های عملیاتی و تولید انبوه آن جهت کاهش هزینه‌های اولیه، هستند.

هم‌چنین در تحلیل هزینه هم‌ترازشده ذخیره‌سازی انرژی، Lazard نشان داد که هزینه‌های ذخیره‌سازی انرژی برای بسیاری از کاربردها و فن‌آوری‌ها (ازجمله لیتیوم-یون) کاهش یافته است.

منبع:  PV-TECH

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.