مصاحبه با مدیرعامل کمپانی مطرح کاندین سولار (Canadian Solar)؛ تولیدکننده پنل خورشیدی فتوولتاییک

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۵ دقیقه


پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک با ابعاد بزرگ در حال ورود به بازار انرژی خورشیدی جهان هستند؛ هرچند که این طراحی جدید پنل‌های خورشیدی، با چالش‌هایی همراه است. کمپانی کاندین سولار (Canadian Solar) که یکی از شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان پنل خورشیدی در جهان است، به‌تازگی از سری ۷ محصولات خود رونمایی کرده است.

در ادامه، مصاحبه اخیر دکتر شاون کو (Shawn Qu) مدیرعامل کمپانی کاندین سولار و آقای آلن ژو (Alan Xu) مدیر تحقیق‌وتوسعه پنل‌های خورشیدی این شرکت که توسط مجله PV Magazine صورت گرفته، آورده شده است که در آن به بررسی وضعیت بازار صنعت انرژی خورشیدی و همچنین برنامه‌های کمپانی کاندین سولار در توسعه پنل‌های فتوولتاییک پرداخته شده است..

سوال: آقای شاون کو (Shawn Qu)، شما شرکت کاندین سولار را در سال ۲۰۰۱ تاسیس کردید و به مدت دو دهه در صنعت فتوولتاییک حضور داشته‌اید. فلسفه شما در کسب‌وکار و رویکرد کمپانی در جهت رشد فناوری در طی این دوره زمانی چه بوده است؟

پاسخ:

شاون کو: من مدرک دکترای خودم را در زمینه مطالعه نیمه‌هادی‌ها در کشور کانادا در سال ۱۹۹۵ دریافت کردم و فعالیتم را در صنعت فتوولتاییک، از سال ۱۹۹۶ آغاز کردم. حدود یک ربع قرن از زمان حضور من در این صنعت گذشته است و در این مدت شاهد آن هستیم که صنعت فتوولتاییک از یک صنعت بسیار کوچک به یک جریان اساسی تبدیل شده است و کمپانی کاندین سولار نیز یکی از بازیگران اصلی آن است.

فلسفه کسب‌وکار من در این سال‌ها چندان تغییر نکرده است و تقریبا ثابت مانده است. این فلسفه روی حضور در بین شرکت‌های Tier 1، خدمات مشتریان و مدل‌های کسب‌وکار توسعه‌یافته، تمرکز داشته است. کمپانی کاندین سولار همواره روی حضور در بین شرکت‌های Tier 1 تمرکز داشته است و روی آمار فروش حساسیت چندانی نداشته است. بسیاری از شرکت‌های آمده‌اند و رفته‌اند اما کاندین سولار هم‌چنان پیشرو در زمینه توسعه فن‌آوری به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 با شروع ساخت سلول‌های خورشیدی ۴ اینچی و حرکت به‌سمت ابعاد ۵ و ۶ اینچ، کاندین سولار همواره پیشگام در ساخت سلول‌های خورشیدی بزرگ‌تر و هم‌چنین به دونیم ‌تقسیم‌شده (half-cut cell) بوده است. این موضوع شامل فن‌آوری‌های پرک (PERC) در پنل‌های خورشیدی مونو کریستال و پلی کریستال نیز می‌شود. در سال آینده، ما قصد داریم فن‌آوری هتروجانکشن تجاری‌سازی‌شده خود را معرفی کنیم. در واقع، فن‌آوری نقطه تمرکز کاندین سولار است.

پیشنهاد مطالعه: نگاهی به تولیدکنندگان پنل خورشیدی حاضر در نمایشگاه SNEC 2020 شانگهای چین

سوال: امروزه شاهد چیزی شبیه یک جنگ بین تولیدکنندگان پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک برای ساخت پنل‌های سایز بزرگ و توان‌بالا هستیم. چه‌چیزی باعث‌ شده است که پنل‌های خورشیدی وارد این رقابت در صنعت فتوولتاییک شوند؟

پاسخ:

شاون کو: ما به این رقابت وارد نشدیم. ما همواره پیشگام در ساخت پنل‌های خورشیدی بزرگ و توان‌بالا بوده‌ایم تا هزینه‌ هم‌ترازشده انرژی (LCOE) نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک را کاهش دهیم؛ آغاز این موضوع به سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ بر می‌گردد. ما اولین کمپانی انرژی خورشیدی بودیم که پنل فتوولتاییک با توان بیش از ۴۰۰ وات را تولید کردیم.

زمانی‌که ما این پنل‌های خورشیدی خود را در نمایشگاه‌های مهم صنعت سولار هم‌چون اینترسولار و SPI در سال ۲۰۱۸ رونمایی کردیم، رقبای ما گفتند که این غیر ممکن است. آن‌ها نتوانسته بودند به پنل‌های خورشیدی ۴۰۰ وات با استفاده از فن‌آوری پلی سیلیکون دست‌یابند. البته ما انجام دادیم.

 امروزه ما شاهد آغاز ساخت پنل‌های خورشیدی با توان‌ ۵۰۰ و ۶۰۰ وات هستیم. ما در رقابت هستیم، اما به‌تازگی وارد این رقابت نشده‌ایم.

مصاحبه با مدیرعامل و مدیر تحقیق و توسعه کمپانی تولید پنل خورشیدی فتوولتاییک کاندین سولار

شکل۱: دکتر شاون کو، مدیرعامل کمپانی کاندین سولار، تولیدکننده پنل خورشیدی فتوولتاییک

پیشنهاد مطالعه: مصاحبه با مدیر کل شرکت Suntech، تولیدکننده بزرگ پنل‌های خورشیدی

سوال: پنل‌های خورشیدی با توان خروجی ۸۰۰ وات در حال ورود به بازار انرژی خورشیدی هستند. آیا کاندین سولار برنامه‌ای برای افزایش بیش‌تر توان پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک خود دارد؟

پاسخ:

شاون کو: تمرکز ما به کاهش هزینه هم‌ترازشده انرژی نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک است. اگر روزی پنل‌های خورشیدی با توان ۸۰۰ وات بتوانند این هدف را ارضا کنند، ما آن را تولید خواهیم کرد.

 امروز ما پنل‌های خورشیدی با توان +۶۰۰ وات را معرفی کرده‌ایم که با دیگر اجزای نیروگاه خورشیدی (به‌ویژه سازه ترکردار و اینورتر) هم‌خوانی داشته و به‌نوعی بهینه است که باعث کاهش هزینه تولید انرژی نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتاییک می‌شود. این بازه توانی در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ مورد توجه ما خواهد بود.

آلن ژو: همواره توان خروجی پنل خورشیدی اهمیت ندارد؛ ما به‌طور قطع نمی‌توانیم درباره مزیت کاهش هزینه هم‌ترازشده انرژی توسط پنل‌های خورشیدی با توان ۸۰۰ نسبت به ۶۰۰ وات، اظهار نظر کنیم. ما تحقیقی روی حدود ۲۰ فرمت پنل خورشیدی فتوولتاییک انجام دادیم. ما باید به جزییات دیگر اجزای نیروگاه خورشیدی نیز دقت کرد تا بتوان تعیین کرد چه ترکیب‌بندی باعث کاهش هزینه برق تولیدی نیروگاه می‌شود. مزایای روشن و واضحی برای پنل‌های خورشیدی +۶۰۰ وات وجود دارد که در نتیجه ما به مشتریان خود آن را پیشنهاد می‌دهیم.

سوال: باتوجه به شرایطی که در صنعت رخ داده است، کاندین سولار چگونه در زمینه طراحی و توسعه محصول با دیگر فعالان حوزه انرژی خورشیدی همکاری و کار خواهد کرد؟

پاسخ:

آلن ژو: طراحی پنل خورشیدی ما در ماه مارس سال جاری میلادی به اتمام رسید و ما حدود شش ماه صرف کار روی الزامات سازگاری با دیگر پارتنرها و شرکا کردیم. در حال‌حاضر، تمامی شرکت‌های اصلی در زمینه ساخت سازه ترکر و اینورتر نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک ازجمله اینورترهای استرینگ و سنترال، می‌توانند از محصول ما پشتیبانی کند.

 کمپانی‌های سانگرو، اس ام ای، هوآوی و جینلانگ سولیس و بسیاری دیگر از تولیدکنندگان اینورترهای خورشیدی با ارسال نامه‌هایی از پنل‌های خورشیدی سری ۷ ما حمایت کرده‌اند که این امر نشان می‌دهد که محصولات آن‌ها پنل‌های خورشیدی توان‌بالای جدید کاندین سولار را پشتیبانی می‌کند.

به‌طور مشابه، تولیدکنندگان اصلی سازه‌های ترکر خورشیدی هم‌چون نکست سولار، پی وی اچ و سلتک این حمایت را انجام داده‌اند. در واقع تمام صنعت فتوولتاییک می‌تواند به‌طور کامل پنل‌های خورشیدی سری ۷ کاندین سولار را پشتیبانی کنند.

canadian-solar-series-7

شکل۲: سری جدید پنل‌های خورشیدی کاندین سولار تحت عنوان HiKu7

سوال: آیا مشکلی برای حمل‌ونقل و لجستیک پنل‌های خورشیدی سایز بزرگ کاندین سولار وجود دارد؟

پاسخ:

آلن ژو: بعضی افراد می‌گویند که محدودیت‌هایی برای پنل‌های خورشیدی بزرگ وجود دارد. ما راهکارهایی نوآورانه برای حمل‌ونقل پیدا کرده‌ایم و ازاین‌رو مشتریان ما دراین‌بار نباید نگرانی داشته باشند.

سوال: بعضی از کارشناسان معتقدند که پنل‌های خورشیدی بزرگ‌تر به تولیدکنندگان این اجازه را می‌دهد تا هزینه‌های خود را بدون معرفی نوآوری اساسی در فن‌آوری کاهش دهد. نظر شما درباره این کمبود نوآوری در فن‌آوری چیست؟

پاسخ:

شاون کو: من نمی‌دانم که چه‌چیزی به‌عنوان یک نوآوری اساسی در فن‌آوری مطرح است. انواع گوناگونی از نوآوری‌ها در فن‌آوری و فرآیند تولید شمش، ویفرها و سلول‌های خورشیدی وجود دارد. بسیار از کارخانه‌های و ماشین‌آلات‌ موجود قادر به تولید این نوع جدید پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک نیستند. بنابراین، میزان بسیار زیادی روی فن‌آوری سرمایه‌گذاری شده است. کمپانی کاندین سولار اولین تولیدکننده پنل خورشیدی خواهد بود که این سری از پنل‌ها را معرفی کرده است. این‌درحالی است که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده پنل خورشیدی هستند که توانایی فنی و امکان سرمایه‌گذاری جهت ساخت پنل‌های خورشیدی با ابعاد بزرگ و توان بالا را ندارند.

پیشنهاد مطالعه: مصاحبه با مدیر ارشد کمپانی Jolywood، تولید کننده بزرگ پنل خورشیدی

سوال: چشم‌انداز اصلی پیش‌روی کمپانی کاندین سولار در نوآوری چیست؟

پاسخ:

شاون کو: درآینده شما کاندین سولار را در زمینه نوآوری در چندین فن‌آوری خواهید دید. در حال‌حاضر، انرژی خورشیدی در هرگوشه دنیا و در هر کشور و شهری پذیرفته شده است. تثبیت این توسعه فراگیری نیازمند به‌کارگیری ترکیبی از فن‌آوری‌ها خواهد بود.

در ابتدا، تمرکز ما روی بهبود توان و راندمان پنل‌های خورشیدی فتوولتاییک خواهد بود. زمینه اصلی دیگر سرمایه‌گذاری فن‌آوری‌ خواهد بود که انرژی خورشیدی را به دیگر منابع تجدیدپذیر انرژی و ذخیره‌سازی انرژی، یکپارچه می‌کند.

ما به‌تازگی اعلام کرده‌ایم که یک سیستم ذخیره‌سازی انرژی به ظرفیت ۷۰ مگاوات/ ۳۰۰ مگاوات‌ساعت را به شرکت Goldman Sachs برای یک نیروگاه خورشیدی تحویل خواهیم داد.

ما می‌خواهیم ببینیم که انرژی خورشیدی + ذخیره‌سازی تبدیل به یک منبع انرژی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته می‌شود. این امر باعث می‌شود تا بازیگران حوزه انرژی خورشیدی در تبادل درلحظه انرژی و ادغام هوشمندتر با شبکه برق، ایفای نقش کنند. این موضوع تمرکز اصلی ما خواهد بود.

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.