استاندارد ماژول‌های فتوولتاییک (PV) زمینی – احراز شرایط طراحی و تایید نوع- قسمت ۱: الزامات آزمون

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۱ دقیقه


این استاندارد یک قسمت از مجموعه استانداردهای ملی ایران شماره ۱۱۸۸۱ است. استاندارد کلی ۱-۱۱۸۸۱ یکی از استانداردهای تفکیک شده از استاندارد ملی ایران شماره‌ی ۱۱۸۸۱۱ با موضوع “ماژول‌های فتوولتاییک (PV) زمینی – احراز شرایط طراحی و تایید نوع آن” ، است که با انتشار تمامی مجموعه استاندارد تفکیک شده از استاندارد مزبور، آن استاندارد باطل شده و استانداردهای تفکیک شده جایگزین شده است.

هدف از تدوین استاندارد ۱-۱۱۸۸۱، تعیین الزامات مورد نیاز برای احراز شرایط طراحی و تایید نوع ماژول‌های فتوولتاییک زمینی است که برای عملکرد طولانی مدت در آب و هوای معمولی فضای باز، همان‌گونه که در استاندادر IEC 60721-2-1 تعریف شده است، مناسب می‌باشد. این استاندارد در تمام مواد ماژول‌های صفحه تخت زمینی از جمله انواع ماژول‌های سیلیکون بلورین و همچنین مدول‌های لایه نازک، کاربرد دارد.

این استاندارد به ویژگی‌های مدول‌های فتوولتاییک (PV) با مدارات الکترونیکی مجتمع نخواهد پرداخت؛ اما می‌تواند به عنوان مبنایی برای آزمون این گونه ماژول‌های فتوولتاییک مورد استفاده قرار گیرد.

 هدف از این توالی آزمون، تعیین مشخصه‌های الکتریکی و حرارتی ماژول فتوولتاییک است و نشان دادن اینکه تا حد ممکن در محدوده‌های منطقی هزینه و زمان، ماژول فتوولتاییک قادر به تحمل طولانی مدت قرار گرفتن در آب و هوای توصیف شده در دامنه کاربرد، است. طول عمر واقعی مورد انتظار ماژول‌های فتوولتاییک احراز شرایط شده، به طراحی، محیط آن‌ها و شرایطی که در آن مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت بستگی دارد.

موضوع استاندارد:استاندارد ماژول‌های فتوولتاییک (PV) زمینی – احراز شرایط طراحی و تایید نوع- قسمت ۱: الزامات آزمون
شماره استاندارد:۱۱۸۸۱-۱
سال تصویب:۱۳۹۵
رشته:کمیته ملی انرژی
دانلود مستقیم:دانلود کتاب انرژی خورشیدی رایگان

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.