۲۰ درصد افزایش تولید انرژی با بکارگیری پنل های خورشیدی دو طرفه

به تازگی شرکت چینی تولید کننده پنل خورشیدی LONGi، دیتاهای مربوط به تست پنل‌های خورشیدی دو طرفه (Bifacial)  را که در سایت مطالعاتی هند که با همکاری مشترک با موسسه توف ریلند (TÜV Rheinland) آلمان ساخته شده است، منتشر کرد. این نتایج نشان داده‌ است که با بکارگیری ماژول‌های فتوولتاییک دو طرفه Mono Perc و  n-type، حدود ۲۰% تولید انرژی بیشتری رقم خواهد خورد.

در تلاش به منظور تایید ادعای مربوط به افزایش پتانسیل دریافت انرژی توسط ماژول‌های دو طرفه، کمپانی بزرگ LONGi چین با همکاری موسسه توف ریلند آلمان هشت ماژول فتوولتاییک دو طرفه را در سایت مشترک در هند، نصب و عملکرد آن‌ها را ثبت کرده است.

این سیستم در سپتامبر سال ۲۰۱۸ در شهر Chennai واقع در جنوب شرقی هند نصب شده است و به تازگی نتایج ۶ ماه اول این ارزیابی منتشر شده است.

در این سیستم چهار نوع ماژول مختلف بکار گرفته شده است.

  • ماژول یک طرفه مونو کریستال PERC
  • ماژول دو طرفه مونو کریستال PERC
  • ماژول دو طرفه مونو کریستال N-Type
  • ماژول یک طرفه مولتی کریستالاین بلک سیلیکون (multicrystalline black silicon)

در این سیستم از هرکدام از پنل‌های فوق دو عدد نصب شده است. تمامی پنل‌ها بر روی سازه محور ثابت با زاویه ۱۵ درجه و با ارتفاع یک متر از سطح زمین نصب شده اند. سنگ ریزه‌های سفید نیز زیر پنل‌های دو طرفه ریخته شده است. یک عدد پیرانومتر برای اندازه‌گیری تابش بر روی سطح جلوی پنل و سه عدد در ارتفاع‌های ۱، ۲/۱ و ۴/۱ برای اندازه‌گیری تابش بر روی صفحه پشتی ماژول‌ها نصب شده است.

سیستم فتوولتاییک نصب شده جهت انجام آزمایش های مربوطه

دیتای پنل های خورشیدی مورد استفاده در سیستم تحت آزمایش

دیتای پنل های خورشیدی مورد استفاده در سیستم تحت آزمایش

نمودار زیر، انرژی تولید شده توسط چهار نوع ماژول فتوولتاییک مورد استفاده در این آزمایش در بازه زمانی شش ماهه بین سپتامبر تا فروریه سال ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد.

تولید توان ماهانه توسط سیستم پایلوت خورشیدی واقع در کشور هند

تولید توان ماهانه توسط سیستم پایلوت خورشیدی واقع در کشور هند

نتایج نشان می‌دهد که هر دو نوع ماژول دو طرفه مورد استفاده عملکرد بهتری (۲۰%) از ماژول‌های یک طرفه داشته است.

مقایسه ماژول‌های یک طرفه

ماژول یک طرفه مونو کریستال PERC نسبت به ماژول یک طرفه مولتی کریستالاین بلک سیلیکون حدود ۳% عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهد که این برتری به دلیل ضریب دمایی بهتر ماژول یک طرفه مونو کریستال PERC  و عملکرد بهتر در تابش کم است.

مقایسه ماژول‌های دو طرفه

نتایج حاکی از عملکرد حدود ۷۶/۰% ماژول دو طرفه مونو کریستال N-Type نسبت به ماژول دو طرفه مونو کریستال PERC است که محققان این پژوهش اذعان داشته‌اند که این تفاوت به دلیل بدون فریم بودن ماژول N-type مورد استفاده است. فریم ماژول دو طرفه مونو کریستال PERC باعث سایه‌اندازی ناخواسته بر سمت پشتی ماژول شده است و در صورتی که این فریم وجود نداشته باشد، طبق ادعای شرکت LONGiعملکرد دو پنل یکسان خواهد بود. هرچند که وجود فریم ماژول باعث افزایش قابلیت اطمینان سیستم در بلند مدت می‌شود. همچنین این تولیدکننده بزرگ چینی بیان داشته است که ماژول دو طرفه مونو کریستال PERC ارزان‌تر از تکنولوژی نوع دیگر است.

اطلاعات آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که در روزهایی که نور خورشید به صورت پراکنده است (شرایط ابری)، عملکرد ماژول‌های دو طرفه قابل توجه است.

عملکرد ماژول های دوطرفه در میزان پراکندی نور خورشیدی مختلف

عملکرد ماژول های دوطرفه در میزان پراکندی نور خورشیدی مختلف

ضریب عملکرد

شکل زیر مقادیر ضریب عملکرد چهار ماژول مورد مطالعه در طی شش ماه را نشان می‌دهد. ضریب عملکرد تمامی ماژول‌ها بالای ۸۰% است و پنل‌های دو طرفه نیز ضریب عملکرد بالای ۱۰۰% را نشان می‌دهند.

مقادیر ضریب عملکرد برای چهار نوع ماژول تحت آزمایش

مقادیر ضریب عملکرد برای چهار نوع ماژول تحت آزمایش

کمپانی چینی LONGi در تلاش است تا بتواند با نشان دادن عملکرد پنل های خورشیدی خود در کشور هند، بخش زیادی از بازار بزرگ انرژی خورشیدی دراین کشور را بدست آورد. 

منبع: وبسایت LONGi Solar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.