افتتاح دو نیروگاه خورشیدی در استان اردبیل با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


به‌گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پنج‌شنبه سیزدهم شهریورماه پروژه نیروگاه خورشیدی استان اردبیل به ظرفیت ۱,۵ مگاوات و با اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال با گزارش دکتر اردکانیان وزیر نیرو افتتاح گردید.

در آیین افتتاح این نیروگاه‌ دکتر اردکانیان با اشاره به آمار نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در این استان گفت: در حال حاضر ۶ واحد نیروگاهی تجدیدپذیر مگاواتی با مجموع ظرفیت ۴,۰۷۴ مگاوات که مشتمل بر ۳ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۳.۷ مگاوات که در حال حاضر ۲.۷ مگاوات از آن در حال بهره‌برداری است، ۲ نیروگاه بادی به ظرفیت ۱.۳۲ مگاوات، ۱ نیروگاه برق‌آبی به ظرفیت ۰.۰۵۴ مگاوات و هم‌چنین تعداد ۳۳ سامانه مقیاس کوچک خورشیدی پشت‌بامی به ظرفیت تجمعی ۲۲۰ کیلووات در استان اردبیل احداث شده است.

افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱.۵ مگاواتی در استان اردبیل

بر اساس این گزارش: پروژه نیروگاهی خورشیدی به ظرفیت ۱.۵ مگاوات که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث شده است با تزریق سالیانه ۲ هزار و ۴۴۹ مگاوات‌ساعت انرژی به شبکه سراسری برق هر ساله به ذخیره حدود ۰,۸۵ میلیون مترمکعب سوخت، معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد و مانع از انتشار ۲ هزار و ۵۶ تن دی اکسید کربن می‌گردد.

بنابر این گزارش: با افتتاح این نیروگاه خورشیدی برای تعداد ۴۵ نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در زمان ساخت و بهره‌برداری اشتغال ایجاد شده است. هم‌چنین احداث این نیروگاه‌ها منجر به صرفه‌جویی بیش از ۶۵۵ مترمکعب در مصرف سالیانه آب می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: بودجه سبز؛ یک تیر و دو نشان برای دستگاه‌های اجرایی

افتتاح نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ کیلوواتی در استان اردبیل

علاوه‌براین، نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ کیلوواتی اردبیل نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۱۶ میلیارد ریال در این استان نصب و راه‌اندازی شده و با احداث آن تاکنون به‌طور مستقیم و غیرمستقیم موجب اشتغال ۲۵ نفر گردیده است. میزان تولید تجمعی این نیروگاه سالانه معادل ۳۲۶۶۶۳ کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر است، که موجب صرفه‌جویی سالانه ۰,۱۱ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و ۸۷.۴۴ متر مکعب آب می‌گردد. میزان عدم انتشار دی اکسید کربن در این نیروگاه سالانه معادل ۲۷۴.۲۳ تن ارزیابی شده است.

ریاست محترم جمهوری در آیین افتتاح پروژهای استان اردبیل،با اشاره به دو نیروگاه خورشیدی که امروز به بهره برداری خواهد رسید، توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر را از حیث اهداف زیست‌محیطی بسیار با اهمیت برشمردند و تاکید کردند که توسعه این نیروگاه‌ها در دستور کار جدی دولت است.

پیشنهاد مطالعه: حمایت قاطع ساتبا از توسعه نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی

جدیدترین آمار و ارقام از نیروگاه‌های تجدیدپذیر ایران

این گزارش می‌افزاید: در حال حاضر تعداد ۱۳۲ نیروگاه تجدیدپذیر در مقیاس مگاواتی به ظرفیت مجموع ۸۳۱ مگاوات در کشور به بهره‌برداری رسیده و ۸۱۵ مگاوات دیگر نیز در دست احداث است. همچنین تاکنون تعداد ۴۰۳۸ نیروگاه خورشیدی در مقیاس کیلوواتی و به صورت سامانه‌های پشت بامی انشعابی با مجموع ظرفیت ۴۵۷۰۲ کیلووات در سطح کشور به بهره برداری رسیده‌ است. شایان ذکر است که بیش از ۷۲۵ مگاوات از مجموع ظرفیت یاد شده در دولت تدبیر و امید اجرا گردیده است.

منبع: ساتبا

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.